Bewaargeschiedenis van oud papier Toegestane overschrijdingen Oude materiaalgroep Oude temperatuur Oude relatieve vochtigheid fluctuatie Nieuwe materiaalgroep Nieuwe temperatuur Nieuwe relatieve vochtigheid fluctuatie Resultaat a. papier 17° C 52 -2°/+1° C +/- 3 RH a. papier 18° C 50 +/-2° C +/- 5 RH +/- 1° C warmer en 2% meer ruimte voor RH. aanzienlijke kostenbesparing mogelijk b. Zw/w foto +/- Op papier -20° tot 17° C 33 tot 38 +/- 1°C +/- 3 RH de zw/w foto materialen op papier vallen nu onder de nieuwe a. c. zw/w foto +/- -20° tot 17° C 33 tot 38 +/- 1° C +/- 3 RH b. zw/w foto negatieven 13° C 35 +/- 2° C +/- 5 RH d. Zw/w foto +/- acetaat -20° tot 5° C 33 tot 38 +/- 1°C +/- 3 RH c. zw/w negatie ven van bi- en triacetaat en nitraatfilm (nitraat was vroeger apart in e.) en kleur- negatieven -24° C 35 Niet gevonden e. zw/w foto nitraat -20° tot 5° C 33 tot 38 +/- 1°C +/- 3 RH d. moederkopiën van tapes 10 C 40 +/- 2 C +/- 2 RH f. kleur foto +/- -20° tot -2° C 33 +/- 1°C +/- 3 RH e. werkkopieën van tapes 18 C 40 +/- 2 C +/- 2 RH g. elektromag netische dragers 18° C 40 +/- 1° C +/- 2 Electro- magnetische dragers Moeten nu worden bewaard in een gesloten constructie ter voorkoming van binnendringing van schadelijke elektromagnetische straling. (art 41) komt niet meer voor verder in klimaatbepalingen. Hiermee is het aantal aanbevelingen beperkt tot 5 verschillende klimaatzones h. optische schijven 2° tot 18° C 40 tot 55 -2° tot +1° C +/- 3 RH Optische schijven zitten nu in de nieuwe a groep Schema vergelijking oud en nieuw in de Archiefregeling. een absolute bovengrens voor papier van 18° C. De nieuwe regeling lijkt op het punt van de toegestane afwijking meer op de ASHRAE normering: ASHRAE is de American Society of Heating, Refri gerating and Airconditioning Engineers, een Amerikaans normeringinstituut. Een andere grote verandering is dat de relatieve vochtigheid nu als eerste genoemd wordt en daarna pas de tem peratuur. Daarmee is de relatieve voch tigheid leidend geworden ten opzichte van de temperatuur. De belangrijkste wijziging die in de regeling opvalt, is het wegvallen van het onderscheid tussen archiefruimten en archiefbewaarplaatsen. En hoewel de toelichting bij artikel 38 beschrijft dat de temperatuur wat betreft materiaalgroep a voor archiefruimten anders is dan voor archiefbewaarplaatsen, kon ik die andere temperatuurwaarde niet ontdekken in de regeling. Wellicht wordt de 17° C uit de oude regeling toch verstandig geacht voor archiefbewaarplaatsen? Mogelijk zal ook de bandbreedte in de praktijk voor archiefruimten ruimer gesteld worden. Er is gelukkig wel een aparte ontheffingsmoge lijkheid voor de inspectie opgenomen. Hieronder passeren enkele eerdere beschrijvingen van opslagcondities van papier de revue. Daarbij gaat het om een schets. Het is niet de bedoeling om hier een systematisch overzicht te geven van eerdere regelingen. In De Papierwereld, een uitgave uit 1951 van de papierindustrie, wordt ten aanzien van de relatieve luchtvochtig heid gesteld dat men "dus aan de natuurlijke eisen, die het papier stelt, tegemoet moet komen. Een goed inge richt papiermagazijn dient een bevoch tigingsinstallatie te bezitten, desnoods zal men de looppaden met een gieter besproeien, en met een hygrometer het vochtgehalte controleren".2 Opmerkelijk is dat in een uitgave van de Rijksarchiefschool over conservering uit 1981 niets vermeld staat over de bewaar omstandigheden.3 Jütte daarentegen, die in de jaren '90 aan het ICN verbonden was en werkzaam was als adviseur, had veel werk aan het begeleiden van de archiefinstel lingen en de installateurs om de installaties te laten afstellen op 18° C bij 50% RH.4 In deze tijd komen ook verschillende filtersystemen op de markt en een beetje klimaatbeheersingssysteem heeft een lucht- behandelingskast, met behalve meters ook veel elektronische regelaars die in ontwerp en uitwerking de temperatuur en relatieve vochtigheid van de archiefbewaarplaatsen goed in de hand kunnen houden. Nu zijn er meer computergestuurde ontwerpen. In de oude regeling van 2001 mocht het klimaat voor archiefruimten - dus ruimten bestemd voor tijdelijke bewaring van 14 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 14