In memoriam Rupert Spiekerman (1953-2010) Op 1 april 2010 is adjunct-provinciaal archiefinspecteur Rupert Spiekerman op 57-jarige leeftijd overleden. Zijn gezondheid liet al jaren te wensen over. Desondanks stond hij met een groot optimisme in het leven en wist hij op een positieve wijze met tegenslagen om te gaan. Zo keek hij ook aan tegen de operatie die hij recentelijk heeft ondergaan. Helaas is hij toch geheel onverwacht overleden. Bouwen aan kwaliteit Bescheiden en aimabel gemeenten als bij de eigen provincie. In landelijk verband was hij actief in de bouwcommissie van de gezamenlijke archiefinspecties en in het kader van de provinciale randstedelijke samenwerking voerde hij nauwgezet gezamenlijke inspecties met collega's uit. Belangrijk was ook zijn aandeel in de totstandkoming van een sluitend net van archiefdiensten oftewel Regionale Historische Centra in de provincie. Zijn grote overredingskracht bracht vele gemeenten ertoe zich aan te sluiten bij naburige gemeenten met een archiefdienst. Rupert was gedurende enige jaren bestuurslid van de Stichting Kadastrale Atlas 1832 in Zuid-Holland. Al deze werkzaamheden verrichtte hij altijd met veel enthousiasme en grote betrokkenheid. Emile Kretzschmar Rupert Spiekerman, 1953-2010. Rupert Spiekerman heeft als aspirant middelbaar archiefambtenaar in de jaren 1975-1976 stage gelopen bij het gemeentearchief Den Haag. Zijn eigenlijke ambtelijke loopbaan begon hij in 1976 bij de provincie Drenthe als medewerker bij het semi-statisch archief. In 1983 maakte hij de overstap naar de provinciale archiefinspectie Zuid-Holland. Daar gaf hij, onder provinciaal inspecteur R.M.E. Raaff en adjunct-inspecteur J.H. Streefland, leiding aan het bureau archiefinspectie, dat toen bestond uit een bureausecretaresse, een restaurator/boekbinder en een consulent archieven. Na het vertrek van Streefland eind 1986 en het overlijden van Raaff begin 1987 werd Rupert per 1 januari 1987 benoemd tot adjunct-inspecteur. Vanaf mei 1987 tot januari 1988 nam hij de functie van inspecteur waar, totdat per 1 januari 1988 auteur dezes als provinciaal archiefinspecteur aantrad. Naast de uitvoering van vele inspecties heeft Rupert de bouw en inrichting van archiefbewaarplaatsen van een flink aantal archiefdiensten in de provincie begeleid. Ook bouwde hij figuurlijk aan de kwaliteit van archiefmedewerkers. In de loop der jaren heeft hij vele cursisten begeleid in het kader van de opleiding Voortgezette Vorming Archief beheer (VVA). Daarnaast bewaakte hij de kwaliteit van archiefwerkzaamheden die werden uitgevoerd door externe, commerciële bedrijven, zowel bij Naast het feit dat Rupert zeer deskundig was op zijn vakgebied, was hij een be scheiden en aimabel mens die bijzonder geliefd en gewaardeerd was bij zijn collega's. Zijn overlijden laat in persoonlijk en zakelijk opzicht een grote leegte achter bij vele collega's binnen en buiten het Provinciehuis. Op maandag 12 april 2010 werd Rupert Spiekerman begraven op de begraafplaats St. Petrus Banden in Den Haag, waarbij vele directe collega's en andere vakgenoten aanwezig waren. Emile Kretzschmar provinciaal archief inspecteur Zuid-Holland. nummer 4 2010 11

Archievenblad | 2010 | | pagina 11