Dualisering archieven: wie draagt er zorg voor? Gemeentelijke organisaties hebben sinds 2002 te maken met het duale stelsel. Daarin zijn de verantwoordelijkheden en bevoegd heden van de verschillende gemeentelijke organen gescheiden, met als doel helderheid scheppen en debatten verscherpen. Scheiding in archiefbeheer en informatievoorziening is echter niet aangebracht. Dit had wel moeten gebeuren. Veelvormige praktijk Door Wouter ten Have Het probleem begint bij de wetgeving. Er bestaat een tegenstrijdigheid tussen de Archiefwet en het beoogde doel van de Wet dualisering gemeentebestuur. De organi satorisch onafhankelijkere positie van de gemeenteraad na de dualisering is in de Gemeentewet verankerd. Daarin is onder meer bepaald dat de raad nadere regels stelt in verband met zijn eigen werkwijze en zijn eigen werkapparaat. Dit is een exclusieve bevoegdheid van de raad. De wetgever heeft hiermee willen stellen dat dit niet beïnvloedbaar is vanuit andere bestuursorganen. Dit lijkt tegenstrijdig met de Archiefwet. Die wet stelt namelijk dat het college van B en W zorgdrager is van de archieven van alle gemeentelijke organen. Er bestaat geen hiërarchie tussen de twee wetten. Evenmin is sprake van letterlijke te genstrijdigheid, aangezien de Wet dualisering niet expliciet ingaat op het archiefbeheer en de archiefzorg. Scheiding in archieven lijkt vanuit het beoogde doel van de Wet dualise ring echter wel noodzakelijk. Vanuit juridisch oogpunt kan hier een mouw aan worden gepast. De Wet dualisering gemeentebestuur is een specialistische wet. Als een dergelijke specialistische wet het noodzakelijk maakt om af te wijken van een generalistische wet, in dit geval de Archiefwet, dan kan dit in lokale regelgeving verankerd worden. Door het niet expliciet bij wet te regelen blijft dit echter een wankele oplossing. Het is nog maar de vraag of een dergelijke oplossing een juridische toets doorstaat. Tekening Len Munnik. Een ander manco van de dualisering is dat gemeenten een grote mate van keuzevrij heid hebben gekregen om naar eigen inzicht en behoefte maatwerk te leveren. Dit komt de beoogde uniformiteit en transparantie niet ten goede. Het expliciteren van de ondersteunende taken van de griffie in de Gemeentewet, en welke ondersteuning door de 'gewone' ambtelijke organisatie geleverd zou worden, ging de toenmalige regering te ver. Dat zou afbreuk doen aan de veelvormige praktijk. Het gebruik van faciliteiten van de gemeentelijke ambtelijke organisatie, zoals de salarisadministratie, moest mogelijk nummer 2 2010 23

Archievenblad | 2010 | | pagina 23