25% meer bezoekers voor Het Utrechts Archief Waterwet in werking getreden Het bezoekerscentrum van Het stand van zaken geformuleerd en enigs zins anders geordend. Niet langer wordt bijvoorbeeld gesproken over verplichte opslagformaten voor digitaal archiefmate riaal. Een evaluatiecommissie heeft enkele jaren geleden vastgesteld dat de technologie zo snel voortschrijdt dat exacte normen voorschrijven nauwelijks zinvol is. Bij een papieren archief is het duidelijk; papier en inhoud zijn één geheel. Bij digitaal ligt het niet zo eenvoudig. Het document is wat je op je scherm ziet, maar in een computer is het als een (gecodeerd) binair bestand opgeslagen. Om dat weer leesbaar op het scherm te krijgen is software nodig die het opgeslagen computerbestand interpreteert. In veel gevallen is dat specifieke leveran ciersgebonden software waarvan niet pre cies bekend is hoe die werkt en dat maakt het lastig voor derden om digitale informatie te beheren. In de nieuwe regeling worden daarom prestatie-eisen gesteld aan het opslagformaat, vooral dat open standaarden worden gebruikt, waarvan precies bekend is hoe ze in elkaar zitten. En dat is anders dan in de oude regeling. Een ander verschil is dat in de nieuwe rege ling expliciet wordt verwezen naar enige NEN-ISO standaarden, zoals de NEN-ISO 23081 (metagegevens voor informatie- en archiefbeheer). De NEN-ISO 15489 (informa tie- en archiefbeheer) wordt in de toelich ting genoemd als belangrijk kader voor de kwaliteit van informatie. Verder is de overlap tussen de oude Regeling art. 11 (duurzaamheid) en 12 (geordende en toegankelijke staat) verdwenen en is een aanwijzing opgenomen over hoe om te gaan met digitale handtekeningen. Het Utrechts Archief kijkt terug op een geslaagd jaar, waarin het meer dan 26.000 maal werd bezocht. Dat is een stijging van ruim 25% ten opzichte van het voorgaande jaar. De toename is vooral te danken aan het nieuwe bezoekerscentrum dat Het Utrechts Archief medio 2008 aan de Hamburgerstraat opende. Hier kan jong en oud de geschiede nis van stad en provincie Utrecht binnenstap pen, mooie dingen zien en horen, en vooral zelf actief speuren. De interactieve presen tatie met diverse experiences is bovendien voor iedereen gratis toegankelijk. Het maken van een persoonlijke historische krant bleek een topper. Met een inlogcode kunnen be zoekers informatie en beelden verzamelen, deze naar huis mailen, of hiervan een eigen krant maken. Ook veel (nieuwe) bezoekers trok Het Utrechts Archief met zijn tijdelijke tentoonstellingen, (kinder)activiteiten, lezin gen, filmvoorstellingen, rondleidingen, work shops en evenementen zoals Museumnacht, Kindermuseumnacht en Culturele Zondagen. Bij dit alles is het bezoek aan de studiezalen, voor bijvoorbeeld stamboomonderzoek, hui- zenonderzoek of ander historisch onderzoek, eveneens gestegen. Dit alles, terwijl steeds meer informatie en beeldmateriaal via de website van het archief is te raadplegen. Het bezoek aan www.hetutrechtsarchief.nl is met 30% nog sterker gestegen dan het aantal fysieke bezoekers. In 2009 werd de site bijna 1,5 miljoen keer bezocht, met een gemiddelde bezoekduur van ruim 8 minuten. Meest favoriete onderdelen waarin werd gespeurd waren de beeldbank, oude notaris akten en de gedigitaliseerde jaargangen van het Utrechts Nieuwsblad. Op 22 december 2009 is de Waterwet in werking getreden. Acht wetten zijn samen gevoegd tot één Wet, de Waterwet. De Waterwet regelt het beheer van opper vlaktewater en grondwater, en verbetert ook de samenhang tussen waterbeleid en ruimtelijke ordening. Een belangrijk gevolg van de Waterwet is dat de huidige vergun ningstelsels uit de afzonderlijke waterbe- heerwetten worden gebundeld. Dit resulteert in één vergunning: de Watervergunning. De Waterwet kent overigens geen verbod op lozingen op de (gemeentelijke) riolering, die vervolgens via een zuiveringtechnisch werk op het oppervlaktewater worden geloosd (indirecte lozingen). Tot op heden was via de Wvo een twintigtal categorieën van inrichtingen aangewezen, die voor het lozen op de riolering wél Wvo-vergunningplichtig waren. Deze indirecte lozingen zullen met de inwerkingtreding van de Waterwet vol ledig via de Wet milieubeheer (en straks via de Wabo) worden gereguleerd (bevoegd gezag gemeente of provincie). Dat betekent dat gemeenten in een aantal gevallen bevoegd gezag zijn voor de indirecte lozingen. Dat houdt in dat de waterbeheerders (Rijkswaterstaat en waterschappen) de door hun verleende 'Wvo-vergunningen indirecte lozingen' fysiek zullen moeten overdragen aan de provincie of de gemeente (Wm- bevoegde gezag). Het gaat hierbij niet alleen om de vergunning zelf, maar ook om alle archiefbescheiden die betrekking hebben op de indirecte lozingen. nummer 1 2010 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 9