Nieuws uit het veld Archieven scoren goed bij bezoekers Dordrecht schrijft zelf geschiedenis Nieuwe Archief regeling per 1 april van kracht De bezoekers van de Nederlandse archief instellingen waarderen de dienstverlening met een 7,6. Dat blijkt uit de Kwaliteitsmo nitor dienstverlening archieven 2009 van BRAIN. Het kwaliteitsonderzoek is voor de zesde keer uitgevoerd. Eerdere onderzoeken lieten zien dat het bezoek aan de archief websites snel steeg, ten koste van het studiezaalbezoek. Die trend lijkt nu gekeerd: de verhouding tussen digitaal en fysiek bezoek stabiliseerde in 2009. Steeds meer bezoekers gebruiken zowel de websites als de studiezalen. Het zijn vooral de jongere archiefbezoekers die de studiezaal gebruiken. Hun studie stelt hen vaker voor brede historische vraagstellingen. Die vergen een gevarieerd brongebruik, waar het digitale aanbod van archieven niet altijd in voorziet. Oudere bezoekers, nog steeds veruit in de meerder heid, houden zich vaker bezig met genealo gie en volstaan relatief vaak met de website. Hoewel de genealogische zoekvragen nog steeds domineren (60%), neemt hun aan deel licht af ten gunste van brede historische informatievragen (circa 40%) en vragen naar beeldmateriaal (22%). De overall waardering voor de dienstverle ning blijft hoog. In 2007 was het rapport cijfer een 7,8. De lichte daling naar een 7,6 houdt verband met de verwachtingen van de bezoekers. Naarmate mensen meer en geavanceerdere internetdiensten gebruiken, nemen hun verwachtingen toe. Verbeter- punten liggen dan ook vooral in de digitale dienstverlening. Sterke punten blijven de vriendelijkheid en deskundigheid van het personeel, de soepele afhandeling van aanvragen op de studiezaal en van vragen per mail, brief of telefoon en ten slotte de kwaliteit van de websites. Lees het volledige rapport: http://www. archiefbrain.nl/downloads/brain_kda2009_ rap.pdf Voortaan schrijven Dordtenaren hun eigen geschiedenis. Sinds 16 januari kan iedereen meebepalen welke historische feiten belangrijk zijn en niet vergeten mogen worden. Niet alleen de Eerste Statenver gadering of de Watersnoodramp, maar ook het schooljubileum, de oprichting van een wijk, of de honderdste geboortedag van een markante buurman komen in aanmerking voor een plek op de Dordtse Historische Kalender. De kalender is uniek voor Nederland en geeft alle Dordtenaren de kans om op een eigen manier bij de geschiedenis van de stad betrokken te zijn. De kalender werkt twee kanten op. Enerzijds kan men onderwerpen nomineren en anderzijds kan men op de kalender zien welke jubilea er te vieren zijn in de stad. Het idee om op deze speciale wijze grote en kleine Dordtse histo rische feiten zichtbaar te maken is afkomstig van Hans Berrevoets, voorzitter van het Platform Stedelijke Herdenking. Hij ziet er een middel in om de rijkdom van het verleden nog inzichtelijker te maken voor de inwoners van Dordrecht. Zie: www.dordtsehistorischekalender.nl Op grond van een evaluatie, uitgevoerd in de jaren 2004-2006, zijn de Regelingen gebaseerd op artikel 11, 12 en 13 van het Archiefbesluit die in 2001 zijn gepubli ceerd, aangepast en samengevoegd in één nieuwe Archiefregeling. De Archiefregeling 2009 is afgekondigd in de Staatscourant van 31 december 2009 en wordt per 1 april 2010 van kracht. De duurzaamheid van archiefbeschei den (art. 11 Archiefbesluit) is nu terug te vinden in de artikelen 3-15 van de nieuwe Archiefregeling. De geordende en toe gankelijke staat (art. 12 Archiefbesluit) is te vinden in art. 16-26 en de algemene voorschriften voor de bouw en inrichting van archiefruimten en -bewaarplaatsen (art. 13 Archiefbesluit) in art. 27-57. Een belangrijke verandering is de invoering van prestatie- eisen. Niet langer staat in de richtlijn dat er ten minste 40 centimeter ruimte moet zitten tussen archiefkasten en het plafond, maar dat de ruimte brandveilig moet zijn. De praktijk in de afgelopen jaren heeft uitgewezen dat veel van de voorgeschreven normen te specifiek waren, te gedetailleerd en onvoldoende onderbouwd. Bovendien bleken ze vaak op het moment van bekend making alweer verouderd door de snelle ontwikkelingen in de informatietechnologie en in de toepassing daarvan in de informa tiehuishouding. In de nieuwe Archiefregeling zijn enige zaken veranderd. Dat geldt onder meer voor het gedeelte dat over geordende en toe gankelijke staat van archiefbescheiden gaat. De wijzigingen zijn niet echt fundamenteel, maar zijn scherper en naar de laatste nummer 1 2010 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 7