Archivistiek voor niet-archivarissen Archiefrecht Bijeenkomsten Studiemiddag 'De Cultuurhistorische verkenning' KVAN-dagen 2010 ECA 2010 Internationale Archievendag Congres Archives without Borders vanaf 22 maart 2010 Archiefinstellingen werken samen met andere erfgoedaanbieders, zoals bibliotheken, musea of documentatiecentra. Zij hebben steeds meer medewerkers in dienst die geen spe cifieke archivistische achtergrond hebben. Met deze seminarcyclus kan deze doelgroep kennismaken met de hoofdlijnen van de moderne archivistiek. In korte seminars krijgt u een overzicht van elk deelterrein door een deskundige uit de praktijk. Deze cursus is bedoeld voor stafmedewerkers of leidinggevenden op hbo/wo-niveau zonder archivistische achtergrond, die werkzaam zijn in archiefinstellingen of andere erf goedinstellingen (regionaal historische cen tra, musea, bibliotheken). Deze seminarcylus is uitdrukkelijk niet bedoeld als bijscholing voor medewerkers die archivistische taken uitvoeren. Daarvoor biedt www.archiefschool.nl/archivaris/index.html de opleiding tot archivaris een passend opleidingsperspectief. 13 en 14 april 2010 De wettelijke basis voor het archiefbeheer en -beleid is niet alleen neergelegd in de Archiefwet 1995, maar ook menig artikel of onderdeel uit andere wetgeving is van toepassing. Zo zijn er bepalingen in het Burgerlijk wetboek of uit de Wet openbaar heid van bestuur van toepassing op het archiefbeheer. Ook is er niet altijd sprake van archiefbescheiden of archief, terwijl dit wel bedoeld wordt. De cursus is gericht op de dagelijkse beroepspraktijk. De deelnemer verwerft inzicht in wet- en regelgeving over voor hem relevante en herkenbare beroeps problemen. 21 april 2010 Op woensdag 21 april 2010 organiseert de Werkgroep Stedengeschiedenis een studiemiddag, getiteld 'De Cultuurhistorische verkenning'. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed te Amersfoort is onze gastheer. De studiedag is gratis voor eenieder toegankelijk. Het programma is als volgt: 12:00-13:00: Lunch, aangeboden door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. 13:00-13:30: Prof. dr. Vincent van Rossem (Bureau Monumenten Amsterdam, UvA), 'Niets nieuws onder de zon' 14:00-14:30: Prof. dr. Paul Meurs (The Urban Fabric, TU Delft), 'Cultuurhistorisch onder zoek, kader voor transformatie, inspiratie of doekje voor het bloeden' 15:30-16:00: Ir. Sietske Heddema en ing. Christien van Zuthem (resp. hoofd Stedebouw Cultuurhistorie en teamleider Cultuurhistorie Apeldoorn), 'De rol van Apel doorn als opdrachtgever voor de Cultuurhis torische Verkenning'. Dagvoorzitter is dr. Cle Lesger. Locatie: Rijksdienst Cultureel Erfgoed, Amersfoort Info: Jan van den Noort ((010) 436 60 14) of www.stedengeschiedenis.nl 14 en 15 juni 2010 Locatie en thema van de KVAN-dagen 2010 zijn bekend! Op 14 en 15 juni 2010 vinden in Kerkrade de jaarlijkse KVAN-dagen plaats. Het thema dit jaar is 'Fundamenten in veran dering'. Tijdens de KVAN-dagen worden pre sentaties gegeven en discussies geleid om archivarissen, inspecteurs, publieksadviseurs, records managers, directeuren en andere professionals werkzaam of studerend in het informatiedomein te prikkelen en aan te zetten tot verdere inhoudelijke ontwikkeling. De KVAN-dagen vinden in 2010 plaats in het Zuid-Limburgse Conferentieoord Rolduc te Kerkrade. Het abdijcomplex vormt een in spirerende omgeving om na te denken over samenwerking, verandering en innovatie. Locatie: Kerkrade, Conferentieoord Rolduc Info: www.kvan.nl 28-30 april 2010 In Genève vindt eind april de achtste 'Europaische Konferenz über digitale Archi- vierung' plaats. Door digitalisering wordt het archief minder een instituut en steeds meer een functie. De toekomst is digitaal, maar tegelijk willen we onze analoge erfenis be houden. Het archief van de toekomst moet dus voor digitale en analoge sporen uit het verleden een veilige haven zijn. Dat is onze verantwoordelijkheid. Het doel is om gedurende de conferentie niet alleen te debatteren over de uitdagingen van vandaag, maar ook om te leren van concrete oplossingen die reeds zijn gevonden. Ook willen we, door het uitnodigen van experts uit verschillende generaties en uit verschil lende vakgebieden, een interprofessionele en intergenerationele dialoog houden. Locatie: Genève Info: www.bar.admin/eca2010 9 juni 2010 De ICA, de internationale belangenorganisa tie voor de archiefgemeenschap, organiseert op 9 juni 2010 de eerste Internationale Archievendag. Dit werd besloten tijdens de laatste jaarlijkse vergadering van de ICA in Geneve. Nederlandse archieven zijn goed vertegenwoordigd in de ICA, met name in de Sectie Municipal Archives (SMA). 30 en 31 augustus 2010 De beroepsverenigingen VVBAD en KVAN organiseren een internationaal congres onder de titel Archives without Borders, dat op 30 en 31 augustus 2010 zal plaatsvinden in het Vredespaleis te Den Haag. Dit congres herdenkt het eerste internationale archief congres dat in 1910, dus exact een eeuw geleden, plaatsvond in Brussel. Archives without Borders richt zich op het belang van archieven voor een goed (overheids)bestuur, en dat in een internationale context. In meer opzichten overstijgt de betekenis van archieven grenzen, zeker in het licht van de huidige globalisering en de ingrijpende ontwikkelingen op het gebied van de uit wisseling van informatie. Sessies worden ingericht rond de vier thema's 'Archival solidarity', 'Mensenrechten en archieven', 'Grensoverschrijdend archief', en 'Archieven, staatsvorming en nationale identiteit'. Archives without Borders wordt ondersteund door de Sectie voor Beroepsverenigingen van de International Council on Archives (ICA/SPA). Locatie: Vredespaleis, Den Haag Info: www archiveswithoutborders. org nummer 1 2010 39

Archievenblad | 2010 | | pagina 39