Rijnlandse collecties online beter toegankelijk Sinds 2006 heeft het hoogheemraadschap van Rijnland op zijn website ook een beeldbank. Deze beeldbank kreeg medio 2009 een facelift. Er zijn verschillende functies toegevoegd, onder meer om oude kaarten beter te kunnen bekijken. Een en ander is het resultaat van het in 2006 vastgestelde digitaliseringsplan. Digitalisering Facelift Noten Door Gert Koese Kaartblad uit de atlas van Floris Balthasars, 1615 (coll. Hoogheemraadschap Rijnland). Het hoogheemraadschap van Rijnland kent een rijke historie. Al in 1255 erkent graaf Floris V de rechten van de heemraden als het gaat om het onderhoud van de Spaarn- dammerdijk. De zorg voor het waterbeheer was in de middeleeuwen vooral lokaal geregeld, maar sommige zaken waren van regionaal belang. Hierin vindt het hoog heemraadschap zijn ontstaan. Deze lange en rijke geschiedenis vertaalt zich naar een omvangrijk archief. Als een van de weinige waterschappen beheert Rijnland de archie ven en collecties in een eigen archiefbe waarplaats en zorgt een team medewerkers voor de ontsluiting ervan. Ongetwijfeld de belangrijkste collectie van Rijnland is de collectie kaarten en tekenin gen. De oudste kaart dateert uit 1457, een proceskaart behorend bij een geschil over de Spaarndammerdijk. Rijnland maakte bijna alle kaarten in eigen beheer en had daar voor landmeters in dienst. Vanouds waren deze belast met het opmeten van het ge bied, zodat Rijnland de grondbelasting kon vaststellen. Later kwamen daar kaarten voor allerlei andere doeleinden bij. Veel kaarten horen bij geschillen of bij verzoeken om vergunningen. Rijnland liet ook overzichts kaarten maken van het hele gebied. In 1615 verscheen de eerste, gemaakt door Floris Balthasars en zijn zoon Balthasar Florisz. van Berckenrode. In 2005 is de eerste stap gezet richting digitalisering. De collectie kaarten en teke ningen uit de periode 1457-1857 werd als eerste aangepakt. Studio Buitenhof uit Den Haag digitaliseerde de collectie op loca tie. Het resultaat was per collectienummer een moederbestand (TIFF, 300 dpi) en een werkbestand (JPEG). Mindbus BV ontwik kelde een beeldbank op basis van een door Rijnland opgesteld pakket van eisen. Deze beeldbank is toegankelijk op de website van Rijnland.1 In 2006 is beleid gemaakt om ook de andere collecties van Rijnland te digitaliseren en via internet toegankelijk te maken, hierbij ge steund door een door het algemeen bestuur van Rijnland vastgestelde nota erfgoedbe- leid. Eind 2006 lag er een digitaliseringsplan, waarin alle collecties in kaart zijn gebracht en waarin ook een tijdpad is opgenomen voor digitalisering. Nu we enkele jaren verder zijn, is ook de col lectie charters en oorkonden en de collectie foto's gedigitaliseerd. De collectie charters is al via de beeldbank te doorzoeken, terwijl de collectie foto's begin 2010 online is geplaatst. Ook de collectie kunst- en gebruiksvoorwer pen is grotendeels gefotografeerd en zal online gezet worden. In 2009 heeft de beeldbank een facelift gekregen. Zo is de zoekfunctie verbeterd en is de viewer aangepast. Nieuw zijn de twee rotatieknoppen. Teksten op oude kaarten staan vaak in alle windrichtingen geschreven. Door gebruik van de rotatieknoppen kan elke willekeurige tekst horizontaal in beeld wor den gebracht. Ook is een winkelwagen toege voegd. Elke afbeelding kan worden besteld in de formaten TIFF en JPEG. De betaling kan via IDEAL worden afgehandeld. Een bereikte mijlpaal geeft geen gelegen heid om stil te zitten. Het publiceren van afbeeldingen blijft doorgaan. Vergroting van je publieksbereik bereik je niet alleen door het materiaal op je eigen site te publiceren. Daarom is in 2008 al een koppeling gelegd met de portalsite die door het Erfgoedhuis van Zuid-Holland is ontwikkeld.2 Zowel de archiefinventarissen als de beeldbank is via deze portalsite doorzoekbaar. Ook wordt op dit moment gewerkt aan het koppelen van een selectie oude manuscriptkaarten aan de website WatWasWaar.nl. Weer een stap in de goede richting om het materiaal bekendheid te geven. De collecties van de waterschappen zijn het zeker waard! 1 Zie www.rijnland.net/rijnlands_erfgoed. 2 Zie www.geschiedenisvanzuidholland.nl. Gert Koese archivaris hoogheemraadschap Schieland en Krimpenerwaard in Rotterdam en archivist hoogheemraadschap Rijnland te Leiden. Reageren op dit artikel? Mail naar g.koese@rijnland.net nummer 1 2010 27

Archievenblad | 2010 | | pagina 27