.V.V M 3 - K I™ Ongewijzigde structuur Sneller Taken Een nieuw archiefbestel? Gevarieerde namen Het stadsdepot Dordrecht. Digitale raadpleging wordt de norm. De fysieke archieven worden ver buiten de stad opgeslagen (foto Peter Horsman). In 1891 werd een beroepsvereniging opgericht, die in 1898 de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven publiceerde. In 1918 kwam de eerste archief wet tot stand, die zelfs voorzag in eisen van bekwaamheid en een archiefopleiding, die overigens al enkele jaren later wegbezuinigd werd. Tot na de Tweede Wereldoorlog bleef de structuur in grote lijnen ongewijzigd: een algemeen rijksarchief in Den Haag, dat tevens rijksarchief in de provincie Zuid-Holland was; in elk van de overige provincies een rijksarchief. De bestaande personele unies van rijks- en gemeentearchivaris in Utrecht was in 1919 ongedaan gemaakt. De stad Groningen, die zijn oud-archief bij het provinciaal archief, later rijksarchief, had ondergebracht, benoemde in 1910 een archivaris. Voor particuliere archieven was in de regel weinig aandacht. Familiearchieven waren geen archieven, vond Muller, en van bedrijfsarchie ven hadden archivarissen geen verstand. Dat noopte in 1914 Posthumus tot de oprichting van het Nederlandsch Economisch Historisch Archief.2 Dit archief was overigens geen lang leven beschoren; de meeste archieven werden na de oorlog onder openbare archiefbewaar plaatsen verdeeld. De instelling zelf ging op in het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. Vanaf de jaren '60 van de twintigste eeuw gingen de ontwikkelingen in het archief wezen sneller. Archiefdiensten profiteerden in bescheiden mate van de economische vooruitgang en de groeiende belangstelling van de overheid voor cultuur. Het algemeen rijksarchief en de rijksarchieven in de provin cie werden verenigd tot de rijksarchiefdienst, waarvan de Algemene Rijksarchivaris het hoofd was. Een organisatierapport regelde de veiligstelling van de inventarisatiearbeid om de opgelopen achterstanden in het toegankelijk maken in te lopen. De gemeentearchieven van de grote steden groeiden uit tot diensten met een perso neelsbestand dat groter was dan dat van de rijksarchieven in de provincies. Kleinere gemeenten richtten streekarchivariaten of streekarchieven in. Noord-Brabant bereikte zelfs, onder leiding van een actieve provin ciale archiefinspecteur, een 'dekkend net'. De meeste gemeente- en streekarchieven beperkten hun taak niet tot het beheer van archieven, maar verzamelden actief boeken en afbeeldingen die op de gemeente of regio betrekking hadden. Voor zover rijksarchie ven over historisch-topografische atlassen beschikten, waren dat in de regel provinciale verzamelingen (Utrecht, Noord-Holland, Zee land). Ook educatie ontplooide zich eerder bij gemeenten dan bij de rijksarchiefdienst. Tot de wettelijke taken behoorde ook de inspectie, het toezicht op het beheer van nog niet overgebrachte archieven, of, indien breder opgevat: de bemoeienis met de wijze waarop administraties ('archiefvormers') hun archieven inrichtten. Vanuit Australië kwam voor de opvatting dat integrale archiefzorg al bij de creatie begon de term records continuum overgewaaid. Ondanks publicatie van een artikel in het eerste jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties heeft het beginsel nog niet echt ingang gevonden: te abstract en te theoretisch om de acute problemen op te kunnen lossen. De voornaamste van die pro blemen waren de honderden kilometers ach terstand in het bewerken van archief dat op overbrenging lag te wachten, de opkomende digitalisering van de documentaire informa tievoorziening, de noodzakelijke vergroting van het publieksbereik en de ontmanteling van de rijksarchiefdienst. Wat is de werkelijke drijfveer geweest die de staatssecretaris voor cultuur (of waarschijn lijker: zijn ambtenaren) ertoe bewoog de rijksarchieven los te maken uit het verband van de rijksarchiefdienst? Bezuiniging? Meer bemoeienis van de provincie bij de archief- zorg? Vanzelfsprekend tegen betaling. De geschiedenis van de Utrechtse fusie, zoals die op de website van Het Utrechts Archief wordt gepresenteerd, suggereert dat er aanvankelijk helemaal geen beleid was. Hoe het ook zij, in de jaren negentig werd een proces in gang gezet dat ertoe moest leiden dat de rijksarchieven in de provin cie zouden fuseren met de gemeentelijke archiefdienst van de provinciehoofdstad. Er dienden regionaalhistorische centra te ontstaan, die slagvaardiger een groot en gevarieerd aantal klanten zouden kunnen bedienen - ook in een digitale omgeving, voor een publiek voor wie het institutionele onderscheid tussen gemeente- en rijksar chieven eerder verwarrend dan verhelde rend zou werken. Gelijktijdig werd ook de rijksarchiefinspectie losgemaakt en onderge bracht bij een nieuwe erfgoedinspectie. Het fusieproces is niet vanzelf gegaan. In een aantal gevallen was sprake van een pijnlijke operatie, waarbij slachtoffers vielen en 14 2010 nummer 1

Archievenblad | 2010 | | pagina 14