Nieuws uit het veld Alle mensen Op 5 november 2009 heeft prof. dr. Frank Keverling Buisman in Arnhem de vijfde Arnhem-Lorentz Penning ontvangen. Deze onderscheiding wordt uitgereikt aan geboren en ge togen Arnhemmers die hun kennis en vaardigheden elders ontwikkelden, maar altijd weer terugploegen in de Arnhemse samenleving. Keverling Buisman is oud-directeur van het Gelders Archief en als eindredac teur betrokken bij twee boeken van een drieluik over de Arnhemse geschiedenis. December 2009 was dé promotie- maand voor archivarissen. Dr. Geert- Jan van Bussel en dr. Ferdinand Ector verdedigden op 2 december 2009 hun proefschrift Op zoek noor de herinnering... Verantwoordingssyste men, content-intensieve organisaties en performance; dr. Susan Tucker promoveerde op 10 december op het proefschrift The Most Public of all His tory: Family History and Heritage Al bums in the Transmission of Records; dr. Peter J. Horsman verdedigde op 16 december zijn dissertatie Abuysen ende desordiën. Archiefvorming en archivering in Dordrecht 1200-1920; dr. Theo H.P.M. Thomassen promo veerde dezelfde dag cum laude op het proefschrift Instrumenten van de macht. De Staten-Generaal en hun archieven 1576-1796. Nog meer nieuws over Theo Tho massen: per 1 februari 2010 is hij benoemd tot hoogleraar Archiefwe tenschap aan de Faculteit der Gees teswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam. Thomassen zal als docent betrokken zijn bij de opleiding Culturele informatiewetenschap en bij de duale master Archiefwetenschap. Hij zal een belangrijke rol spelen in de inhoudelijke en organisatorische afstemming en samenwerking tussen de archivarissenopleidingen van de Universiteit van Amsterdam (archivistiek A) en de Hogeschool van Amsterdam (archivistiek B) en in de afstemming van de archivarissenop- leiding op de opleidingsbehoeften van het beroepenveld. Thomassen was vanaf 2002 directeur van de Reinwardt Academie. Voor die tijd werkte hij vijftien jaar bij de (Rijks) Archiefschool, waarvan negen jaar als directeur. Van 1998 tot 2002 was hij bovendien docent aan de UvA en de HvA. Thomassen was ook (vice) president van de opleidingensectie van de ICA en lid van de commissie archieven van de Raad voor Cultuur. Op 7 december 2009 is Jan Burgers, onderzoeker bij het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis, benoemd tot hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam met als opdracht 'Bron ontsluiting en apparaat voor historisch onderzoek van de geschiedenis van Nederland'. De leerstoel zal een be langrijke brugfunctie vervullen tussen de universitaire geschiedbeoefening en het specifieke academische metier van de ontsluiting van de bronnen van de Nederlandse geschiedenis, zoals dat op het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis (ING) wordt beoefend. Met de benoeming van Jan Burgers is nu officieel de opvolger benoemd van Hans Smit op deze door het ING geïnitieerde en mogelijk gemaakte leerstoel. Jan Burgers zal invulling geven aan het bijzonder hoogleraar schap door zich in zijn onderwijs vooral te richten op de 'ambachtelijke' historische hulpwetenschappen en de bronnenkritische methode. Zonder deze is het immers onmogelijk om de geschreven bronnen, het fundament onder de historische discipline, op verantwoorde wijze te lezen en te interpreteren. Cees Tromp is per 1 januari 2010 benoemd tot teamleider Erfgoed van Stadsarchief en Athenaeum- bibliotheek (SAB) Deventer. Hij volgt Jan Keuning en Hylle de Beer op, die het teamleiderschap tijdelijk deel den en die zich nu meer met archief- inhoudelijke taken gaan bezighouden. Op 1 januari 2010 nam Rob Kramer afscheid als hoofdinspecteur van de Erfgoedinspectie. Onder zijn leiding presenteerde de Erfgoedinspectie in 2005 het rapport Een dementerende overheid?. Naar aanleiding hiervan kwam het rijksbrede programma 'Informatie op orde' tot stand. Kramer wordt manager Kennis/ opleidingen bij Doc-Direkt, de nieuwe samenwerkingsorganisatie van de departementen. Doc-Direkt werkt de komende tien jaar de achterstanden in bewerking en overbrenging van de departementale archieven weg. Arjen van der Kuijl volgt Rob Kramer op. Ineke Deserno is met ingang van fe bruari 2010 aangesteld als archivaris bij de NAVO. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. nummer 1 2010 11

Archievenblad | 2010 | | pagina 11