Hoe landelijk is de Landelijkiïchievendag? ■4 vV A -viieven&aé De Landelijke Archievendag is in 2004 ontstaan op initiatief van DIVA. Het rap port Naar een publieksgericht archiefbestel had met cijfers laten zien dat de rijke archiefschatten nog te weinig bekend zijn bij het grote publiek. Een open dag leek een goed middel om hierin verandering te brengen. Open Monumentendag en het Museumweekend hadden al de publi citaire kracht van het gemeenschappelijk (en gratis) openen van de deuren bewe zen. De eerste Archievendag op 30 okto ber 2004 werd in een evaluatie door de 72 deelnemende instellingen als succesvol beoordeeld. 89% van de 47 responden ten wilde aan een volgende Archievendag meedoen, maar slechts 43% wilde dat ook het volgende jaar al doen. Andere deel nemers stelden voor om, in verband met de beschikbare capaciteit en openstelling in het weekend, de Archievendag om de één of twee jaar te organiseren. Toch werd geconcludeerd dat de Archievendag elk jaar moest worden gehouden. Ook de ver binding met de Week van de Geschiedenis, die eveneens in 2004 voor het eerst werd georganiseerd, bleef gehandhaafd. De werkzaamheden van DIVA beston den uit het maken van een logo, een website, een folder en een poster in een herkenbare huisstijl. Bovendien was er een centrale voorlichting voor de pers. In 2006 besloot DIVA om geen aparte folder meer te maken. De toegevoegde waarde was beperkt en bovendien waren de fol ders van de Week van de Geschiedenis gratis. Na de overgang van DIVA naar LANDELIJKE ARCHIEVEN DAG de een mail naar alle archieven met een oproep om deel te nemen. Hierbij moet wel opgemerkt worden dat de voorlich ting over de Archievendag via de inter netpagina en de programmakrant volle dig geïntegreerd is in die over de Week van de Geschiedenis. Logo en huisstijl waren geheel verdwenen; Anno maakte wel een aparte poster voor de Landelijke Archievendag. De integratie van Archievendag en Week van de Geschiedenis maakt het voor Anno ook lastig om aparte cijfers te geven over de deelname. Voor Anno is het van belang dat de deelname aan de Week in zijn geheel groot is. Niet alleen de Archievendag telt mee. Het is teke nend dat het Drents Archief, een van de genomineerden voor de Week van de Geschiedenisprijs, op de Archievendag niet open was. Van de veertien door Anno als deelnemer gewenste archie ven waren er op de Archievendag zeven ook daadwerkelijk actief (zie tabel). Vier archieven waren niet op 17 oktober speciaal geopend, maar werkten wel actief mee aan het lokale programma voor de Week van de Geschiedenis. Als we het lijstje uitbreiden met grote stedelijke archieven, doet iets meer dan de helft mee aan de Archievendag. Bij de totaal cijfers - uitgaande van de Archiefalmanak en de bij Anno geregistreerde deelnemers - is het echter een bescheiden 25 procent. Het betreft dan ook nog alleen de over heidsarchieven en niet de particuliere en categoriale archieven. Deze lijken, op enkele uitzonderingen na, geheel buiten de Archievendag te vallen. Projectleider van de Week van de Geschiedenis, Manon Henzen van Anno, concludeert dat de deelname van kleinere archieven achterblijft. "In ons contact met hen blijkt vaak dat deze bijna geheel door vrijwilligers bestierd worden. Vaak zijn zij minder op publiek gericht. Toch zitten er verrassende initiatieven tussen vanuit kleine archieven." De meest gegeven ver klaring door de (middel)grote archieven is echter ook een gebrek aan capaciteit. "Er is zoveel te doen dat er gekozen moet worden", aldus Margot America van het BHIC. "In onze jaarplanning kiezen we voor de meest geschikte activiteit. Dit jaar was dat Open Monumentendag, door de aansluiting bij het thema 'Op de kaart gezet'." Bij veel archieven is de plaatselijke agenda door de gewenste en noodzakelijke samenwerking met andere cultuurhisto- Erfgoed Nederland in 2007 kwam de organisatie grotendeels bij Anno te lig gen, de organisator van de Week van de Geschiedenis. Erfgoed Nederland stuur- rische instellingen van groter belang dan de landelijke agenda. In Assen betekent dit dat het Drents Archief kiest voor het organiseren van speciale activiteiten in de Week. "De zaterdag kwam bij de partners slecht uit", vertelt PR-medewerkster Joke Wolff. "Om ook nog op de Archievendag open te zijn was teveel gevraagd voor onze capaciteit." Ook het Noord-Hollands Archief heeft voor de zondag gekozen als speciale themadag over 'Oorlog en vrede in Haarlem'. Communicatieadviseur Maarten Broek: "De zondag blijkt ook een geschiktere dag te zijn voor zo'n acti viteit. Op zaterdag gaan mensen toch eerder boodschappen doen en de auto wassen." In Apeldoorn was er na Open Monumentendag een Erfgoedweek en 's-Hertogenbosch schonk in deze week uitgebreid aandacht aan het plaatselijke jaarthema 'Water'. De Avond van de Geschiedenis die het Bossche Stadsarchief in de voorgaande jaren in de Week van de Geschiedenis georganiseerde, verhuisde naar juli. Het is dus zeker niet zo dat de niet-deel- nemers aan de Archievendag niet actief zijn. Integendeel, door de vele beschik bare activiteiten waarbij aangesloten kan worden, zijn ze gedwongen om te kiezen. Daar komt nog bij dat de agenda in het najaar overvol is. Vooral Open Monumentendag in september is een grote 'concurrent'. Vanuit de landelijke organisatie zou er meer druk uitgeoe fend kunnen worden om de Landelijke Archievendag te organiseren. Anno blijkt niet voor elk archief bekend als organisa tor en vraagt vooral om deelname aan de Week van de Geschiedenis. Morele plicht Er is ook geen gebrek aan sympa thie voor de Landelijke Archievendag. Praktische afwegingen blijken echter van groter belang dan een moreel plichtsge voel dat een archief aan de Archievendag mee móet doen. Dat er door deze keuze van een echte Landelijke Archievendag geen sprake meer is, is een vervelend maar geen onoverko melijk probleem. Maarten Broek: "Dit jaar hebben wij voor het eerst gekozen om niet mee te doen, ook al heb ik altijd gepropageerd dat we dit met alle archieven enkele jaren moeten volhouden om naamsbekendheid voor de Archievendag te krijgen. Nu haken wij ook af." Archieven moe ten in de lokale media extra reclame maken en liften maar weinig mee op de beperk te landelijke publiciteit. "De meerwaarde van het orga niseren van een Landelijke Archievendag is eigenlijk beperkt", aldus Joke Wolff. In het platform van communicatie medewerkers van archieven is in het begin ook flink gedis cussieerd over nut en nood zaak van de Archievendag. Er zijn toen duidelijke voorwaarden gesteld voor een succesvolle Dag: een heldere boodschap, een vaste dag in het jaar en draagvlak en steun bij de archieven. Bovendien moest er een goede centrale organisatie zijn. Na de overdracht van de taken van DIVA aan Erfgoed Nederland is hier toch een orga nisatorisch gat gevallen. Anno vult dit nu gedeeltelijk op. Het is echter de vraag of dat ook zo blijft. Henzen: "De organi satie van de Week van de Geschiedenis verhuist volgend jaar naar het Nationaal Historisch Museum, evenals Anno. Wat er precies met het evenement en daarmee dus ook met de Landelijke Archievendag gaat gebeuren, is voor een groot deel nog onduidelijk." Mogelijk biedt dit de kans voor BRAIN en KVAN om de Archievendag nieuw leven in te blazen met een eigen boodschap en gezicht, en met een eigen 'Archievendagprijs'. Het voornemen staat eigenlijk al in Archiveren is vooruit- *eel Sedenis.»^ zien: "Brain investeert in een collectieve promotiecampagne voor de Nederlandse archiefinstellingen en hun collecties." Of is een Landelijke Archievendag hiervoor geen geschikt middel? 8 Door Ernest Verhees Dit jaar is voor de vijfde keer de Landelijke Archievendag georganiseerd. Het Archieven blad gaf tot nu toe elk jaar een overzicht van de activiteiten bij archieven in heel Nederland. Dit jaar waren veel archiefinstel lingen niet open en deden dus niet mee aan de Landelijke Archievendag. Waarom niet? Naar Anno Lastige cijfers Capaciteit Gewenste archieven Anno Werkelijk open op LAD (en eventueel ook actief in Week van de Geschiedenis) Alleen actief in Week van de Geschiedenis Noord-Hollands Archief X Haags Gemeentearchief X Zeeuws Archief X Brabants Historisch Informatie Centrum Regionaal Historisch Centrum Limburg X CODA Historisch Centrum Overijssel X Tresoar X Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven X Nieuw Land Erfgoedcentrum X Nationaal Archief X Drents Archief X Gelders Archief Het Utrechts Archief X Aantal Deelname Percentage aan LAD grotere archieven 27 15 56 alle (overheids)archieven 122 31 25 Toekomst yereniq'n9 Ernest Verhees Dienstverlening Archief Nijmegen Archievenblad. is archivaris bij Bureau van het Regionaal en redacteur van het archievenblad november 2009 november 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 4