Het Archievenblal/an charter tot chip - 20 14 11 Hoe landelijk is de LA colofon [i6 Eindscripties Archiefwetenschap 2008 132 Grote historische databestanden en de disseminatie van gegevens 142 Er is altijd wel iets te verbeteren". In gesprek met Gerrit de Bruin Vaste rubrieken ÜL 137 L38 Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, René van Dijk, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 75,00 buitenland (binnen Europa) 87,00 buitenland (buiten Europa) 104,00 losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV,Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin december 2009. NHOUDSPGAVER Landelijke Archievendag? Week van de Geschiedenis: Ernest Verhees Vastleggen en vertellen. De Week van de Geschiedenis-prijs Week van de Geschiedenis: Joke Wolff, Bert Huiskes (m.m.v. Henk Deys en Ria van de Eerden-Vonk) en Elisabeth Wiessner \l\ Kleur, resolutie en compressie. Op weg naar duidelijkheid en overeenstemming Digitalisering en informatisering: Ingmar Koch en Jorien Weterings Onderwijs en onderzoek: Marieke de Haan [20 Alles op internet? Tussen droom en daad staan wetten in de weg Opinie: Ivo Zandhuis,Yola de Lusenet, Sandra Sacher-Flaat en Ellen Fleurbaay Digitalisering en informatisering: Kees Mandemakers Burgerlijke Stand: Ruud Yap De archiefervaring Nieuws uit het veld Column Literatuur [40 Agenda Vastleggen en vertellen. De Week van de Geschiedenis-prijs SSs«aiiia.k> U. ïansv a. "Der Satz soil ausdrücken, was das Wahre ist, aberwesentlich istesSubjekt; als dieses ist es nur die dialektische Bewegung, dieser in sich selbst erzeugende, fortleitende un in sich zurückgehende Gang." G.W.F. Hegel, Phanomenologie des Geistes, Vorrede Door Joke Wolff, Bert Huiskes (m.m.v. Henk Deys en Ria van de Eerden-Vonk) en Elisabeth Wiessner Tiert" genomineerden en maar één winnaar. Dit jaar weer een archief? De kans is klein, want onder de genomineerden bevonden zich maar twee archieven. And the winner is... Alles op internet? Tussen droom en daad staan wetten in de weg Foto's voorzijde: 2009:Jaar van de Tradities. Het Archievenblad besteedt in het traditionele themanummer van september uitvoerig aandacht aan de relatie tussen tradities en archieven. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Achtergrond: Palmpasen in de Noordoostpolder (Fotocollectie Nieuw Land, Lelystad/RIJP, J. Potuyt); boven: Carnavalsoptocht in Boeskoolstad, oftewel Oldenzaal (foto PatrickTimmermans);onder:Kerstmis bij de familie Th. van Delft in Waalwijk, 1917 (Fotocollectie Gemeentearchief Waalwijk). Door Ivo Zandhuis,Yola de Lusenet, Sandra Sacher-Flaat en Ellen Fleurbaay Internet heeft de archiefwereld ontsloten en hoe! Natuurlijk kan het altijd beter, zowel kwalitatief als kwantitatief. Moet alles op internet en moet dat gra tis? Kunnen we al onze archieven digitaal ontsluiten? Kleur, resolutie en compressie. Op weg naar duidelijkheid en overeenstemming Door Ingmar Koch en Jorien Weterings De Provinciale Archiefinspectie van Noord-Brabant en Limburg organiseerde onlangs een bijeenkomst over de voorwaarden voor vervanging van archieven. Op zoek naar meer duidelijkheid en overeenstem ming. "Er is altijd wel iets te verbeteren". In gesprek met Gerrit de Bruin Door Ruud Yap In Burgerlijke Stand dit keer iemand die vooruit kijkt. Gerrit de Bruin, hoofd Restauratie en Conservering bij het Nationaal Archief, is er de man niet naar om stil te zitten en op zijn lauweren te rusten. Überwegingen (speculatie) Eén veld, vele stemmen en een blad waarin alle overwe gingen uit het veld aan bod mogen en moeten komen. Geen achterliggende inhou delijke visie die de richting en inhoud van het blad bepaalt, maar het idee dat de auteurs de experts zijn en zij met elkaar in gesprek moeten, opdat het beste resultaat behaald wordt. Vele stemmen. Eén ervan duikt weer onder: die van columnist René van Dijk, die scherp en volgens sommigen rücksichtslos te werk gaat. Voor anderen verwoordde hij de verbazing en onvrede binnen de archiefwereld uit stekend. Diverse stemmen, zoals dit nummer laat zien. Ernest Verhees vraagt zich hardop af hoe landelijk de Landelijke Archievendag is. Daarnaast komen de gemeente Rhenen en het Drents Archief aan bod: de (slechts) twee instel lingen die in aanmerking kwamen voor de Week van de Geschiedenisprijs, waarbij expliciet aandacht was voor archieven. Elisabeth Wiessner beschrijft de Nacht van de Geschiedenis. Ingmar Koch en Jorien Weterings leveren een bij drage in de korte serie over kwaliteitseisen aan het scan nen. In hun streven naar gemeenschappelijkheid zijn vele stemmen aan bod geko men in een expertmeeting om duidelijkheid en richting te geven aan kwaliteitseisen. Ivo Zandhuis, Yola de Lusenet, Sandra Sacher-Flaat en Ellen Fleurbaay laten hun licht schijnen over de kosten voor beschikbaarstelling van archiefmateriaal en beschrij vingen op internet. Voor dit onderdeel was het moeilijk auteurs te vinden die expli ciet tegen het principe van 'alles open' wilden en durf den in te gaan. Tussen de regels door is die tegenstand wel bij Ellen Fleurbaay te vin den. Hulde voor dergelijke, vaak onpopulaire maar wel licht wel juiste overwegingen. Hans Berende hoofdredacteur@archieven- blad.nl archievenblad november 2009 november 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 2