e c e n s i e s ignalementen Martin Berendse en Paul Brood, In 21 stappen vrij onver- veerd. Constitutionele topstukken van het Nationaal Archief Bart De Nil en Jeroen Walterus (red.), Erfgoed 2.0: Nieuwe perspectieven voor digitaal erfgoed Voor God en mijn koning. Het verslag van kolonel Francisco Verdugo over zijn jaren als leger leider en gouverneur namens Filips II in Stad en Lande van Groningen, Drenthe, Friesland, Overijssel en Lingen (1581-1595). Inleiding, vertaling en toelichting door Jan van den Broek literatuur Recensies en signalementen in het Archievenblad betreffen in hoofdlijn archivistische uitgaven. Het gaat dan zowel om literatuur over archivistiek en informatiemanagement als om allerlei nieuwe (digitale) toegangen. In enkele gevallen kan een historische uitgave aan bod komen met een landelijk onderwerp en gebaseerd op uitgebreid bronnenonderzoek. Heeft u suggesties voor deze rubriek of wilt u zelf een recensie of signalement schrijven? Mail dan naar boekenredactie@archievenblad.nl ter attentie van Ernest Verhees. Op www.archievenblad.nl staat een leidraad voor recensies. Twee gediplomeerde archivarissen hebben de handen ineengeslagen voor een prachtboek met een wat saaie bui tenkant. Het gaat dan ook om een serieus onderwerp: de presentatie van 21 docu menten die de ruggengraat vormen van onze constitutie. De twee laatste woorden in de hoofdtitel verwijzen naar ons volks lied. Voeg daarbij de oranje gekleurde schutbladen en dan weet je, het gaat hier om zaken van groot nationaal belang. Het oudste document, het Groot Privilege van Maria van Bourgondië uit 1477, gaat over het structureren van de overheids organisatie in de toenmalige Nederlanden. Het jongste stuk, de Algemene herziening van de grondwet van 1983, bevat een aantal sociale grondrechten waaronder het verbod op discriminatie. Onder meer Pim Fortuyn (1948-2002) ageerde tegen dit artikel omdat het de vrijheid van meningsuiting zou beperken. Die vrijheid is overigens als sociaal grondrecht in die zelfde grondwet opgenomen. Tot op de dag van vandaag staan beide artikelen op gespannen voet met elkaar. Verder passeren onder meer de revue: de Pacificatie van Gent, de Unie van Utrecht, de Vrede van Münster, de afschaffing van de Slavernij, de Soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië en de onafhankelijkheids verklaring van Suriname. Stuk voor stuk belangrijk, fraai afgebeeld en voorzien van een adequate beknopte toelichting verdeeld over twee blokken: de tijd en het document. Er zijn natuurlijk ook nog betekenisvolle documenten buiten het Nationaal Archief. Denk bij voorbeeld aan de Blijde Inkomste van 3 januari 1356, een charter dat de macht van de vorst (de her tog van Brabant) beperkte door te stellen dat de hertog geen oorlog mocht voeren of belastingen mocht hef fen zonder raadpleging en instemming van de steden en het gewest van Brabant. Hield de hertog zich niet aan deze bepa lingen, dan mochten zijn onderdanen in verzet komen. In de Tachtigjarige Oorlog beriepen de opstandelingen zich onder meer op de Blijde inkomste. Daar had in de inleiding best naar verwezen mogen worden. Aanleiding voor de hier besproken publicatie is de herdenking van 400 jaar Twaalfjarig Bestand (1609), het begin van de feitelijke erkenning van Nederland als zelfstandige natie. Een aantal topstuk ken is te bewonderen in de tentoonstel lingsruimte van het Nationaal Archief 'De verdieping van Nederland'. Op de website van het Nationaal Archief is achtergrond informatie te vinden over de topstukken, feitelijk een samenvatting van de teksten in dit boek. Martin Berendse en Paul Brood hopen met deze zeer betaalbare publicatie de aan dacht van een breed publiek te vestigen op onze 'charters of freedom', en gelijk hebben ze. Daar waar Amerika zich trots beroept op de Declaration of Independance (1776) - kopieën zijn op tal van locaties te koop - en Frankrijk zichzelf sinds de Déclaration des Droits de l'homme et du Citoyen (1789) beschouwt als de grondleg ger van de democratie, zie je in Nederland 1'n 21 stappen ■vrij onvervcerd slechts een relatief bescheiden aan dacht voor de stuk ken die getuigen van de wording van onze natie. Een uit zondering daarop vormt wellicht het Placcaet van Verlatinge (1581) waarbij koning Filips II werd afge zet. Internationaal werd en wordt het Placcaet gezien als een voorloper van beide bovengenoemde stukken. Tekstweergaven zijn te vinden op Amerikaanse, Franse, Engelse en zelfs Japanse sites. De opmer king in de toelichting op het Placcaet in het hier besproken boek (blz. 21) dat het altijd wat in de schaduw heeft gestaan van de Pacificatie van Gent en de Unie van Utrecht lijkt me dan ook niet terecht. Het Nationaal Archief heeft inmiddels aangekondigd dat het samen met de Universiteit van Tilburg nader onderzoek gaat doen naar het Placcaet van Verlatinge. Zo wil men meer te weten komen over de mensen die 400 jaar geleden de basis legden voor onze grondwet en zal de handgeschreven versie met doorhalin gen nauwkeurig worden onderzocht. Tot die tijd moeten liefhebbers het doen met de in 2006 verschenen (her)uitgave van M.E.FI.N. Mout, Plakkaat van Verlatinge. De publicatie '21 stappenis al met al een prima initiatief om onze constitutionele topstukken én het Nationaal Archief onder de aandacht te brengen van een breed publiek. Helaas voor de geïnte resseerde leek ontbreekt een literatuur opgave. 38 I literatuur Ter afsluiting van het project 'Erfgoed 2.0: sociale ontsluiting digitaal erfgoed' - waarbij onderzoek werd gedaan naar het aanbieden van een digitale erfgoedroute op een handheld, zoals een pda, aan de bezoekers van die (fysieke) erfgoedroute - heeft het Vlaamse FARO een bundel artikelen uitgegeven over actuele thema's in het veld van Digitaal Erfgoed. Naast een verslag van het project over mobiele 1CT geven Vlaamse en Nederlandse des kundigen inzicht in juridische aspecten, metadata, het gebruik van digitaal erf goed, digitale duurzaamheid en business modellen. Daarna wordt ingegaan op twee specifieke domeinen: de ontsluiting van audiovisueel erfgoed en archeologie. De bundel gaat daarmee minder over Web 2.0 in het erfgoed dan de titel wel licht doet vermoeden. De eigenlijke Web 2.0-gedachte, dat wil zeggen de mogelijk heden voor het publiek om zelfstandig bijdragen te leveren aan bronnen of een nieuw product samen te stellen uit bron nen, wordt voornamelijk uitgedragen in de bijdrage getiteld 'virtuele participatie'. De eerste bijdrage in het boekje is van een Amerikaanse wetenschapper, die de moge lijkheden om virtuele werelden (denk aan computergames) te behouden, onder zoekt. De bijdrage van Barbara Sierman geeft een actueel en helder overzicht van het probleem van digitale duurzaamheid en de puzzelstukjes van de oplossing die langzaam in zicht zijn gekomen. Erfgoed 2.0 Voor God en mijn koning vult een lacune op in de geschiedenis van Nederland. Het strijdtoneel van Noord en Oost-Nederland krijgt weinig aan dacht van tegenwoordige historici. Daarnaast krijgt ook deze periode uit de Tachtigjarige Oorlog (1580-1595) wei nig aandacht. Bovendien geeft dit boek een verslag vanuit een andere hoek dan gewoonlijk, namelijk de Spaanse rooms- katholieke hoek van een zeer loyale die naar van Filips II. Het eigenlijke boek is een soort egodocument en apologie: Verdugo schrijft zijn verslag in 1595 als de stad Groningen "voor de vijand heeft gekozen" en als hij het aan ziet komen dat hij als hoofdschuldige zal worden aange wezen voor de militaire nederlagen en de financiële wantoestanden. In de voortref felijke inleidende analyse beschrijft Van den Broek de situatie, de gebeurtenissen, de persoon van Verdugo en zijn verslag heel helder en duidelijk. In feite schrijft hij beter dan Verdugo, die je soms nog een keer moet lezen om erachter te komen wat hij precies bedoelt. Maar gelukkig worden we daarbij geholpen door de voetnoten: daarin geeft Van den Broek ook heel veel extra informatie aan ons door. 39 Aan de lezer Uitgeverij Verloren (Hilversum 2009) ISBN 978-90-8704-103-8, 63 blz., kleurenillustra ties, 10,00. Constitutionele topstukken. vari lieciSlatioiiaal Archief René Spork 1 archievenblad november 2009 Pharo Publishing (Brussel 2009) ISBN 978-90- 8992-004-1, 18,00, te bestellen bij FARO. Vlaams steunpunt voor cultureel erfgoed vzw (www.faronet.be). Ivo Zandhüis perspectieven voor digitaal erfgoed Van Gorcum (Assen 2009) ISBN 978-90-2345- 13-1, 340 blz., 29,50 Dick Deuzeman november 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 19