■BOMEFA - - Boot v- arc hi veren? y www.documentenwacht.nl Calamiteiten, Schimmels, Insecten, Transport, Opslag, Advies Basis Calamiteitenverzekering voor slechts 28,75 per gebouw per jaar COLUMN 055-5423147 nfo@documentenwacht.nl isotron DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV en realiseert gammabestralingsopdrachten voor de gehele Culturele en Administratieve sector in Nederland, België en Duitsland. (deze lage jaarpremie is mogelijk door een eelnemersaantal van inmiddels meer dan 700 gemeentes, musea, kastelen, bedrijven, universiteiten en kerken) column Het mag wel een wurgend dilemma heten geen idee te hebben of je nu de beste of slechtste archivaris van Nederland bent. Kijk ik naar mijn trofeeënkast, dan is het gelijkspel. Een diploma ZONDER LOF van de Rijksarchiefschool, maar daar naast een heuse blinkende eerste prijs. Ik ben winnaar van de Eerste Zeeuwse Paleografiewedstrijd, waaraan toen nog archivarissen mee mochten doen. Zo! En laat dat 'Zeeuwse' maar weg, dat was slechts uit niet ultieme zekerheid bij de organisatie dat in Nederland nog nooit zo'n wedstrijd was gehouden. Tja, paleo, dat was bij het archiefexamen toch wel het meest gevrees de onderdeel. Archiefwet en -inventaris, vaderlandse geschiedenis en chronologie, dat was met degelijke voor bereiding nog wel in eigen hand, maar een nimmer geziene tekst hardop voor lezen? Pééntjes, weet u nog? Maar goed, Brieffies had ons degelijk onderricht en niet zonder onverdiend talent ben ik althans in dat opzicht nog een eind gekomen. Een bos bloemen leverde het daar in Middelburg toch wel op. Rozen verwelken en Archiefschool vergaat. Mijn in de Zeeuwse hoofdstad wonende zwager, die ik mijn bossie doorgaf, ontbond dus prompt daarna zijn huwe lijk, wat ik als gelauwerd kopiist dan ook maar deed. Tegenwoordig schutteren die nieuwe informatiespecialis ten al bij een zeventiende- eeuws leesplankje, maar schieten links en rechts naar de top, want ze kunnen fan tastisch meta-dingesen. Er bestaat niet eens een woord voor 'iemand die transcribeert'. Je bent net zo relevant als een lid van het zakken- dragersgilde: professioneel geen spat meer te doen, maar het staat leuk op braderie- en. Past goed in het erfgoedconcept, maar er kriebelt toch een gevoel van onbeha gen. Een onbehagen dat niet weinig werd aangewakkerd door mijn zoon uit de brugklas, die zich serieus afvroeg of het werk van archivarissen überhaupt enig Nut heeft. Hemeltje, waartoe zijn wij ook alweer op aarde? Onder andere om uitvoering te geven aan vernietigingsplicht. Vroeger was dat nog een bevoegdheid, waar je buiten het Rijk al of niet gebruik van kon ÏÏW® maken. Was ik doodsbenauwd voor, die verantwoordelijkheid voor de eeuwigheid! Maar ik ben bekeerd, na een speciale ont hechtingscursus. 't Is nu mijn lust en mijn leven. En dat gaat ver hoor. Achttiende- eeuwse afschriften van resoluties van een eeuw eerder: hoppa, weg ermee. Verder borrelt bij een archief van de gemeente secretarie naast dat van gemeentewer ken weinig respect des fonds op. Toch loop ik zonder bodyguard mijn studie zaal rond, niemals een amokmakende historicus gezien. Een aanslag op een archiefinstelling is mij ook onbekend. Het archiefvernietigende bombardement op Middelburg in 1940 was collateral damage en scheelde een hoop werk bij mijn gene alogisch onderzoek. Brieven en e-mails die ik verstuur zonder verwachting van reactie of latere raadpleegfunctie gaan per direct foetsie. Was één keer per kwarteeuw onhandig, toen ik een Jood die infor meerde naar een voorouder uit het jaar 1800 en daarbij refereerde aan de Holocaust, de gevraagde info leverde onder kanttekening dat het verband met de H mij ont ging. Klaagde hij bij de com missaris van de Koningin dat ik een H-ontkenner was... Zo slecht ben ik dus. Ben je eenmaal gestigmatiseerd, dan radicaliseer je. Hoewel baardloos mocht ik in deze column graag scherpslijpen, want ik heb toch geen sollici- tatiedrang. Eén inhoudelijke reactie leverde dat op. Een leidinggevend archivaris was het helemaal eens met een stukkie, maar vertelde dat niet verder omdat anders zijn kop eraf ging! Er zit kennelijk evenveel leven in Archievenland als in het Noord-Korea van de geliefde leider. We loeren naar elkaar, maar strijden niet openlijk. Eric Hennekam doet zijn best, maar hoort er niet bij. De angry young men van SNAAI zijn op sterven na dood. Een rubriek venijnige ingezonden brieven in ons blad ontbreekt. Zelfs het oude schisma rijks/gemeentearchieven is vrijwel passé. Kweenie hoor. Tijd om deze column bloe deloos ten grave te dragen, aan alle kan ten afgewezen, zelfs voor het Register van Gecertificeerde VVV. 37 www.bomefa.nl 038 337 04 44 Wilt u uw kostbare en antieke museumstukken overzichtelijk en veilig kunnen archiveren? Bomefa leverde al verscheidene keren archiefkasten voorzien van grote afsluitbare lades voor het opbergen van bijzondere voorwerpen met afwijkende maten. Door de flexibiliteit van ons archiefsysteem kunnen we het Rijksmuseum Amsterdam en Museum Bronbeek te Arnhem ondermeer tot onze klanten rekenen. Bomefa kent u waarschijnlijk al als leverancier van (archief) kasten. De flexibiliteit van ons archiefsysteem is echter ook uitermate geschikt voor het invullen van totaalconcepten op het gebied van archiefinrichting. We zoeken, passen en meten net zo lang tot de puzzel compleet is, want Bomefa heeft professionele antwoorden op vragen waar u niet omheen kunt. Docurne Übervernichtung Door René van Dijk Reacties naar r.v.dijk@gorinchem.nl gaan ongelezen in deletie (tenzij begeleid van blootfoto van blondje). Tekening: Peter Vlot. november 2009 archievenblad gSsjj

Archievenblad | 2009 | | pagina 18