DEVENT it<fo ^JïUn f^jïïüq I Het e-depot van Stockholm voorzee Developers Inventors in IT araneavjirafimedia Lijkt uw (digitaal) archief op een doolhof? Hét platform voor multimediaal collectiebeheer Pji. archiefburo Stadsarchivaris Björn JordeTL: "We realize the people's rights" Beeldbanken 'j 'S//M '///s Virtuele 'O' Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films Akten en registers tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische collecties Straatnamen Bibliotheek collecties Uw bouwtekeningen overal beschikbaar. 4* aranea Offset aranea Repro Wij helpen U van A tot Z (met 20 jaar ervaring) buitenland De eerste indruk die een bezoeker krijgt van het Stadsarchief in Stockholm is niet schokkend. Zoals we in ons land gewend zijn, heeft ook de Zweedse hoofd stad een archief dat stukken op papier en perkament beheert van de middeleeu wen tot heden, en dat beschikt over een gebouw met de gebruikelijke kantoor ruimten, een tamelijke lege studiezaal, een tentoonstellingsruimte die op het oog nauwelijks wordt bezocht en archief depots as usual. Ook de directeur komt tamelijk traditioneel over. Hij leidt ons voor we zijn archief bezoeken eerst rond door het monumentale stadhuis en ont popt zich als stadshistoricus. Ook van de presentatie van de website ben ik niet echt onder de indruk. Weinig doorzoek bare databases. Maar ik zit direct recht op mijn stoel als Björn Jordell vol enthousi asme begint te spreken over de ontwikke ling van 'zijn' digitale depot. In de herfst van 2007 begon het archief met het project Navet of 'hub'. Met dit project moet voor decem ber van dit jaar een digitaal archief voor Stockholm zijn opgezet. Het model van het Amerikaanse Open Archival Information System (OAIS) is daarbij leidend. Aan de basis van het project staat het ste delijke beleid om te komen tot een volwaardige e-overheid, waarbij de burger in principe alle communicatie met de overheid digitaal kan laten verlopen. Het gemeentelijke apparaat in Stockholm zal daartoe volle dig op de schop gaan. In de werkproces sen wordt, meer dan nu het geval is, de digitale wereld leidend. Binnen Navet wordt allereerst één digitaal archief voor het gehele overheidsapparaat gerealiseerd, maar daar blijft het niet bij. Een gemeenschappelijk stedelijk digitaai informatiepunt wordt hier volledig mee vervlochten. Het digitale archief staat straks zowel voor duurzaam en authentiek behoud, als voor de bron waar gegoogled kan worden naar zelfs heel actuele infor matie. In principe zullen hier dus de bekende archieftaken verzorgd worden. Voor dit digitale archief in al zijn facet ten is het Stadsarchief Stockholm straks verantwoordelijk. Stadsarchivaris Björn Jordell is daar bijzonder tevreden over. Door de rol die het archief gaat spelen in de beschikbaarstelling van informatie aan het ambtelijk apparaat en aan bur- gers, is het ontwikkelen en in stand houden van een digitaal depot goed te verwezenlijken. Het gaat, om in digitale termen te spreken, werkelijk om een 'hub', een hoofdverbin ding, die in handen is van het Stadsarchief. Waar het archief tot voor kort voor al een rol op de achtergrond speelde als bewaarplaats van historische bescheiden, treedt het nu op de voorgrond en wordt het de informatieleverancier bij uitstek voor de burger. Die positie in de schijn werpers zal, zo hoopt Jordell, leiden tot een flinke verruiming van het archiefbud get, ook voor andere zaken dan alleen het digitale depot. De openbaarheid van bestuur is gediend met het digitale archief. Nu nog moet een inwoner van Stockholm zich voor recente overheidsinformatie wen den tot afzonderlijke gemeentelijke dien sten; straks kan hij via één overzichtelijk digitaal archief het overheidshandelen volgen. Natuurlijk blijven er beperkin gen op grond van de wet- en regelgeving, zoals de Wet op de geheimhouding en de Wet op de bescherming van persoonsge gevens. Met het stedelijke digitale archief komt er een einde aan een praktijk waar bij elke overheidsdienst een eigen archief beheerssysteem ontwikkelde. Een praktijk ook waarin te bewaren bescheiden wer den uitgeprint en op papier aan het stads archief werden overgedragen. In Stockholm is het records continuum straks realiteit want het digitale archief is niet alleen bedoeld voor duurzaam behoud, maar ook voor de lopende zaken; de resul taten van de werkprocessen worden direct in het digitale archief vastgelegd. Tot het einde van dit jaar worden aan de hand van pilots ervaringen opgedaan, in principe wordt het digitale archief daarna stap voor stap geopend voor de verschil lende gemeentelijke sectoren. 17 PRINTEN DRUKKEN documentbehandeling, training en service Burg. Verwielstraat 44a, 5062 GD Oisterwijk, 013-5211290, www.voorzee.nl,oisterkwartier@voorzee.nl WWW.ARANEAGRAFIMEDIA.COM Archiveren, zoeken, bekijken, afdrukken en distribueren van tekeningen uit uw tekening archief wordt zo wel heel eenvoudig. U bespaart veel zoektijd en ruimte met een digitaal archief. Tegen ongekend lage kosten digitaliseert en codeert Aranea uw bestaande analoge tekeningen. ARANEA - RONDE TOCHT 10 - 1507 CC ZAANDAM TEL. 075- 61 69 219 Ordenen en beschrijven van archieven Opslag en beheer in ons archiefdepot Wegwerken van achterstanden Adviseur voor al uw archiefzaken, documentmanagement en kwaliteitsbeheer Digitalisering Begeleiding, training en opleiding van uw medewerkers Neem vrijblijvend contact met ons op. Door Fred van Kan Dit voorjaar nam ik deel aan de bestuurs vergadering van de SPA, de sectie voor beroepsverenigingen van de ICA in Stockholm. Dit gaf mij de gelegenheid om een bezoek te brengen aan het Stadsarchief Stockholm, waar het digitale archief momen teel in hoog tempo wordt gerealiseerd. Duurzaam en authentiek behoud Het Stadsarchief Stockholm (foto Holger Ellgaard). Björn Jordell, directeur van het Stadsarchief Stockholm (foto gemeente Stockholm). Realiteit met beperkingen Fred van Kan is directeur van het Gelders Archief en voorzitter van de KVAN. oktober 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 8