DOX I ^Support U kunt ons inschakelen voor: DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN UIJU.GMSNL.COM Vervolg van pagina 13 attributen automatisch worden toegekend. Het gebruik van templates en sjablonen voor het beschrijven van werkprocessen draagt hieraan bij. In RDFa worden de relaties tussen documen ten vastgelegd met een relatie-attribuut. De hië rarchie tussen documenten ligt dan vast. Reageren? Job.sueters@hotmail.com Een analyse van de theoretische en prakti sche problemen bij de (digitale) toegankelijkheid van gemeentelijke code-archieven, op basis van een literatuuronderzoek en een onderzoek van de casusorganisatie 's-Hertogenbosch, levert drie conclusies op. De beperkte toegankelijkheid van code-archieven wordt veroorzaakt door: - De scheiding tussen registratuur en archief bewaarplaats in het levensloopmodel met desastreuze gevolgen voor het semi-statisch archiefbeheer; - De verschillende interpretaties van toeganke lijkheid; - Het geleid zoeken in de klassieke inventarissen botst met de ongeleide zoekvraag van de (digi tale) archiefbezoeker. Het recordscontinuum-model moet meer en beter toegepast worden bij het ordenen en beschrijven van papieren archiefbestanddelen in een digitale toegang, ongeacht fase, functie en gebruiker van de archieven. Bij de digitale toegankelijkheid in archiefbewaarplaatsen dient bovendien, in aan sluiting op de registratuur, meer aandacht te Het recordscontinuum-model moet meer en beter toegepast worden bij het ordenen en beschrijven van papieren archiefbestand delen in een digitale toegang. zeer nuttig zijn om archiefbescheiden makke lijker en sneller te kunnen vinden. Meer info: http://members.lycos.nl/verheesdatabase/ Reageren? e.verhees@nijmegen.nl Hoe werkt een afdelingsarchief aan toe gankelijkheid en beheer bij een groot bedrijf? Dit heeft Zwier onderzocht bij de afdeling Procesbeheer bij NUON. Medewerkers blijken moeizaam informatie terug te kunnen vinden. Een duidelijke ordening van de informatie, die voor alle medewerkers begrijpelijk is, is de oplos sing. Daarnaast dient het informatiebeheer beter Archiveren 'zit tussen de oren'. georganiseerd te worden, zodat een duurzame informatievoorziening wordt gewaarborgd. Het onderzoek is gericht op de knelpunten in de dagelijkse praktijk van de medewerkers en lei dinggevenden. Goed archiefbeheer is volgens Zwier vooral een kwestie van mentaliteit, ofwel archiveren 'zit tussen de oren'. De aanbevelin gen sluiten aan bij de dagelijkse praktijk en bij de archivistische regels. Een heldere en ondub belzinnige ordening van het archief, met daarbij de noodzakelijke procedures en werkinstructie, is de basis voor het oplossen voor information retri- val, versie-beheer en accountability. De afdeling zou door het gebruik van het NUON-brede docu mentmanagementsysteem Livelink een goede stap zetten in de richting van duurzame archive ring en een goed archiefbeheer. Reageren? sanne.zwier@uwv.nl komen voor de kwaliteit van het 'zoeken en vin den' en de inzet van moderne zoekstrategieën en technische hulpmiddelen. Verhees heeft voor beelden van zoekfuncties in digitale toegangen gepubliceerd. Het gebruik van de (gestandaardi seerde) VNG-thesaurus kan voor het toekennen van archivistische metadata bij de beschrijving oktober 2009 PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel.: 0299-40 21 30 Fax:0299-40 21 31 http://vwwv.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Ernest Verhees Verbetering van de digitale toegankelijk heid van gemeentelijke code-archieven in een archiefbewaarplaats Sanne Zwier Toegankelijkheid en behoud van een afdelings archief in een groot bedrijf Marieke de Haan is als coördinator communicatie en contractactiviteiten verbonden aan de Archiefschool van de Hogeschool van Amsterdam. archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 7