Eindscripties Archivistiel jaar 2008 onderwijs en onderzoek In samenwerking met het Archief- en Documentatiecentrum (ADC) in Kampen heeft Geelhoed een onderzoek verricht naar de archivering van digi tale documenten bij de kleinere protes tantse kerkgenootschappen. Geelhoed heeft literatuuronderzoek verricht en een enquête gehouden onder 160 archivaris sen en scriba's over hun werkwijze ten aanzien van het digitale archiefbeheer. Zijn belangrijkste aanbevelingen voor het ADC zijn: - Uitbreiding van de richtlijn voor ker kelijke archivarissen en archiefvormers met een digitale component; - Actualisering van het archiefschema in overleg met het werkveld; - Zorg voor voorlichting over digi taal archiefbeheer dat aansluit bij het kennisniveau van het werkveld; - Onderzoek de mogelijkheid van digi tale archiefsystemen bij plaatselijke gemeenten; - Onderzoek of het zinvol is dat het ADC zelf een recordsmanagementapplicatie aanschaft en die inzet voor plaatselijke kerken. Reageren? mgeelhoed@tiscali.nl Stadsarchief Breda. In een digitale onder- zoeksomgeving staat het proces centraal. Niet het aanbod van bronnen, maar het proces van zoeken, vinden, interpreteren Het proces van zoeken, vinden, inter preteren en publiceren van informatie en kennis is het kenmerkende aspect van de digitale onderzoeksomgeving en publiceren van informatie en kennis is het kenmerkende aspect van de digitale onderzoeksomgeving. Zowel actuele als his torische informatie, onderzoek en discus sies maken deel uit van de onderzoeksom geving. Een digitale onderzoeksomgeving is de plek op internet waar informatie van en over historische onderwerpen worden uitgewisseld. "Hoe richt je in een digitale onderzoeksomgeving de instru menten in waarmee een bezoeker zijn onderzoeksproces kan ondersteunen?" Dat is de vraag die in de scriptie centraal staat. Literatuuronderzoek is verricht en twee digitale onderzoeksomgevingen zijn met elkaar vergeleken, te weten www. footnote.com en www.a2a.org.uk. Jansen concludeert dat er vele mogelijkheden zijn om instrumenten aan te bieden aan gebruikers van een digitale onder zoeksomgeving. Bij de inrichting van een onderzoeksomgeving dient een archief dienst een heldere afweging te maken. De keuze die een archiefdienst maakt, is afhankelijk van het belang dat zij hecht aan de vindbaarheid van documenten, het gebruik en het beheer van instrumen ten. Reageren? ilsejansen@online.nl Jansen onderzocht een digitale onderzoeksomgeving in opdracht van het Het bestaansrecht van bedrijfsarchi- vering is gebaseerd op de invulling van de bedrijfsdoelstelling rechtmatigheid. De nadruk ligt op het kunnen afleggen van verantwoording over daden uit het verleden. De invulling van deze verant- woording is onderhevig aan tijdbeeld en cultuur. Bij centrale archivering dwingt het bedrijf de eigenaren van processen tot het afstaan van archiefbescheiden. Bij decentrale archivering dwingt het bedrijf de eigenaren van processen zelf de archi vering te regelen en ondersteunt het dit proces. Bij beide vormen van archivering moet het bedrijf deze activiteit inbou wen in een systeem, om op geïntegreerde basis risico's te analyseren. De uitkomst van deze analyses bepaalt namelijk of er wel of niet een registratiesysteem in een werkproces moet worden ingebed. Bij zowel centrale als decentrale archi vering is steun van het management in de vorm van directieven een vereiste. Ontbreekt deze dan komt een beheerste bedrijfsarchivering niet tot stand. De casusorganisatie - Corus IJmuiden - heeft Bij zowel centrale als decentrale archive ring is steun van het management in de vorm van directieven een vereiste. in de praktijk gekozen voor decentrale archivering. De eigenaren van bedrijfs processen hebben geen richtlijnen ont vangen vanuit de centrale organisatie. Het ontbreekt hen aan archivistische kennis en inzicht die nodig is om als archivaris te kunnen optreden. Om de archieffunctie - verantwoord - te kunnen vormgeven binnen het eigen werkproces dient het bedrijf de juiste voorwaarden te scheppen. Reageren? erik@tua.tweakdsl.nl Om de toegankelijkheid van beeld collecties te vergroten, digitaliseren bedrijven en erfgoedinstellingen hun beeldcollecties. De casusorganisatie, Veronica Story, streeft naar (her)bruik- baarheid, duurzaamheid, toegankelijk heid en online beschikbaarheid van haar beelden. De Jong heeft de mogelijkheden onderwijs en onderzoek en voorwaarden onderzocht die duur zaam behoud van digitaal beeld waarbor gen. Het opzetten van een digitale beeld bank is getoetst. Een digitale beeldbank dient te voldoen aan eisen ten aanzien van duurzaamheid, vindbaarheid, con- textgegevens en metadata. Technische metadata zijn belangrijk voor de duur zaamheid. Beschrijvende metadata zijn belangrijk voor de (her)bruikbaarheid en toegankelijkheid. De Jong heeft op basis van literatuur onderzocht welke eisen aan software en hardware worden gesteld. De functie van de beeldbank (veel raadple gen of een duurzame opslag) is bepalend voor de keuze van het bestandsformaat. De Jong heeft bij de digitale beeldop slag onderzocht bij het ANP, de Zeeuwse Bibliotheek en Stichting Prentenkabinet Van der Linden. Deze organisaties digita liseren zelf hun materiaal, slaan beelden op een server op en vragen bezoekers naar aanvullende contextgegevens. De Jong heeft de volgende aanbevelingen voor het opzetten van een beeldbank: - Stel een projectgroep samen vanuit alle disciplines van de organisatie; - Bepaal de wensen van de doelgroep; - Achterhaal de rechten en de context- egevens van de beelden; - Vraag bezoekers aan de beeldbank de contextgegevens aan te vullen; - Gebruik voor het beheer van de origi nelen de juiste opbergmaterialen; - Maak voor de opslag een keuze in multi- platform of platformonafhankelijk. Reageren?jantine.de.jong@live.nl In een digitale omgeving nemen archiefvormers beslissingen over het beheer en de waardering van archieven, die gevolgen hebben voor belangheb benden. Dat geldt ook voor de over- heids-organen. Ministeriële regelingen schrijven 'selectie aan de bron' zelfs impliciet voor. Van een overheids- of semi-overheidsorgaan mag verwacht worden dat zij rekening houden met de verschillende maatschappelijke belangen bij archieven. Dit onderzoek brengt de belanghebbenden en hun belangen bij archieven in beeld. De kernvragen zijn: Wat zijn de verschillende belangen bij overheidsarchieven in de rechtsstaat? Wie zijn de belanghebbenden? Hoe kunnen overheidsorganisaties hun archiverings systeem naar de verschillende belangen inrichten? De rechtsstaat heeft zich ontwikkeld in reactie op veranderingen in de maat- Van een overheids- of semi- overheidsorgaan mag verwacht worden dat zij rekening houden met de verschillende maatschappelijke belangen bij archieven. schappelijke omgeving. De recente ont wikkelingen ten aanzien van de rechts staat leiden tot nieuwe visies op het infor matie- en archiefbeleid van de overheid. Meijer heeft de belanghebbenden bij archieven in de rechtsstaat onderzocht: de archiefvormer, de burger, de centrale over heid, het werkveld en historici. Per archive- ringsproces is aangegeven hoe de (over- heids)organisatie rekening kan houden met hun belangen bij de inrichting van het archiveringssysteem. De overheids organen zouden daarvoor de volgende maatregelen kunnen treffen: - Criteria vaststellen in de archief- beheersregels die rekening houden met de verschillende belanghebbenden; - De archiefvormer dient op de hoogte te zijn welke gegevens voor de organisatie van belang zijn voor verantwoording; - Zorg dragen voor blijvende toegan kelijkheid en begrijpelijkheid van het archief voor onderzoekers met verschil lende achtergronden; - Richtlijnen opstellen voor de openbaar heid van de recente archieven bij de organisatie; - Rekening houden met burgerlijke informatierechten bij het opstellen van selectielijsten; - Bij automatiseringssystemen rekening houden met publieke verantwoording. Reageren? joeri.meijer@bureau.knaw.nl Wat zijn de voor- en nadelen zijn van het gebruik van Open Standaarden en Open Source Software voor archiefinstel lingen en DIV-afdelingen? Mugie heeft in opdracht van het Gemeentearchief Ede onderzocht of Open Source Software een alternatief kan zijn voor de archiefsoft- ware. Open Standaarden zijn metadata- standaarden en open bestandsformaten. Metadatastandaarden beschrijven archie ven en hun context. Zij zijn nodig om de toegankelijkheid en interoperabiliteit van archieven te waarborgen. Een archief kan inhoudelijk worden beschreven met ISAD(G) of met EAD. Een archiefvormer kan inhoudelijk worden beschreven met ISAAR(CPF) of de XML-implementatie EAC. Dublin Core is geschikt voor inter operabiliteit met de rest van de erfgoed sector. Een open bestandsformaat is een bestandsformaat dat is goedgekeurd door een non-profitorganisatie, is gepubli ceerd en ter beschikking gesteld op basis van royalty-free, en geen beperkingen op het hergebruik heeft. De overheid stelt het gebruik van open bestandsformaten als norm en zorgt voor leverancierson afhankelijkheid, toegankelijkheid, inter operabiliteit en digitale duurzaamheid. Goed bruikbare open bestandsformaten zijn HTML, TIFF, PDF/A en ODF. Open Source Software is een economisch en juridisch model voor softwareontwikke ling waarbij de broncode vrij beschikbaar is en de licentienemer het recht heeft de broncode te wijzigen en te verspreiden. De grootste voordelen zijn dat de leve ranciersonafhankelijkheid, het ontbreken van licentiekosten en de ondersteuning van Open Standaarden. Er is nog geen bruikbare Open Source archiefsoftware in Nederland. Bekende Open Source Software voor DIV-afdelingen zijn Alfresco en Typo3. Voor repositories bestaat onder andere DSpace en Greenstone. Reageren? hfmxyz@gmail.com Lees verder op pagina 13 oktober 2009 11 §111 In 2008 behaalden 11 van de 32 studenten Informatie Media het diploma Archivistiek B, naast het bachelordiploma Media, Informa tie en Communicatie aan de Hogeschool van Amsterdam. Zes van hen zijn werkzaam als archivaris in het archiefwezen en vijf in de documentaire informatievoorziening bij de overheid of in het bedrijfsleven. Hieronder de samenvattingen van hun scripties. Marien Geelhoed Digitaal archiveren en kerkelijke archieven Duurzaamheid van een digitale beeld collectie. Hoe kun je de duurzaamheid van een digitale beeldcollectie waar borgen? Ilse Jansen Erik de Jong "Waar vind ik de stamboom van mijn De kern van Corus familie?". Een onderzoek naar de vind baarheid, het gebruik en beheer van instrumenten in een digitale onder zoeksomgeving Jantine de Jong Door Marieke de Haan archievenblad oktober 2009 Joeri Meijer Belangen en belanghebbenden bij archieven in de rechtsstaat. Verslag van een afstudeeronderzoek naar de verschillende belangen bij archieven in relatie tot de rechtsstaat Hade Mugie Archieven open u! Open Standaarden en Open Source Software in de archief wereld archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 5