Communities aan het werk Tilburgse internetprojecten 'Géborén 1809' en 'De Charterbank' K Het aanbieden van gedigitaliseerde bronnen kan helpen om mensen niet naar de echte, maar naar de virtuele studiezaal te laten komen. Het Regionaal Archief Tilburg is de afgelopen jaren intensief bezig geweest om de bevolkingsadmini stratie te digitaliseren en op de website te zetten: doop-, trouw- en begraafregisters, de burgerlijke stand en de bevolkings registers uit het hele werkgebied zijn gedi gitaliseerd. De meeste akten hebben een index op naam, zodat de genealoog rustig thuis onderzoek kan doen. Het meren deel van de archiefbezoekers komt voor genealogisch onderzoek: daarom is eerst de bevolkingsadministratie digitaal toe gankelijk gemaakt. Het doel is niet alleen dat de bezoekers onze informatie bekij- ken, maar ook dat zij er iets mee gaan doen. Consumenten moeten ook produ centen zijn, helemaal in lijn met de Web 2.O-gedachte. Het digitaliseren van registers en andere archiefstukken is geen doel op zich. Natuurlijk bereik je via internet veel makkelijker meer mensen dan via de traditionele studiezaal. Maar dat is niet voldoende. Als archiefdienst kun je met behulp van nieuwe technische moge lijkheden de bezoeker meer laten doen met het gedigitaliseerde materiaal. Door bezoekers actief te maken in een com munity zijn ze bereid om mee te helpen informatie beter toegankelijk te maken door links te maken of aan te passen. Ze kunnen informatie verrijken door ver banden tussen verschillende bronnen te leggen en daarmee de inhoud meer con text te geven. Archieven zijn al jarenlang in de weer met omvangrijke groepen vrijwilligers om met name de bevolkings administratie beter toegankelijk te krijgen. Bij het Regionaal Archief Tilburg is op die manier ook de fotocollectie beschreven. Soms door vrijwilligers zonder specifieke kennis over de collectie, maar ook door specialisten die een bepaalde groep foto's vanuit hun deskundigheid optimaal toe gankelijk hebben gemaakt. Dat geldt onder meer voor de foto's van de Philips- vestiging Volt in Tilburg. De keuze om dat realtime online te doen is van meet af aan gemaakt. Elk record dat is toegevoegd is meteen doorzoekbaar en dus vindbaar voor de websitebezoeker. Zonder het belang van de traditionele groep vrijwilligers tekort te willen doen, zoekt het Regionaal Archief Tilburg nu doelbewust naar vrijwilligers die in dui delijk omschreven en in de tijd begrensde projecten mee willen werken om gedigi taliseerde informatie beter toegankelijk te maken. De deelnemers krijgen rele vante cursussen en instructies als ze daar behoefte aan hebben. Het werken gebeurt altijd online, zodat het resultaat meteen zichtbaar is voor andere websitegebrui kers. Op dit moment loopt het eerste van die projecten af en staat het tweede in de startblokken. In 2009 is het tweehonderd jaar geleden dat Tilburg stadsrechten kreeg van koning Lodewijk Napoleon. Om deze gebeurtenis te vieren is het Regionaal Archief Tilburg, samen met de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV), het project 'Geboren in 1809' gestart. In het jaar 1809 zijn er in Tilburg 338 kinderen geboren. De bekendste hiervan is Petrus (Peerke) Donders, de in Suriname overleden missionaris die het door de paus verleende predicaat 'zalig' mag dragen. Maar wie waren de andere 337 kinderen die in 1809 het levenslicht zagen? Hoe oud zijn ze geworden? Wat is er van hen terechtgekomen? Waar heb ben ze gewoond? Welke beroepen hebben ze uitgeoefend? Zijn ze getrouwd? Hebben ze kinderen gekregen en hoeveel? Er zijn zestig deelnemers van start gegaan om de antwoorden te vinden. Niet iedereen had ervaring met genealogisch onderzoek en/of het werken met internet. In drie workshops van twee uur kregen zij een introductie op de voornaamste bronnen die zij tijdens hun onderzoek nodig zou den hebben: de doop-, trouw- en begraaf registers, de akten van de burgerlijke stand, het bevolkingsregister en de secun daire bronnen. Ze kregen tips om te zoe ken op internet, richtlijnen om met een wiki te werken en een korte rondleiding door de website. Later in het project zijn er nog enkele informatieavonden over huizenonderzoek geweest. Elke maand was er een informele deelnemersbijeen- dienstverlening komst. Hier konden de deelnemers met elkaar van gedachte wisselen over hun onderzoek. Omdat de meeste van de gebruikte bronnen digitaal beschikbaar zijn, konden de deelnemers ervoor kiezen om een deel van hun onderzoek thuis te doen. Wiki Voor het verwerken van de gegevens is een wiki gekozen. Die keuze had ver schillende pragmatische redenen: het is standaardsoftware die zich al bewezen heeft en het is veel gemakkelijker en goedkoper dan zelf iets te (laten) ontwik kelen. Een wiki is bij uitstek geschikt om teksten op te zetten, afbeeldingen in te voeren en links te maken. Zonder pro blemen kunnen er meer mensen tege lijk in werken. Elke deelnemer kreeg een aantal borelingen waarvan hij of zij de levensloop moest uitzoeken. De resulta ten werden door de deelnemers in de wiki geplaatst. Deze informatie was daarna direct online beschikbaar. Ook afbeeldin gen van de beeldbank en aktes konden worden gekoppeld aan de betreffende pagina, zodat op een pagina de verschil lende bronnen die betrekking hebben op die persoon samenkwamen en meteen zichtbaar waren. Voor dit project is de wiki niet helemaal opengesteld. Alleen deelnemers konden gegevens invoeren. Het is de bedoeling dat na afloop van het project in oktober 2009 de wiki openge steld wordt. Niet-deelnemers konden wel informatie bijdragen via de projectco ördinator of op het speciale Geboren in 1809-prikbord. Geboren in 1809 is een groot succes. De deel nemers zijn zonder uit zondering enthousiast over het project en de manier waarop zij hun bijdrage hebben kun nen leveren. Ze zijn er stuk voor stuk in geslaagd de gevonden informatie in de wiki te plaatsen. Cruciaal in een dergelijk project is de projectcoördina tor, vraagbaak en pro bleemoplosser, die als smeermiddel tussen de groep deelnemers en het eindresultaat fungeert. De combinatie tussen werken op internet en de real life-bijeenkomsten bleek eveneens succesvol. Bijzonder was dat deel nemers zich verbonden voelden met 'hun' borelingen. Zoals een van de deelnemers zei: "Het voelt bijna als familie." 'De Charterbank' is kleiner van opzet: er wordt niet gebruikgemaakt van een wiki (wel van Web 2.0-toepassingen en een community) en het richt zich op een kleinere doelgroep. Het project is gestart in oktober 2009. Een twintigtal vrijwilligers gaat zich het komende half jaar bezighouden met het online bestu- deren en transcriberen van de charters van Geertruidenberg en Raamsdonk. Van de deelnemers worden wel speciale vaardigheden verwacht, zoals kennis van en ervaring met oud schrift, interesse in de lokale geschiedenis en veel geduld en enthousiasme. Als pilot zijn 88 charters van Raamsdonk en Geertruidenberg uit de periode 1329-1797 gedigitaliseerd en in een online beeldbank gezet. Op deze manier wordt voorheen ontoegankelijk materiaal openbaar gemaakt. En doordat de resultaten direct online beschikbaar zijn, worden de charters toegankelijk voor een veel groter publiek. Als ondersteuning en communicatiemiddel naast de charterbank is er een online community opgezet die ook toegankelijk is voor niet-deelnemers. Hierop staan activiteiten, foto's filmpjes, activiteiten, teksten en discussies. De suc cesfactoren van 'Geboren in 1809' krijgen in dit project ook een plaats. Er worden regelmatig deelnemersbijeenkomsten geor ganiseerd en een projectcoördinator (com- munitymanager met inhoudelijke kennis) onderhoudt de contacten. Beide projecten laten zien dat er van uit de groep geïnteresseerden enthousi asme is om mee te werken en om digitale informatie toegankelijk te maken. Het leuke van deze projecten is dan ook het tweerichtingsverkeer: de deelnemers hel pen het archief door het beter toeganke lijk maken van het gedigitaliseerde mate riaal. Het Regionaal Archief Tilburg facili- teert de deelnemers door het aanbieden van het gedigitaliseerde materiaal, het geven van cursussen en het organiseren van bijeenkomsten. Dit blijkt een gouden combinatie te zijn. 8 oktober 2009 oktober 2009 Door Astrid de Beer Er komen steeds minder mensen naar het archief. In de toekomst zal dat aantal nog verder gaan dalen. Wat kan daaraan gedaan worden? Het archief 'leuker' maken, meer activiteiten plannen en op deze manier hopen dat er meer bezoekers komen? Nee, vergeefse moeite volgens het Regionaal Archief Tilburg. Onze potentiële archief bezoekers bevinden zich op het internet, in de verschillende fora en websites over genealogie. Daar moeten we ze dus zoeken. In deze bijdrage maken we kennis met twee Tilburgse internetprojecten. Vrijwilligers Frank en Maria Sneijders enthousiast aan de slag voor het project 'Geboren in 1809' (foto's Regionaal Archief Tilburg). Digitaliseren en vrijwilligers Geboren in 1809 Informatieavond voor de vrijwilligers van het project 'Geboren in 1809'. De Charterbank REGIONAAL ARCHIEF TILBURG De online community van het project 'De Charterbank'. Gouden combinatie Astrid de Beer is medewerker dienstverle ning bij het Regionaal Archief Tilburg. Dit arti kel schreef zij met medewerking van collega Luud de Brouwer. Voor meer informatie over de projecten die in dit artikel zijn beschreven bezoekt u de websites www.geborenin1809.nl en http://charterbankratilburg.ning.com archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 4