u i V 000G90606G00 Week van de Geschiedenis 2009 Protest DEN tegen bezuiniging digitalisering Archief Eemland wijzigt openingstijden ARCHIEF EEMLAND nieuws uit het veld Van 17 tot en met 25 oktober 2009 vindt de Week van de Geschiedenis weer plaats. Meer dan 500 musea, archieven, bibli otheken en andere cultu rele instellingen organise ren speciale activiteiten voor een breed publiek rond het thema 'Oorlog en Vrede'. Tijdens de Week van de Geschiedenis is bij iedereen in de buurt iets te doen: hoor bijvoorbeeld de kanonnen schieten op de Bataviawerf, proef het Zweedse witte brood in Groesbeek of beleef een middel eeuwse belegering bij Kasteel Teylingen. Het complete programma van de Week van de Geschiedenis is te vinden op de website www.weekvandegeschiedenis.nl. De programmakrant met daarin alle acti viteiten is sinds begin oktober verkrijgbaar bij de deelnemende orga nisaties. De week vooraf gaande aan de Week van de Geschiedenis is de programmakrant breed verspreid in een oplage van bijna één miljoen. Een groot deel van de Nederlanders denkt bij het woord 'oorlog' aan de Tweede Wereldoorlog en Irak. Maar Nederland is betrokken geweest bij tientallen oor logen, op ons eigen grondgebied en ver daarbuiten. Wie door Nederland reist, ziet de sporen van verschillende oorlogen nog terug in het landschap. Om organi saties te stimuleren creatief te zijn in het bedenken van activiteiten die ook mensen bereiken die minder vaak een museum bezoeken, reikt Anno ieder jaar de Week van de Geschiedenisprijs uit ter waarde van 5000,=. In 2008 werd de Week van de Geschiedenisprijs gewonnen door het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk (Zeeland). Alle organisaties die deelne men aan de Week van de Geschiedenis en aan de randvoorwaarden voldoen dingen mee naar deze prijs. Anno, het promotiebureau voor Nederlandse geschie denis, organiseert de Week van de Geschiedenis in 2009 in samenwerking met Erfgoed Nederland, de Vereniging Openbare Bibliotheken en het Overleg Provinciale Erfgoedhuizen Nederland. De Week van de Geschiedenis 2009 wordt mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van het ministerie van VWS. Zie het Dossier Tweede Wereldoorlog op www.minvws.nl voor meer informa tie. De Week van de Geschiedenis gaat op zaterdag 17 oktober van start met de Landelijke Archievendag. Het ministerie van OCW kondigt in de Rijksbegroting 2010 aan dat er fors bezuinigd zal worden op digitalisering. Terwijl de totale begroting van OCW stijgt naar 36,5 miljard euro en ook de enve- loppemiddelen voor cultuur stijgen naar ruim 70 miljoen euro, zal het ministerie van OCW het gereserveerde budget voor digitalisering van cultuur en versterking van de digitale kennisinfrastructuur flink korten. DEN gaat in de komende periode tegen deze onevenredig zware korting in protest. Het budget waaruit nu onder andere de subsidieregeling Digitaliseren met Beleid wordt bekostigd, zal in 2010 met 3 mil joen euro worden verminderd. Vanaf 2011 wordt het budget met 5 miljoen euro teruggebracht. In 2010 is in totaal 18,9 miljoen gere serveerd voor innovatie en versterking van de cultuursector. Hiervan is 10 mil joen gereserveerd voor de matchings- regeling in het kader van de regeling Cultuurprofijt. Van wat overblijft wordt een flink deel gereserveerd voor de nieu we cultuurbrede Innovatieregeling, waar van het budget overigens wel is terugge bracht van de oorspronkelijk geplande 20 miljoen euro naar 14 miljoen euro voor de periode 2010-2013. Dit houdt in dat in 2010 slechts ca. 3 miljoen euro (nu ca. 9 miljoen) zal overblijven voor digitali sering en versterking van de landelijke digitale kennisinfrastructuur van de erf goedsector. DEN zal in de komende periode, in over leg met andere partijen, protesteren tegen deze onevenredige zware korting op het innovatiebudget, die geheel in tegen spraak is met het voornemen van dit kabinet juist te investeren in innovatie en vernieuwing door middel van ICT. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Foto's Nationaal Archief/ Spaarnestad op Flickr trekt veel bezoekers In oktober 2008 startte het Nationaal Archief samen met partner Spaarnestad Photo een pilot waarbij een selectie historische foto's op de 'archiefpagina' van Flickr, The Commons, werden geplaatst (www.flickr.com/pho- tos/nationaalarchief). Deze Flickr-account met bijna 800 foto's heeft inmiddels meer dan 1 miljoen pageviews, bijna 2000 com mentaren en ruim 6800 toegevoegde tags opgeleverd. Een succesvol resultaat. Reden om de pilot om te zetten naar een reguliere activiteit van het Nationaal Archief. Flickr zal in de toekomst verder ingezet worden als communicatiemiddel voor het vergroten van het publieksbereik van de fotocollecties. Daarnaast zullen de commentaren en tags die door de Flickr-gemeenschap zijn toe gevoegd worden gebruikt om de informa tie bij de foto's van de beeldbank van het Nationaal Archief aan te vullen. Een mooi voorbeeld hiervan is de foto van de hon derdste naoorlogse Nederlandse emigrant op Flickr. Hier komen Flickr, Facebook en Per 1 januari 2010 wijzigt Archief Eemland de openingstijden van de stu diezaal. De studiezaal gaat één dag per week dicht en is voortaan voor het publiek geopend op maandag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. het Nationaal Archief samen in het zoeken naar de identiteit van de Nederlandse dame op de foto. Een oplettende gebruiker merkte op dat de naam van de dame op de foto ook op Facebook te vinden is. "I notice that there is an Aussie named Kelly Zevenbergen on Facebook - who could, I'm guessing, be this woman's granddaughter?". Waarop enkele weken later de kleindochter van de betrok ken dame zich op Flickr meldde: "I am kelly zevenbergen, the person you refer to on facebook, and yes, Adrianna was my grand mother. suprisingly you guessed well, there are many zevenbergens in australia, but I am her grand-daughter". De Australische kleindochter herkende via Flickr haar Nederlandse grootmoeder. Zo wordt de wereld dankzij online communities ineens heel klein. Broodje geschiedenis Per 1 augustus is Ella Kok-Majewska benoemd tot directeur-streekarchivaris bij het Regionaal Archief Rivierenland (RAR). Het RAR is een archiefdienst van zes gemeenten: Tiel, Buren, Culemborg, Geldermalsen, Neerijnen en Neder-Betuwe, en het waterschap Rivierenland. Sinds 1 oktober is Tamara Tesselaar-Groot werkzaam bij het Westfries Archief in Hoorn. Voorheen was zij als archivaris in dienst bij Nieuw Land Erfgoedcentrum. Aan de Universiteit van Amsterdam is in september het masterdiploma Archiefwetenschap uitgereikt aan Yvonne van Haagen (scriptie: 'Oral history en archieven: een (on) mogelijke combi natie? Een onderzoek naar de relatie tus sen oral history en (vijf) archiefinstellin gen') en Krista van Loon (tevens diploma Archivistiek A; scriptie: 'De virtuele stu diezaal'). Krista van Loon is de veertig ste aan de Universiteit van Amsterdam in de archiefwetenschap afgestudeerde, sinds in 2000 aan Hans Waalwijk het eerste doc toraaldiploma werd uit gereikt. De scripties zijn te downloaden van www.scriptieson- line.uba.uva.nl Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. oktober 2009 7 NIEUWS Het campagnebeeld van de Week van de Geschiedenis. archievenblad oktober 2009 het veld Met ingang van oktober is Het Utrechts Archief gestart met een nieuwe lezingen reeks op de donderdag van 12.00 tot 13.00 uur. In maandelijkse gratis lunchpauzelezin gen komen jonge historici aan het woord over hun recente onderzoek naar Utrechts verleden. Volgende lezingen zijn: 5 novem ber, 'Steekspelen in Utrecht in de vijftiende eeuw', door Giorgio Zanoli; 3 december, 'Rode jeugd in Utrecht Portret van een links- radicale generatie uit '68', door Maarten van RieL Het Utrechts Archief bevindt zich aan de Hamburgerstraat 28 in Utrecht Toegang is gratis, evenals de koffie en de thee. De veertigste buluitreiking in de archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam: Krista van Loon (sinds kort werkzaam bij het IISG) kreeg de bul uitgereikt door Eric Ketelaar, voor wie deze buluitreiking de laatste was. archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3