Het Archievenblaan charter tot chip I 36 11 Communities aan het werk. LH Stadsarchivaris Björn Jordell: LI li8 Een wonderlijk registratuurstelsel. 136 "Op de basisschool vertelde ik trots dat mijn vader archivaris was". Vaste rubrieken Li_ L27 L19 \M ■;P Citaat van de maand Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, René van Dijk, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland 75,00 buitenland (binnen Europa) 87,00 buitenland (buiten Europa) 104,00 losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 NHOUDSIPGAVEK: Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege november 2009. Tilburgse internetprojecten 'Geboren in 1809' en 'De Charterbank' Dienstverlening: Astrid de Beer 110 Eindscripties Archivistiek B jaar 2008 Onderwijs en onderzoek: Marieke de Haan "We realize the people's rights." Het e-depot van Stockholm Buitenland: Fred van Kan Archiefvorming in Ridderkerk, 1813-1870 Archieven en collecties: Theo H. Vermeer 120 Regionaal Archief Nijmegen introduceert de Archiefwizard Dienstverlening: Ernest Verhees 122 Kleurrijk versus grijswaarden. Op zoek naar een compromis voor comprimeren Digitalisering en informatisering: Guido Dorssers en Johan Kerver In gesprek met Cees Tromp senior en junior Burgerlijke Stand: Ruud Yap De archiefervaring Nieuws uit het veld De Kwestie Column [30 Literatuur Agenda Communities aan het werk. Tilburgse internet projecten 'Geboren in 1809' en 'De Charterbank' Door Astrid de Beer Er komen steeds minder mensen naar het archief. Onze potentiële archiefbezoekers bevinden zich op het internet. In deze bijdrage maken we kennis met twee bijzondere Tilburgse internetprojecten. Kleurrijk versus grijswaarden. Op zoek naar een compromis voor comprimeren "De archivaris dient het speciale vertrouwen dat hem gegeven is aan te wenden in het algemeen belang en te vermijden dat hij zijn positie gebruikt om zichzelf of anderen onevenredig te bevoordelen." (Ethische Code Archivarissen, artikel 8). Foto's voorzijde: 2009: Jaar van de Tradities. Het Archievenblad besteedt in het traditionele themanummer van september uitvoerig aandacht aan de relatie tussen tradities en archieven. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Achtergrond: Palmpasen in de Noordoostpolder (Fotocollectie Nieuw Land, LelystadIRIJP, J. Potuyt); boven: Carnavalsoptocht in Boeskoolstad, oftewel Oldenzaal (foto Patrick Timmermans); onder: Kerstmis bij de familie Th. van Delft in Waalwijk, 1917 (Fotocollectie Gemeentearchief Waalwijk). Door Guido Dorssers en Johan Kerver Elke twee jaar verdubbbelt de capaciteit van opslag, terwijl de kosten per GB halveren. Moeten we daar om nog steeds onze scanbestanden zo klein moge lijk houden? Of zijn er alternatieven? Het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven deed er onderzoek naar. Stadsarchivaris Björn Jordell: "We realize the peop le's rights." Het e-depot van Stockholm Door Fred van Kan Verslag van een werkbezoek aan Stockholm. Fred van Kan nam deel aan de bestuursvergadering van de SPA, de sectie voor beroepsverenigingen van de ICA. Ook bezocht hij het Stadsarchief Stockholm, waar het digitale archief momenteel in hoog tempo wordt gerealiseerd. "Op de basisschool vertelde ik trots dat mijn vader archivaris was" In gesprek met Cees Tromp senior en junior Door Ruud Yap Beiden zijn toevallig in de archiefwereld terechtge komen, hebben een sterke muzikale voorkeur voor de jaren '60 en '70 en zijn fervent supporter van FC Groningen. In Burgerlijke Stand een dubbelportet van Cees Tromp senior en junior. Bevoordeelde beleving Onlangs nam ik mijn kinderen (zes en twee jaar) mee naar mijn werk: Gemeentearchief Ede. Ze kregen een korte rondlei ding door het archief. De draaikasten waren geweldig, de uitschuifladen leuk, de kleurplaten mooi, het digitaal depot koud, de koffieautomaat super, de kroketten heerlijk en de oude banden stonken. Een makelaar in pak vroeg bouwtekeningen aan en mijn oudste vond dat iedereen die aan het werk was er zo uit zou moeten zien. De hele dag geen uitleg en geen vra gen over charters, kranten, kaarten, collecties, digitalise ring, openbaarheid, privacy, ontsluiting, toegankelijkheid, inspectie en selectie. Louter beleving. Wat zijn ze bevoor deeld met zo'n ervaring! Wat bij mij binnenkomt bij het lezen van dit nummer is het woord 'Raamsdonk' in de bijdrage van Astrid de Beer. Het dorp waar mijn wieg staat, waar ik ben opge groeid, waar mijn familie woont én werkt, waar mijn moeder ligt. Dat maakt direct indruk. Niet de woorden over registratuur, klantvraaggelei ding, community-ontsluiting, kerk-, bedrijfs- en code archieven, e-depot. Niet de woorden die aan het begin staan van een kleine serie over kwaliteitseisen bij scan nen. Beleving. Niet louter beleving. In dit nummer is het noemen van het dorp Raamsdonk de aanleiding, de trigger om verder te lezen. Niet alleen het artikel waar het in staat, maar alle bijdragen. En maar hopen dat het thuis niet bij de beleving blijft. Er zijn meer ouder-kind- archivarissen in Nederland, waarbij junior bevoordeeld was met een archivaris als senior... Hans Berende, hoofdredacteur archievenblad oktober 2009 oktober 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 2