Doc Consult Bookkeeper WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult PreservationTechnologies Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, VVA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 burgerlijke stand Vervolg van pagina 37 Evengoed is het natuurlijk handig om een vraagbaak achter de hand te hebben." Hoe kijkt u naar de huidige archiefopleiding? Waar ziet u de grootste verschillen? SR: "De computer en het internet hebben gezorgd voor grote veranderingen in het archiefwezen. De deuren naar de archie ven zijn opengezet en belangstellenden stromen met duizenden naar binnen. En het is een goede zaak dat de archiefoplei ding daar zoveel aandacht aan besteed." Ben jij inmiddels als student archivistiek anders gaan kijken naar je vak? JR: "Om eerlijk te zijn niet. Althans, tot dusverre niet. Ik begrijp dat de Universiteit van Amsterdam de studenten Archiefwetenschap wil klaarstomen voor het digitale tijdperk. En dat vergt andere competenties dan, pak 'm beet, dertig jaar geleden. Daar zal iedereen - jong en oud - het over eens zijn. Maar waarom vakken als paleografie overboord zetten om studenten te leren coderen in XML? Uiteindelijk is dat niet waar de archivaris zich onderscheidt van de eerstejaars stu dent alfa informatica." Hoe is jullie archiefcarrière tot nu toe verlo pen? Wat zou je een hoogtepunt noemen? En wat een dieptepunt? SR: "Mijn loopbaan in het archief wezen heeft zich altijd in Groningen afge speeld. Soms als inventarisator, dan weer als medewerker in de studiezaal, met als afwisseling systeembeheer en de onder nemingsraad. Ieder volgend project is voor mij een hoogtepunt. Nu is dat het inventarise ren van het stadsarchief van Groningen, 1594-1815. Een enorme klus, maar ook een grote uitdaging. De verhuizing van het oude rijksarchief in de Sint-Jansstraat, een gebouw met historie, naar de betonnen kolos van de Groninger Archieven, beschouw ik als een dieptepunt. Archiefgebouwen moe ten aan de buitenkant laten zien wat je er binnen kunt vinden. En de Groninger Archieven zijn gehuisvest in een stoffig ambtenarencomplex." JR: "Ik kom natuurlijk net kijken. Tot nu toe verloopt mijn 'archiefcarrière' dus vrij gladjes, in die zin dat er zich geen enorme pieken of dalen hebben voltrokken. Als ik al een hoogtepunt moet aanwijzen, dan is het toch wel de locatie waar ik nu werk. Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek zitten in het voormalige Buiskensklooster, een schitterend pand uit 1419 in de bin nenstad van Deventer. Een dieptepunt zou ik niet kunnen aanwijzen. Je loopt heus wel eens tegen minder leuke din gen aan. Maar goed, daarom heet het ook werk. Als het alle dagen een swingende toestand was, zouden mensen het wel hobby noemen en voor niets doen." Wat neem je mee van je vader als archiva ris? JR: "Zoals ik al zei, de interesse voor de erfgoedsector was al op zeer jonge leeftijd aanwezig. Misschien toch de clichéma tige spreekwoordelijke paplepel? Ik weet het niet. Ik mijn beleving was werken in een archief in ieder geval een spannende aangelegenheid; een soort 'schatgraven'. Hoewel je er vanzelf achterkomt dat écht wereldschokkende ontdekkingen uitblij ven, ervaar ik het soms nog steeds zo. Dat is toch wel iets dat je meekrijgt." Wat neemt u mee van uw zoon als archiva ris? SR: "Vaak hoor je zeggen dat het niet zo'n vaart zal lopen met die elektronische archieven. Dat duurt nog wel een tijdje voordat we daarmee te maken krijgen. Maar als je luistert naar de jongste genera tie archivarissen, dan zitten we er al mid denin. De toekomst is niet ver weg meer." Verschillen jullie wel eens van mening op dit vlak? SR: "Het zou heel dom zijn om op dit vlak van mening te verschillen. Voor je het Lees verder op pagina 41 oktober 2009 39 DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING *56* "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk doorAdlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Cees Tromp senior in zijn jonge jaren. Burgerlijke stand Naam: Cees Tromp jr. Geboren: 15 december 1978 in Groningen Burgerlijke staat: ongehuwd samen wonend met Martine Luik Opleiding: 1997-2003 Economische en Sociale Geschiedenis, Rijksuniversiteit Groningen 2006-2008 SOD II 2009-heden: Archiefwetenschap, Universiteit van Amsterdam Werk: 2004-2005 gemeente Dronten (projectmedewerker archiefsanering) 2005-2007 gemeente Enschede (all round documentair informatieverzorger) 2007-2008 gemeente Hengelo Ov. (DIV-specialist) 2008-heden Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer (archivaris) Hobby's: hardlopen, muziek, lezen en FC Groningen Recente aanwinst van Groninger Archieven: het archief van de familie Zuidema, dat enkele poëziealbums uit de late negentiende en vroege twintigste eeuw bevat. archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 19