"Op de basisschool vertelde ik trotsat mijn vader archivaris was" In gesprek met Cees Tromp senior eiiiior pmawng-mso manui nu am uö iwmafctrter ju mumrn aoöf mmuorfityr mo o Mir auito m ui aö nart ai et aa mo mus* o fcima latw §i abtpjeftuotf mafmumöri0ftaftpC5)UUBmt^mfi Erutöüqö mtinator te öto tuuffcumu ami burfi btó tiaitfoflm Mtó Uar feetig ma o fomsa.tMrih burgerlijke stand Vader en zoon, beiden actief in het archief wezen. Mogen we hier spreken van een archiefdynastie? Senior (SR): "Een dynastie? Een aantal opeenvolgende geslachten met aanzien? Oh, nee. Opeenvolgend wel, maar zeker geen aanzien in het archiefwezen. Randy Newman heeft ooit gezongen 'It's Lonely at the Top', maar volgens mij is het alleen maar dringen geblazen in 'the top'. Daar wil je toch niet aan meedoen?" Junior (JR): "Archiefdynastie? De term spreekt me wel aan, eerlijk gezegd. Maar naam al drie pagina's van de Gouden Gids in beslag." Geen dynastie in de klassieke zin des woord. Maar aangezien jullie beiden in de archief sector werken, moet ik de vraag toch stel len: doet de naam Tromp een zeeheldenge slacht vermoeden? In andere woorden: welke familiegeschiedenis schuilt er achter de naam Tromp? SR: "Tot mijn spijt moet ik bekennen dat ik weinig over de Trompen weet. Ze komen uit Waterland boven Amsterdam en ik werk in Groningen. Het weinige dat ik weet is dat het watermolenaars waren en banden hadden met de SDAR Werkvolk dus." JR: "Ik heb nooit de moeite genomen om dat uit te zoeken, hoewel het natuurlijk een leuke archivistische klus is. Zal deels met de leeftijd te maken hebben; veel mensen ontwikkelen een genealogische interesse pas op latere leeftijd. Op de studiezaal vertel ik beginnend genealo- ik denk dat het net iets te ver gaat. Bij een beroepsdynastie denk ik toch meer aan advocatenkantoor Moszkowicz, Moszkowicz, Moszkowicz en Moszkowicz en hun monopoliedrang binnen de strafrechtadvocatuur. Ik vraag me af hoe dat kantoor over zes generaties heet. Vermoedelijk neemt alleen de bedrijfs- gisch onderzoekers vaak dat in de periode vóór 1811 de factor geluk een rol gaat spelen, die steeds groter wordt naarmate je onderzoek vordert. Schijnbaar laat ik mezelf daardoor afschrikken. Misschien is het ook maar beter om niet te veel te weten. Die Maarten Harpertszoon en Cornelis hebben een aardige hand gehad in de maritieme conflicten met Engeland in een tijd dat ze van geweldsinstructies volgens internationaal recht nog nooit hadden gehoord. Het zal maar familie van je zijn..." Waren archieven ook het gespreksonderwerp aan de eettafel? SR: "Een groot deel van de dag, of van je leven, breng je door op je werk. Het is dan ook belangrijk dat je het daar naar je zin hebt. Vriendschap, humor en collegiali teit spelen daar een belangrijke rol bij. En daar is aan de eettafel natuurlijk wel over gesproken. Maar over vakinhoudelijke zaken? Nee, dat wil je je kinderen toch niet aandoen?" JR: "Niet echt. Althans, niet in beheers- technische zin. Ik ben een nieuwkomer in de archiefwereld, dus een stevige dis cussie over archivistische beginselen zat er nooit in. Termen als RMA, DSP, rou tinematige substitutie, ISAD(G), EAD of indexeerdiepte vlogen nooit over de tafel. Nu nog niet trouwens. Het gaat meer over alledaagse zaken als potentiële vakantie bestemmingen, topbonussen of bumper klevers. Ik ben altijd wel bovengemiddeld geïnteresseerd geweest in geschiedenis en had derhalve al op jonge leeftijd een warme belangstelling voor de erfgoedsec tor. Waar klasgenootjes op de basisschool verzonnen dat hun vader politieagent, beroepsmilitair of actieheld was, vertelde 36 ik trots dat mijn vader archivaris was. Ik begrijp die gefronste wenkbrauwen tot op de dag van vandaag niet..." Archivistiek was dan wel niet een tafel- onderwerp, vakantie wel. Waar ging de familie Tromp naartoe? Verraadde de vakan tiebestemming toch niet stiekem enig archi- vistisch motief? SR: "Archivistisch in de zin van cultuurhis torisch waren die vakanties wel. Londen, Praag, kastelen en alles wat de moeite van het bekijken waard was. Maar geen speur tochten door bergen papier." JR: "Een vakantiebestemming met archivis tisch motief? Kamperen in Tsjechië, forel vissen in de Ardennen, een tentje opzetten in Frankrijk? Ik zie de relatie met proces gebonden informatie niet. Eenmaal ter plaatse werd er natuurlijk wel vaak een ste vige cultuurhistorische draai aan gegeven." Hoe zijn jullie in de archivistiek terechtgeko men? SR: "Door toeval. Ik herinner me nog goed dat ik destijds door de Sociale Dienst werd gedwongen om bij het Rijksarchief in Groningen naar een tijdelijke arbeids plaats te solliciteren. Wat was ik kwaad! Solliciteren bij een rijksarchief, vol met stoffige ambtenaren en kasten vol met oud papier. Maar dat bleek het bekende voor oordeel te zijn. Zo stoffig waren die amb tenaren niet, misschien een beetje wereld vreemd, maar allesbehalve saai. En die oude papieren bleken prachtige verhalen te kunnen vertellen. Na die tijdelijke arbeids plaats volgden de Rijksarchiefschool en nog vele jaren werkplezier." JR: "Ik ben op uitzendbasis begonnen bij de gemeente Dronten als projectme dewerker archiefsanering. Tijdens mijn afstudeerperiode heb ik redelijk wat archiefonderzoek gedaan. Toevallig of niet; bij het RHC Groninger Archieven. Hoewel ik altijd aan de bezoekerskant van de studiezaalbalie heb gestaan, kon ik schijn baar een aantal min of meer verstandige opmerkingen maken over de opbouw van archieven. Opmerkelijk genoeg stond voor mij niet vast dat ik via de DIV- wereld in de archief wereld zou belanden. Het enige dat vooraf vaststond, was dat ik voor de overheid zou gaan werken. Ik ben niet zo'n commerciële rakker. Door dat sane- Na de aanvankelijke vooroordelen heeft het archief je toch voor zich gewonnen? Wat was het omslagpunt? En wat was de aan leiding voor de start van de archiefopleiding in Utrecht? SR: "Het omslagpunt was waarschijn lijk het door W.J. Formsma geïnventari seerde archief van de Hoge Justitiekamer in Groningen, 1444-1811. Als tijdelijk medewerker moest ik destijds dat hele archief, zo'n 70 strekkende meter, blaadje voor blaadje doornemen op zoek naar lak en waszegels en die beschrijven. Formsma had bij het inventariseren de oorspron kelijke strafdossiers gereconstrueerd en ons daarmee een schat aan prachtige ver halen gegeven. Ik heb meer zitten lezen dan zegels beschrijven. Daarmee was ook gelijk de basis gelegd." je zei dat je als archiefbezoeker de nodige ken nis hebt opgedaan. Welke archiefinteresse en welke archieven hebben jou mede de archief wereld in geholpen? JR: "Dat is moeilijk aan te geven. De keuze voor het archiefwezen is een niet net vooraf vaststond. Pas toen ik eenmaal werkzaam was binnen de documentaire informatievoorziening kreeg ik steeds meer belangstelling voor het werken in een archiefbewaarplaats. Een charter uit de veertiende eeuw is toch iets anders dan de post van eergisteren, hè? Laten we het ringsproject is het balletje gaan rollen. houden op een algemene erfgoedinteres se." Vader archivaris en zoon nog in opleiding. Klop je vaak bij je vader aan voor archief advies? JR: "Dat valt mee. Toen ik als DIV-er werkte, had ik geregeld contact met collega's bij andere gemeenten. Bij het Stadsarchief Deventer heb ik dat veel minder. In de dynamische archieffase zijn de gevol gen van digitalisering direct voelbaar. Bovendien lopen alle gemeenten tegen dezelfde problemen aan. Als je ergens niet uitkomt, ben je eerder geneigd om een collega om advies te vragen. Archivarissen die, gelet op de overbrengingstermijn van twintig jaar, voorlopig nog niet (op grote schaal) te maken krijgen met de proble matiek van digital born-documenten, lijken minder op samenwerking gericht. Lees verder op pagina 39 37 I Door Ruud Yap Behalve hun naam vertonen Cees Tromp senior en junior verschillende, soms verras sende, overeenkomsten. Beiden zijn min of meer toevallig in de archiefwereld terecht gekomen, hebben een sterke muzikale voor keur voor de jaren '6o en '70 en zijn fervent supporter van FC Groningen. Toch hebben de heren wel degelijk ieder hun eigen identiteit. Op zoek naar de overeenkomsten en verschil len van vader en zoon Tromp. Cees Tromp senior aan het werk in RHC Groninger Archieven (foto part. coll.). Cees Tromp junior als kind. "De interesse voor de erfgoedsector was al op zeer jonge leeftijd aanwezig. Misschien toch de clichématige spreekwoordelijke paplepel?" (foto part. coll.). Burgerlijke stand Naam: Cees Tromp sr. Geboren: 28 mei 1953 in Zaandam Burgerlijke staat: ongehuwd samen wonend met jenny Hill Studie: 1970-1972 HAVO Rijksscholen gemeenschap in Heerenveen 1972-1974 Lerarenopleiding 'Ubbo Emmius' in Groningen; Engels en Nederlands 1977-i978 Rijksarchiefschool in Utrecht; middelbaar archiefambtenaar Werk: 1978-2002 Rijksarchief in Groningen 2002-2009 Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven Hobby's: muziek Een van de topstukken uit het Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer: vijftiende-eeuws blok boek gedrukt door Richard Pafraet. archievenblad oktober 2009 oktober 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 18