i I IB I N N E N EN lUITENLANDSE EVENEMENTEN tiposities Het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven wijdt een expositie aan de gebeurtenissen in september 1944. Dit onder de titel 'Niet bang zijn, het gaat voorbij. De Tweede Wereldoorlog gezien door kinderogen.' De Tweede Wereldoorlog was nog maar net voorbij en lag nog vers in hun geheugen, toen Karei Vermeeren, tekenleraar aan het Sint-Catharinalyceum, zijn leerlingen vroeg om hun herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog op papier te zet ten. De teke ningen ver dwenen in de vergetelheid en doken pas weer op bij de overdracht van de nalatenschap van Vermeeren (1912- 1998) aan het RHCe. Ruim dertig tekenaars zijn gevonden. Aan de hand van hun eigen tekening vertellen de oud-leerlingen over hun belevenissen toen. De expositie 'Ellis Island - De poort naar een nieuwe toekomst' van kunst werken van de Middelburgse kunstenaar Leendert van der Pool bestaat uit teke ningen met pastelkrijt van Ellis Island, de plaats waar immigranten in de Verenigde Staten van boord gingen. De tegenstrij dige gevoelens van hoop en verlies van deze immigranten worden tot uitdruk king gebracht in beelden van vergeten en achtergelaten voorwerpen. Leendert van der Pool voer vijftien jaar op de koopvaar dij, waarna hij besloot zich te bekwamen in tekenen, schilderen en kalligrafie. Zijn werken worden geëxposeerd in talloze musea en galerieën over de hele wereld. In Nederland woont en werkt de kun stenaar in de monumentale Koepoort in Middelburg. In 1994 vestigde hij zich in New York. Daar raakte hij gefasci neerd door Ellis Island, het eilandje voor de kust van Manhattan dat tussen 1892 en 1954 fungeerde als de poort tot Amerika voor ruim twaalf miljoen immi granten. De meeste immigranten kwa men uit Europa. In de negentiende eeuw was 21 procent van alle Nederlandse emi granten naar de VS afkomstig uit Zeeland. Daaronder bevonden zich veel boeren en landarbeiders die hoopten op een beter bestaan in de Nieuwe Wereld. De exposi tie is een activiteit in het project 'Zeeland herontdekt Amerika' ter herdenking van de 400-jarige betrekkingen met de Verenigde Staten. u r s u s s e n In de maand november najaar starten bij de Archiefschool, onderdeel van de Hogeschool van Amsterdam, ver schillende cursus sen. Hieronder een greep uit het aan bod: Overheidsorganen zijn verplicht regels voor archiefbeheer op te stellen. Bij het Rijk zijn dat beheersregels, bij de lokale overheden is het een archiefveror dening en het besluit informatiebeheer. Deze regels gelden voor alle archief bescheiden, zowel papier als digitaal. De regels voor archiefbeheer voor het dynamisch archief bij overheidsorganen staan in deze eendaagse cursus centraal. De regels dienen afgestemd te zijn op een digitale werkomgeving. De volgende the ma's komen aan bod: - De reikwijdte van regels voor archief beheer en de relatie met overige interne regelgeving en kwaliteitsmanagement. - De relatie met andere instrumenten in het archiefbeheer, onder meer de selectie lijst, de verklaringen van vernietiging en overbrenging en het documentair struc tuurplan. - De verankering van de regels in de eigen organisatie: het vaststellen van de bevoegdheid, de verantwoordelijkheden, de procedures en de uitvoering van het archiefbeheer De cursus sluit aan bij de Archiefwet 1995 en de ISO-NEN 15489, de standaard voor records management. De cursus is gericht op leidinggevenden of managers (in DIV, IC, AO of ICT) die verantwoordelijk zijn voor de documentaire informatievoorzie ning in de organisatie. Allerlei vernieuwingen in de orga nisatie en de dienstverlening hebben tot gevolg dat de verslaglegging van werkprocessen in archiefstukken als het ware opnieuw moet worden uitgevon den. Informatie- en archiefmanagement zullen verankerd moeten worden in de organisatie van de primaire processen en in de ICT-systemen die daarbij worden gebruikt. Inhoud van de cursus: - Gebruik van de NEN 15489: omgevings analyse, samenhangend beleidsprogram ma, eisen aan documenten, controls. - Toepassingen: DMS/RMA/bedrijfsap- plicaties. Hoe kan NEN 2082 worden gebruikt om Record Management in een DMS, RMA of een bedrijfsapplicatie (ver gunningsystemen, financiële systemen etc.) vorm te geven? Wat moet er geregeld worden om tot een succesvolle imple mentatie te komen? Hoe formuleert u de betreffende eisen (relatie met MoReq., ReMANO 2004, InterLAB-1, US-DoD)? - Implementatie van metadata volgens NEN-ISO 23081. - Informatiebeleid en strategieën. De NEN biedt deze cursus aan in samen- 34 oktober 2009 werking met Doxis Informatiemanagers en de Archiefschool. Digitaal archiveren is een vak apart. Er komen heel wat zaken bij kijken die voor het digitaal archiveren van docu menten van belang zijn. Welke bestands typen zijn het beste om digitaal te archi veren, welke opslagmedia zijn geschikt, wat is digitaal duurzaam archiveren en wat is ODF? Tijdens dit middagseminar van DO Consultancy zal een aantal spre kers u rondleiden door de wereld van het digitaal archiveren. Filip Boudrez van het Stadsarchief Antwerpen en eDavid zal handvatten aanreiken voor het digitaal archiveren van documenten. Geert-Jan van Bussel van Van Bussel Document Services vertelt een verhaal over het Open Document Format (ODF). Inge Angevaare van de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD) zal ingaan op de Digitale Duurzaamheid in Nederland. Locatie: Woerden, Concordia Zalen Info: seminar@doconsultancy.com Bijeenkomsten 21 oktober We horen en lezen van alles over het E-depot. Maar hoe blijf je toch op de hoog te? Heel gemakkelijk: door de studiemid dag 'E-depot' van SNAAI te bezoeken in het RHC Eindhoven! Naast informa tie over alle ins en outs over het E-depot nemen we ook een kijkje in de keuken van het RHCe. Op het programma staan een presen tatie door direc teur Marcel Duijghuisen over zijn visie op de studiezaal van de toekomst, een rond- leiding door het RHC, uiteraard een lunch, een presentatie van JustlD over het CDD (E-depot) en een voordracht door Ingmar Koch over de eerste inspectie van het CDD. Afsluitend is er een borrel. Kortom, een vol en interessant programma dat je absoluut niet mag missen. I 24 oktober 2009 Deze jaarlijkse HCClGenealogiedag biedt geïnteresseerden een uitgelezen kans om het antwoord te vinden op alle vragen over stamboomonderzoek. Mensen die hun voorouders willen opsporen, maar eigenlijk niet goed weten hoe en waar te beginnen, of die zich afvragen hoe familiegegevens digitaal vast te leg gen en welke com puterprogramma's daarbij behulpzaam kunnen zijn. Of mensen die zo maar eens met andere (beginnende) genealogen over onderzoekservaringen willen praten en gegevens uitwisselen. Voor al die mensen is de HCClGenealogiedag hét evenement. Voor zowel beginnende als gevorderde stamboomonderzoekers. Op het pro gramma staan presentaties van genealo gische software, een genealogische markt, een boekenmarkt en een doorlopend spreekuur voor genealogisch onderzoek. Medewerkers van het Centraal Bureau voor Genealogie (Jos van den Borne) en het Nationaal Archief (Jan Kompagnie en Geert de Kinkelder) verzorgen lezin gen rondom het thema Oorlog en Vrede. HCClgenealogie is een gebruikersgroep binnen de Hobby Computer Club. De Werkgroep Stedengeschiedenis organiseert in Breda een studiemid dag onder de titel 'Onlangs verschenen'. Onder dagvoorzitterschap van prof. dr. Petra van Dam treden de volgende spre kers naar voren: - Ing. Steffen Nijhuis (landschapsarchi tect TU Delft) over het 'Pantheon der Lage Landende onlangs verschenen polderat las van Nederland. - Drs. Frits-David Zeiler (waterschapshis toricus) over Polderlands'het onlangs ver schenen glossarium van waterstaatstermen. - Dr. Jan van den Noort (historicus en cartograaf) over 'Langs de rand van het zand', de onlangs ver schenen water staatsgeschiede nis Brabantse Delta. Tussendoor is er volop gelegenheid voor discussie. Aanmelding: Jan van den Noort, telefoon: (010) 436 60 14. Erfgoed Nederland en DEN orga niseren samen een internationale con ferentie over de veranderende positie van de erfgoedinstellingen in de digi tale samenleving: Digital Strategies for Heritage (DISH). Met DISH willen DEN en Erfgoed Nederland het internatio naal vervolg op de succesvolle Digitaal Erfgoedconferenties neerzetten. DISH wordt elke twee jaar georganiseerd. D1SH2009 staat in het teken van digi tale strategieën voor erfgoedinstellingen. Centrale thema's van de conferentie zijn: beleidsstrategieën voor digitale dienstver lening, innovatie, samenwerking en ont wikkelingen in de digitale samenleving. Op basis van theorieën en praktijkvoor beelden worden deze thema's door toon aangevende keynote sprekers, workshops, presentaties en debatten uitgedragen. Op 8 december is de pre-conference day met intensieve workshops. Deze workshops gaan dieper in op de thema's van de con ferentie aan de hand van de praktijk in Nederlandse instellingen. De voertaal van de conferentie is Engels. 35 (I) G E HM t/m 23 oktober 2009 Niet bang zijn Locatie: RHC Eindhoven, bezoekersruimte TOEN Info: www.rhc-eindhoven.nl I t/m 8 januari 2010 Ellis Island Immigration Hall, Leendert van der Pol (foto Zeeuws Archief). Locatie: Middelburg, Zeeuws Archief Info: www.zeeuwsarchief.nl Najaarsprogramma Archiefschool Archief school 16 november 2009 Regels voor archiefbeheer, ook in een digitale omgeving 1 23 en 24 november 2009 Ontwikkelen van informatie- en archiefmanage- ment archievenblad Meer informatie over deze en andere cursus sen op www.archiefschool.nl 10 december 2009 Seminar Digitaal Archiveren SNAAI Excursie RHC Eindhoven Het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven. Locatie: Eindhoven, RHCe Info en aanmelden: snaai@kvan.nl HCClGenealogiedag Locatie: Den Haag, CBG/NA Info: www.genealogie.hcc.nl 26 november 2009 Studiemiddag 'Onlangs verschenen' Het Kasteel van Breda. Locatie: Breda, Kasteel van Breda Info: www.stedengeschiedenis.nl 8 t/m 10 december 2009 Digital Strategies for Heritage (DISH2009) Locatie: Rotterdam, De Doelen Info: www.dish2009.nl oktober 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 17