Op zoek naar een echte specialist? ARCHIEFBEHEER DIGITALISERING HULSHOFF0 Becis is uw partij voor: J.G.L. Thijssen, Leerzaame prentjens voor de jeugd: hhoolprenten van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen Nancy van Asseldonk, Peter van Mensch en Harry van Vliet (red.), Cultuur in context: erfgoed data in nieuwe samenhang Interim personeel en interim management. Digitalisering; Advisering; Archiefbewerking; Archiefbeheer; Maatwerk DMS/DSP/RMA; Implementatie en Opleiding Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. Werken bij Becis? www.becis.nl/vacatures Opslag en beheer van alle archieven conform archiefwet (archiefruimten en archiefbewaarplaatsen). Digitale aanlevering in ieder gewenst formaat. Digitalisering van alle archieftypen (t/m Ao in kleur). Consultancy en gediplomeerd interim personeel van SOD tot WA en GO. Uitsluitend eigen medewerkers. Archiefbewerking op locatie of in eigen depots. Voor meer informatie: of kijk op www.hulshoff.nl of stuur een e-mail naar archief@hulshoff.nl literatuur Vervolg van pagina 31 Deze lokale verwikkelingen moest hij achter zich laten toen hij in 1963 werd benoemd tot rijksarchivaris in Noord- Brabant. De sfeer en stijl waren in zijn nieuwe omgeving anders, formeler. Hij deed mee met de discussies rond centra lisatie en decentralisatie. Op landelijk niveau specialiseerde het rijksarchief in Noord-Brabant zich in rechtspolitieke bewegingen uit de jaren '30 van de vorige eeuw, zoals Zwart Front. Ook in 'zijn' pro vincie maakte hij samen met collega's van stedelijke archieven afspraken over welke dienst welke archieven zou kunnen ver werven. Het ging daarbij om niet-over- heidsarchieven, waarvan in de jaren '60 en '70 het historisch belang groeide. Het rijksarchief richtte zich op landbouworga nisaties en aanverwante industrieën; een stad als Helmond maar ook Tilburg richtte zich op het verwerven van archieven en bestanden van de textielindustrie. Als rijksarchivaris mengde hij zich in de strijd om het behoud van de bibliotheek van het Provinciaal Genootschap voor de stad. Hij bood het een plaats aan in de Citadel, het nieuwe onderkomen dat onder zijn leiding tot stand kwam. De provincie koos toch voor Tilburg. De grote passie van Louis Pirenne is echter het doen van wetenschappelijk historisch onderzoek. Door te publiceren maak je de dienst bekend. Het archief is een weten schappelijk instituut, zo stelt hij. Het boek is zeer lezenswaardig, de schrij ver gebruikt een rustige schrijfstijl. Het bevat vele afbeeldingen en foto's. Het is interessant voor hen die bezig zijn met een biografie of met de familiegeschie denis vanaf midden negentiende eeuw. Maar het is zeker ook voor archivarissen belangwekkend. Voor zover mij bekend is dit de eerste autobiografie van een archi varis. Hij schetst, gebaseerd op feiten en documenten en met de nodige zelfken nis, een tijdsgewricht waarin een compu ter nog iets futuristisch is. Het levensver haal vastgelegd in De archivaris vertelt, is het verhaal van en over de mens Louis Pirenne, beroep: archivaris. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen viert dit jaar haar 225-jarig bestaan. Aan de rol die zij heeft gespeeld bij het uitgeven van Nederlandse school- prentenseries is tot op heden nauwelijks aandacht besteed. In deze leemte is nu op deskundige wijze voorzien. Het boek bevat twee verhaallijnen: de beeldlijn waarbij afbeeldingen per hoofdstuk zijn geordend, bestemd voor de meer globaal geïnteresseerde lezer, en de tekstlijn die een gefundeerde historische analyse geeft. Interessant is de catalogus die beelden van alle zestig door 't Nut uitgegeven school- prenten bevat, geordend per reeks 1 tot en met 3, zoals ze in de periode 1800-1860 zijn uitgegeven. erfgoedspecialist. Zoals ook een van de geïnterviewden in het boekje opmerkt: vooral de gezamenlijke ontsluiting is al eerder geprobeerd. Het rapportje vormt een verslag van de werkzaamheden en geeft interviews met enkele betrokkenen. De betrokkenen geven een goed overzicht van de aspecten aan een dergelijke samen werking: het blijkt leerzaam om eens in eikaars keuken te kijken; de samenwer king blijkt belangrijker dan de techniek; je moet uitkijken dat 'techneuten' niet een te abstract model introduceren; interne werkzaamheden krijgen prioriteit boven de samenwerking, et cetera. Geen van 'Cultuur in context' is een afgesloten samenwerkingsproject onder auspiciën van de Reinwardt Academie, waarin een data-model werd nagestreefd - meer pre cies een 'ontologie' - waarmee het moge lijk zou zijn informatie afkomstig van verschillende soorten erfgoedinstellin gen gezamenlijk toegankelijk te maken. Hiervoor werd ook een demonstrator ontwikkeld. Daarnaast werd een compe tentieprofiel opgesteld voor de moderne cultuur in context de geïnterview de betrokkenen, onder wie archiva ris Daan Hertogs en medewerkers van het project, spaart zichzelf en dat levert een leerzaam verslag op. Heel inspirerend zijn de pogin gen van studenten van de Hogeschool van Utrecht om een gebruikersinterface te ontwerpen waarin informatie 'in context' op internet kan worden aangeboden. 33 BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147| www.BECIS.nl info@becis.nl oooo 345 6666 (lokaal tarief) Rolf Hage I M Uitgeverij Matrijs (Utrecht 2009) ISBN 978-90-5345-373-5, 216 blz., 29,95. Fransien Smeets Reinwardt Academie (Amsterdam, 2009) ISBN 978-90-9023340-6, gratis te bestellen bij de Reinwardt Academie. O Ivo Zandhuis oktober 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 16