14 Lmwiedae tm kam tod in in^ornmtion? (3A fêfioi) waKÊm i Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities.nl Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst column HPP In een tijdsgewricht waarin informatie een grondstof met toekomstwaarde wordt genoemd, kun je als land waar je infor matie serieus neemt niet meer zonder een Minister van Informatie. Dan bedoel ik niet kansloze types als Mohammed Said al-Sahaf, die als Minister van Informatie van Irak zichzelf onsterfelijk belachelijk maakte door te laten zien dat hij niet over de juiste informatie beschikte. Of hij loog gewoon, dat kan natuurlijk ook. Ik heb het hier over een informatiecardioloog die het naderende informatie-infarct te lijf gaat. Het idee voor een Ministerie van Informatie kwam overigens bovendrij ven in de cursus 'Strategisch sturen van het archief naar de toekomst' op initia tief van Erfgoed Nederland, gegeven door De Baak. Dat zijn de broedplaatsen voor goede ideeën. Zet mensen bij elkaar die zich niet aan wetten en regels hoeven te houden en Iaat ze er lekker op los brain stormen, dan komen de beste oplossin gen naar voren. Natuurlijk kunnen tegen standers beweren dat je als archivaris je eigen beroep in stand wilt houden en belangrijk wilt maken door de instelling van een dergelijk ministerie, maar dat is onzin. Uit naam van de democratie is een fatsoenlijke informatiehuishouding van levensbelang. De noodzaak om de overheid te kun nen controleren zal in het digitale tijd perk een stuk las tiger worden. Niet alleen vanwege de toegenomen hoe veelheid informatie, maar vooral door de onvindbaarheid van de speld in de spec taculair groeiende berg informatiehooi. Nu is de aandacht voor archieven ver snipperd over ver schillende ministe ries, belangenorga nisaties en subsidie verstrekkers. Geen wonder dat we geen poot aan de grond krijgen. "Verdeel en heers" heette dat in Machiavelli's voca bulaire. Die spa gaat kwam tijdens de discussie over het 'Archiefbestel', georganiseerd door BRAIN en de KVAN, weer pijnlijk naar voren. In de visie die beide organisaties onlangs publiceerden staat dan ook in onvervalst ambtelijk jar gon dat één van de doelen is: het afsluiten van een interbestuurlijk convenant om het commitment vast te leggen. Watte? Ik las dat BRAIN een lekker bedrag heeft gereserveerd om de boodschap van archieven in Den Haag op de politieke agenda te krijgen. Welke boodschap, dat stond er niet bij. De beroepsbeoefenaars COLUMN van de KVAN hebben al een lijn liggen naar de ministeries door de aanwezigheid van gediplomeerd opperhoofd Berendse. In plaats van het eindeloze geneuzel in de marge, met de terugkerende queeste om het imago van 'de' archivaris op te vijzelen, is het misschien een goed idee om samen op te trekken en voor de beste optie te gaan: het instellen van een Ministerie van Informatie. Ik durf best te stellen dat de archieven pas echt goed op de agenda staan als dat gerealiseerd is. Tot die tijd blijft het tobben. Denk er eens over na. En niet gaan bewe ren dat zoiets er nooit komt, dat daar geen geld voor is, dat de tijd er niet rijp voor is.... Die ideakillers hebben ons gebracht waar we nu zijn: roependen in de infor matiewoestijn en op een oor na inge haald door de ICT-mensen. Archieven zijn belangrijk, liever gezegd: informatie is belangrijk, nee cruciaal. Geen tijd om te steggelen over wiens competentie tot hoever strekt, er moeten stappen gezet worden. De voorthollende digitalisering en automatisering van onze samenle ving vraagt om adequate oplossingen en geen half werk meer. Waarom is het nu een rommeltje op het gebied van de informatievoorziening? Omdat er nie mand verantwoordelijk voor is? Of beter gezegd: omdat er teveel mensen verant woordelijk voor zijn. Dat werkte moge lijk goed in het papieren tijdperk, maar deze nieuwe tijd vraagt om nieuwe oplos singen. Niet doorgaan op de oude voet, niet meer rommelen in de marge, geen halfbakken compromissen, maar een vol waardig Ministerie van Informatie. Met een Minister van Formaat die de bevoegd heden krijgt die nodig zijn. Een overheid, op alle niveaus, die haar werk serieus neemt en oplossingen wil voor de drei gende eigen informatieblack-out, moet met frisse blik de toekomst inkijken. Out of the box. Wij kunnen een perspectief bieden. 29 Pp ISO Gecertificeerd 9001:2000 Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoóXrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl archiefsystemen Erik de Ree directeur "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. 1 Lijnbaanstraat 219711 RV Groningen j Tel: 050 - 311 2600 j Fax: 050 - 313 7350 J E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.nl Door Luud de Brouwer Luud de Brouwer is werkzaam bij het Regionaal Archief Tilburg en vaste medewer ker van het Archievenblad. Tekening: Peter Vlot. oktober 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 14