Omdat het SCdlffiGn van gebonden documenten in kleur veei eenvoudiger en slimmer kan KON ICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. Vervolg van pagina 23 Tiff-bestanden hebben het voordeel dat zij op iedere computer te gebruiken zijn, ook in office-pakketten. Ongecomprimeerde Tiff- bestanden zijn verliesvrij. Ook wanneer LZW- of ZIP-compressie wordt toegepast, gebeurt dit ver liesvrij. Maar Tiff-bestanden hebben als nadeel dat zij, eventueel lossless gecomprimeerd, nog steeds relatief zwaar zijn. Deze bestandsomvang zal leiden tot trager netwerkverkeer en meer benodigde opslagcapaciteit. Het comprimeren en decomprimeren van Tiff-bestanden verloopt iets trager dan bij JPEG-compressie. Daarbij is maar weinig, 40-60%, compressie mogelijk. JPEG-bestanden zijn een de facto standaard bewaarformaat voor afbeeldingen. Er is geen extra software voor benodigd op eender welk platform. JPEG-compressie maakt fors kleinere bestanden mogelijk (70-95% compressie). Een nadeel van JPEG-bestanden is dat compressie nooit verliesvrij is. Bij forse compressie als ook bij herhaaldelijk comprimeren treden artefacten op in de vorm van ruis en blokvorming. JPEG2000-bestanden kennen een moderner compressiealgoritme dan standaard-JPEG. Deze technisch betere compressie is desgewenst zelfs verliesvrij. Nadeel van JPEG2000 is dat het enkel en alleen standaard wordt ondersteund binnen PDF-bestanden en niet binnen office-bestanden. Om JPEG2000-bestanden te openen is het zelfs in Adobe Photoshop noodzakelijk de gratis bij geleverde plug-in apart te installeren om deze bestanden toch te kunnen openen. JPEG2000 is in ieder geval nauwelijks gangbaar bij eindgebrui kers. Ook is JPEG2000 beduidend trager bij het bewaren door het comprimeren. Het valt niet te verwachten dat dit bestandsformaat op redelijke termijn alsnog een standaard zal worden. Uit de voorgaande metingen blijkt dat een grijswaardenbestand dat weliswaar verliesvrij is gecomprimeerd een verlies aan informatie laat zien van meer dan een factor 65 ten opzichte van het origineel. Een grijswaardenbestand is daar om per definitie geen goede weergave van een origineel. Bijvoorbeeld: een witte sticker op wit papier is wel informatie, maar is niet zichtbaar in een grijswaardenscan. Alles in kleur scannen en opslaan heeft als kostenbesparend voordeel dat er geen selectie hoeft plaats te vinden. Bedenk dat vrijwel alle scanners tegenwoordig in kleur scannen, zelfs de scanners die grijswaar- den- of bitonale scans opleveren. Hardwarematig is de scan steeds in kleur. JPEG2000 is een volwaardig alternatief voor standaard JPEG-compressie, maar heeft als nadeel dat het geen standaard bestandsformaat is, waardoor vaak additionele software nodig is. In Adobe Acrobat of Adobe Reader (denk aan PDF/A-bestanden) is het overigens zonder meer bruikbaar. Het alternatief, een JPEG-compressie met een beperkt verlies, dus hoge of maximale kwaliteit, blijkt veel meer informatie te behouden. Dit is binnen algemeen geaccepteerde normen in de office, grafische en museale wereld. JPEG is uni verseel te gebruiken zonder additionele sofware en moet daarom zonder meer als standaard wor den toegelaten. oktober 2009 Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail; info@konicaminolta.nl Voor- en nadelen Conclusie Guido Dorssers is auditor voor de digitale archief vorming bij het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven en wordt vanuit de toezichthoudende rol betrokken bij digitaliseringprojecten die bij de deel nemende gemeenten plaatsvinden, alsmede de kwa liteit voor de interne digitalisering. Kerver is directeur van The Result Builders te Eindhoven en is als exter ne kleurenspecialist betrokken bij de vaststelling van de eisen voor scanning en substitutie. Johan Kerver is auteur van het boek Colormanagement-voorspelbare kleuren, uitgegeven bij Pearson Education Benelux te Amsterdam. Noten Voor blijvend te bewaren digitale archiefbescheiden gezien art. 6 'Regeling geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden'; de Archiefregeling 2008, zoals deze in concept heeft gecirculeerd, verbiedt toepassing van lossy compressie. In het oktober-, november- en decembernum mer van het Archievenblad komen drie bij dragen over kwaliteitseisen aan het scannen. Guido Dorssers en Johan Kerver schrijven in dit nummer over de betekenis van kleur in scans. Ingmar Koch schrijft, naar aanleiding van een expertbijeenkomst, in het novembernumm- mer over de eisen die aan de vervanging van archiefbescheiden gesteld moeten worden, door alle archiefdiensten. Hij schrijft over kleur, compressie en resolutie. In het decembernum mer zal Hans van Dormolen verder ingaan op MTF-meeting, aantal pixels en formaat van de originelen. archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 12