Het Archievenblaan charter tot chip 08 25 54 l±Z Door gebruik gemeen gemaakt. Li Lü S4 ^W\ colofon Thema: Tradities en Archieven 118 Het Meertens Instituut als onderzoeks- en documentatie-instelling I3i Alledaags Archief. [33 Van verwerving naar verankering: tips uit de praktijk 134 Beeldmateriaal als bron voor onderzoek naar tradities [38 Het Nederlandse archiefwezen heeft zich van zijn beste kant laten zien 151 "Wanneer ik iets doe, dan doe ik het met overgave." Vaste rubrieken L3_ [37 115 [46 L&8 Citaat van de maand nootvan de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur),Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, René van Dijk, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 75,00 87,00 104,00 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege oktober 2009. 108 Tradities en het archief Albert van der Zeijden [14 Volkskundige toepassing van een unieke collectie Jacco Hooikammer Traditie en vernieuwing in de burgerheraldiek Henk 't Jong en Guus van Breugel Hester Dibbits [23 De Nederlandse Liederenbank Martine de Bruin [2_5 Het Nieuwe Verhalenarchief van het Nationaal Archief Erik van Broekhuizen en Eefje van der Weijden [27 Een kleurrijk verleden? De archieven van de Noord-Brabantse schuttersgilden Jette Janssen-Beij 128 Archieven tussen geschiedenis, erfgoed en volkskunde Charles Jeurgens Weblog met het dagelijkse nieuws in de Nederlandse archieven Raymond Uppelschoten Romy Jochems Albert van der Zeijden N H 0 U D S Buitenland: Eline de Graaf, Fokko Verboom en Maarten Schenk |42 Reacties op de visie 'Archiveren is vooruitzien' Opinie: Marianne Loef en Agnes E.M. Jonker Jac Lemmens, een archivaris die tradities in leven houdt Burgerlijke Stand: Fransien Smeets De archiefervaring Nieuws uit het veld De Kwestie Column KVAN Nieuws Literatuur Agenda "Kennis is wat je nog weet nadat je alle feiten bent vergeten." Howard Gardner Foto's voorzijde: Het ritueel van het aansnijden van de taart, de eerste gezamenlijke daad van het bruidspaar, is een populaire huwelijkstraditie. Nanine en Jeroen snijden hun taart aan. In het inzetje de huwelijksfoto van de grootouders van Nanine, uit 1950 (foto: Piet Henrard). P G A V E Tradities en het archief Door Albert van der Zeijden In samenwerking met het volkscultuurveld heeft het Nederlands Centrum voor Volkscultuur het jaar 2009 uitgeroepen tot het Jaar van de Tradities. Maar wat zijn dat eigenlijk, tradities? En wat kan de bijdrage zijn van de archiefwereld tot een beter begrip ervan? Het Nederlandse Archiefwezen heeft zich van zijn beste kant laten zien Door Eline de Graaf, Fokko Verboom en Maarten Schenk Ruim 70 Nederlandse restauratoren en archief medewerkers hebben tijdens een gezamenlijke hulp actie voor het ingestorte archief van de stad Keulen ruim een kilometer archiefmateriaal kunnen 'redden'. Het Nieuwe Verhalenarchief van het Nationaal Archief JA/A Door Erik van Broekhuizen en Eefje van der Weijden In archieven liggen tal van verhalen klaar om te wor den verteld. Sommige zijn rechtstreeks afkomstig uit de wereldgeschiedenis, maar nog vaker gaat het om verhalen die een persoonlijker karakter hebben en de 'kleine geschiedenis' vertellen. "Wanneer ik iets doe, dan doe ik het met overgave." Jac Lemmens, een archivaris die tradities in leven houdt Door Fransien Smeets Dit keer in Burgerlijke Stand: overdag is hij een bevlogen archivaris, 's avonds een fervent sporter. De Weerter gemeentearchivaris Jac Lemmens ver persoonlijkt twee op het oog totaal verschillende werelden: "Er moet een balans zijn tussen lichaam en geest." Tradities Tradities hebben de smaak van eeuwenoud en onver anderbaar. Archieven zijn schatten die vele eeuwen oude tradities kunnen ont krachten. Als eeuwenoud dan. Neem het gebruik als vendelzwaaiende schut tersgilden. Archivarissen (en vele historici) staan in de rij om iedereen die het horen kan en wil op de onwaar heid van het eeuwenoude bestaan hiervan te wijzen, op grond van archiefstuk ken. Voor een volkenkundige is niet het belangrijkste of een traditie eeuwenoud is, maar als eeuwenoud wordt beleefd. Archieven bezitten prachtige bronnen over de totstandkoming, invulling en aanpassingen van tradities. Belangrijke vraag is of (en in hoeverre) archiefdiensten een rol moeten spelen in het creëren van volkenkundige bronnen. Jeurgens vindt van niet. Althans niet als een malige actie, zo betoogt hij helder. Er moet continuïteit in zitten. Bronnen moeten vergelijkbaar zijn, om de ver anderbaarheid in tradities te kunnen laten zien. Dit nummer kwam tot stand door samenwerking met het Nederlands Centrum voor Volkscultuur (NCV). Het staat vol van de relaties en niet-relaties die er zijn tussen tradities en archie ven: van TT tot (alternatieve) Elfstedentocht, van volkshuis tot rusplaats en van mop tot visitaties. Albert van der Zeijden (wetenschapper bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur) Hans Berende (hoofdredac teur 'Archievenblad') Ineke Strouken (directeur Nederlands Centrum voor Volkscultuur) archievenblad september 2009 september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 2