I 17 educatie en communicatie tie van geld en dat het NA haar bezoekers een alternatief wil bieden door het digita liseren van deze archieven. Dat de archie ven van Suriname zijn, staat volgens de ministeries buiten kijf. Toehoorder Els van den Bent vroeg zich daarop hardop af of de koloniale archieven wel terug moe ten naar de voormalige kolonies omdat ze van Suriname zouden zijn. Wanneer we het herkomstbeginsel toepassen, is het eigendom van de Nederlandse staat. Er is volgens Van den Bent eerder sprake van schenking of vervreemding. Aangezien deze discussie breder gevoerd moet wor den en van meer kanten belicht kan en moet worden, stelde Fred van Kan voor dat op een later tijdstip te laten plaats vinden. Door deze discussie kwam het oorspronkelijke onderwerp over het her komstbeginsel toch nog ruimschoots aan bod. Floor Geraedts (archivaris Leidschendam- Voorburg en sinds jaar en dag de trekker van het Bangladesh Archives and Records Management project (BARM)) leidde Christine Martinez in met een voordracht over de betekenis van archieven voor de burgers, in het bijzonder het recht op informatie, in de rechtsstaat. Recht op en toegang tot informatie staan aan de basis van de democratie. Geraedts: "Archival Solidarity is yet to become a place of exchange of archival knowledge and experience all over the world. To be part of that network sharing knowledge and experience is often frustrating, some times rewarding, yet always enriching." Christine Martinez (vice-president van de ICA, voorzitter van de ICA/SPA en voor zitter van de Association des Archivistes Francais (AAF)) sprak over 'Archival Solidarity', waarbij ze aangaf dat het niet alleen gaat om hulp van rijke aan arme landen, maar ook om het delen van ken nis en vaardigheden tussen professionals. Ze ging in op diverse manieren van hulp verlening en situaties waarin hulp werd vereist. Keulen en l'Acquila passeerden de revue, maar meer nog de structurele hulp door archieforganisaties aan collega's in andere landen, toch vaak en niet verras send ontwikkelingslanden. De archivaris dient zijn/haar beroep. Alice van Diepen (Archief Eemland), Klaartje Schwei- zer (Nederlands Open luchtmuseum), Boude- wijn Sittrop (Cultureel Erfgoed Landelijk Overleg Minderheden) en Anneke Voeten (Regionaal Archief Nijmegen) zeiden dat ieder een diversiteit belangrijk vindt, maar dat de ander het moet doen. De minister heeft de sleutel voor diver- siteitsbeleid bij migrante nerfgoed bij de instellingen zelf gelegd om ermee aan de gang te gaan. Ze vertelden over hun projecten en werk wijze met betrekking tot dit beleid. Hierna reageerden andere deelnemers. Zo is in Dordrecht het gebruik maken van netwerken van de migranten gemeenschappen zelf, en het zoeken van samen werking via sleutel figuren heel belangrijk. Vanuit Rotterdam kwam de vraag of speciale aan dacht en een speciaal beleid wel zo nodig zijn, terwijl men in de stad Den Haag zich juist zor gen maakt over het ver dwijnen van Indische archieven. De KVAN-dagen werden afgesloten met enkele uitreikingen. Martin Berendse reikte de Ketelaarlezing uit aan Christine Martinez. Beiden benadrukten het belang van vrijheid van informatie. Martinez onderstreepte dat. Julia Romijn-Wixley (Archief Eemland) leidde de aanbieding in van de gezamenlijke visie van BRAIN en KVAN Archiveren is vooruitzien. Ze benadrukte het belang van professionele eensgezindheid en doelgericht samenwerken. Om goed te functioneren is ook steun vanuit de over heid, vanuit het ministerie of de minis teries nodig. Daarop reikte Fred van Kan de gezamenlijke visie uit aan Judith van Kranendonk (directeur-generaal Cultuur en Media, ministerie OC&W). Even daar voor was de visie als KVAN-bestuursvisie aan de algemene ledenvergadering aange boden, die op basis van de enquêtes, dis cussiebijeenkomsten en overleg tot stand was gekomen. Hierop was in de ALV, begrijpelijk, enig gemor gekomen omdat de leden de eindversie nog niet hadden kunnen lezen. Tijdens de ALV in oktober kunnen leden nog over de visie spreken. Van Kranendonk nam de visie hartelijk in ontvangst en gaf een reactie. Alleen al het gebaar van het door BRAIN en KVAN samen aanbieden laat zien hoe belangrijk samenwerking is en hoe de twee vereni gingen daarin het juiste signaal afgeven: professionele eensgezindheid en doel gerichte samenwerking. En uiteindelijk staat de vraag voorop: wat heeft de bur ger eraan? Van Kranendonk benadrukte daarbij drie punten. Ten eerste een goede en betere toegankelijkheid van archie ven: niet alleen in de front-, maar zeker ook in de backoffice, zoals met een gemeenschappelijk e-depot. Ten twee de de garantie van duurzaamheid en betrouwbaarheid van met name digitale archieven, waarbij de archivaris zich meer en meer moet positioneren als diener van het recht van burgers voor toegang tot informatie. De archivaris moet zijn ruimte nemen en claimen. Ten derde benadrukte Van Kranendonk een even wichtige archiefcollectie in Nederland van overheids- en particuliere archieven. Jantje Steenhuis dankte als BRAIN-voor- zitter Van Kranendonk en overhandigde haar, na het verwijderen van de oogklep pen, een verrekijker. Het symbool voor de gezamenlijke visie met de twee lenzen van twee verenigingen. Tot slot openden Jantje Steenhuis als gemeente-archivaris van Rotterdam en Martin Berendse fees telijk het e-depot, of beter: de bètaversie van de software die een digitaal depot mogelijk mag maken. Ze reikten karabijn- haken uit om daarmee iedereen uit te nodigen aan te haken. Zo kwam er een slot aan de KVAN-dagen met 250 deelnemers. Geen bezoekers in het vlakkevloertheater van Haarlem: er is namelijk geen onderscheid tussen tribune en de vloer. Iedereen maakte onderdeel uit van de voorstelling. Bijna iedereen dan. De rondleiders van de Grote Sint- Bavokerk in Haarlem konden het niet altijd eens worden. Gelukkig kon Eric Ketelaar de gidsen vaak van aanvullende en vooral juiste informatie voorzien. V.I. ....I... - archievenblad juli 2009 Keynote-sprekerValerie Frissen maakt onderscheid tussen digitale autochtonen en digitale allochtonen (foto Paul Maessen). Judith van Kranendonk en Martin Berendse (foto Paul Maessen). juli 2009 archievenblad I Afsluiting Deelnemers aan de KVAN-dagen tijdens de lunch: eten en bijpraten (foto Jac. Biemans). Hans Berende, Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Fransien Smeets, René Spork en Ruud Yap zijn redacteuren van het Archievenblad. Otto van der Meij is medewerker van het Nationaal Archief en Joost Salverda is hoofd publieksadvies bij het Gelders Archief.

Archievenblad | 2009 | | pagina 8