educatie en communicatie Archief) vervolgde met een toelichting op het Omgevingsloket Online: de landelijke voorziening waarin alle aanvragen terecht moeten komen en behandeld kunnen wor den, te gebruiken door alle instanties die bij de verlening van de omgevingsvel gunning betrokken zijn. Door de betrok kenheid van velen gedurende het proces ontstonden vraagtekens bij de wijze van archivering. Het ministerie van VROM vroeg het Nationaal Archief om advies. Het was volgens Robbert-Jan Hageman (NA) niet eenvoudig dit advies op te stel len doordat veel relevante informatie ont brak. Zo kon over de archiefwaardigheid van de WABO-dossiers geen uitspraak worden gedaan. Wel bleek, tot opluchting voor (gemeentelijke) archiefinspecteurs, uit het advies te komen dat er geen sprake was van keteninformatisering of -archive ring. Er zijn echter nog veel vragen en de inspecteurs wachten af hoe een en ander zich verder zal gaan ontwikkelen. Binnen de architectuurlijn van de KVAN-dagen was in de eerste presentatie aandacht voor de pilot die er momen teel tussen het Nationaal Archief, Het Utrechts Archief, het Zeeuws Archief en het Noord-Hollands Archief wordt uitge voerd. De pilot toetst een dienstverlening waarbij een Regionaal Historisch Centrum gebruikmaakt van de Digitaal Depot applicatie van het Nationaal Archief voor zijn digitale archiveringsprocessen. Met behulp van onder andere een preview van de applicatie en enig gestuntel met de microfoon maakte Ruud Yap duidelijk dat een Digitaal Depot niet alleen een instru ment voor de archivaris is. Het is een systeem dat van invloed is op de gehele organisatie van een archief. Kaj van Vliet 14 I je de ruimte?' ontkrachtte hij achtereen volgens de uniciteit van de aarde, de zon en de Melkweg, ontdekkingen die juist zijn gedaan dankzij een Nederlandse uit vinding: de telescoop. De opkomst van de fotografie betekende een tweede belang rijke stap in de talloze waarnemingen van het heelal. Hierdoor beschikken we onder andere over een weergave van de kosmische achtergrondstraling: in wezen het oudste signaal - en archiefdocument - teruggaand tot de tijd van de oerknal (13,7 miljard jaar oud). Sterrenkunde is tot nog toe vooral goed geweest in het doen van waarnemingen, waardoor er ontzettend veel data beschikbaar is die door iedereen gedeeld wordt. Met zevenmijlslaarzen wandelde - of beter: struinde - Hans Waalwijk door de wereldgeschiedenis van de archivistiek. Bepaalde aspecten, waarschuwde hij, wer den daarbij aan zijn laars gelapt. Door technische ontwikkelingen is het mobiele archief opnieuw weer onder handbereik. Waalwijk illustreerde zijn verhaal met een aantal sprekende beelden van de film Indiana Jones and the Raiders of the lost Ark om de mobiliteit van de Ark te duiden, en met beelden van de Duitse documentaire Europa von A bis Z. Deze documentaire toont de inspanningen om de complete administratie van het Europese Parlement vanuit Brussel naar Straatsburg over te brengen. Opgemerkt werd dat in deze tijd nog niet wordt toegegeven aan de moge- lijkheid om met digital born records te wer ken. Jacco van Ossenbruggen (onderzoe ker bij het Centrum voor Wiskunde en Informatie en bij de VU Amsterdam) startte zijn theore tische lezing over een semantisch web voor archie ven met de con statering dat hij zich ondanks zijn bèta-achtergrond tussen archivaris sen thuisvoelt. De overeenkomst ligt in het feit dat de laatsten, net als hijzelf, van infor matie houden, vinden dat deze informatie open baar moet zijn en belang hechten aan gedateerde informa tie. Het Semantisch Web is een Dataweb. Het kan werken als een muur: star, beper kend en gesloten. Maar het kan bij goed gebruik ook werken als een brug: fexi- bel, open, constant veranderend en van onderaf opgebouwd. Het is van belang dat niet enkel mensen de informatie kun nen lezen, maar dat ook de computerap plicaties dat kunnen. De laatste bijeenkomst in lijn 4 werd gestart door Jan Beens (Regionaal Archief Nijmegen) met een korte uitleg over wat de nieuwe omgevingsvergunning inhoudt. Stinie Francke (Noord-Hollands educatie en communicatie voegde daar aan toe dat iedere instelling ongeacht de uitkomst van de pilot de plicht heeft om na te denken over zijn processen. Het tweede gedeelte van de sessie werd gebruikt om de toehoorders te laten participeren. Geheel in de stijl van Web 2.0 zetten Margriet van Gorsel en Klaartje Pompe de zaal aan het werk. En de zaal kwam met stevige respons. Zo hadden sommigen bedenkingen tegen het feit dat alleen het Nationaal Archief en de RHC's betrokken waren bij de pilot. Anderen hadden vragen over de kos ten van dienstverlening: wegen die wel op tegen de voordelen? Voor een derde was de presentatie juist geruststellend: er komt een oplossing aan. In 'NORA en Janus' begon Hans Goutier (Stichting ICT Uitvoeringsorganisatie) over NORA: de Nederlandse Overheid Referentie Architectuur. Hij legde uit wat een architectuur is, en hoe NORA zich verhoudt tot andere architecturen die allemaal luisteren naar vrouwen namen zoals GEMMA (voor Gemeenten) en MARIJ (Rijksoverheid). De NORA is een hogere architectuur waaraan bijvoor beeld de GEMMA, een lagere architectuur, zich conformeert. Zelf is NORA ingebed in Europese en internationale normen en standaarden. NORA biedt beschrij vingen van standaarden, bouwstenen OC&W en het ministerie van BuZa werd de presentatie van Frans van Dijk 'Het her- komstbeginsel in de (internationale) prak tijk. Teruggave van Surinaamse archieven in tijden van economische recessie' ver vangen door een presentatie over het pro ject Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed (GCE). GCE richt zich op overblijfselen van een verleden dat Nederlanders met anderen hebben gedeeld: bouwwer ken, archieven, scheepswrakken, muse ale objecten en immaterieel erfgoed. Van Dijk sprak eerst over koloniale of VOC- archieven in Indonesië, Sri Lanka, Zuid- Afrika en India. Daarna kwam Ghana aan bod, waar helemaal géén Nederlands archief meer is. In 1870 vertrok Nederland uit dit land en nam alle archieven mee. Ook in Suriname hebben Nederlanders veel archief gevormd: drie kilometer kolo niaal archief, waarvan tegenwoordig 800 meter in het NA in Den Haag ligt. In 1916 kwam de eerste vracht naar Nederland, waarbij speciaal vastgelegd was dat de archieven eigendom zouden blijven van de kolonie Suriname. In de jaren dertig en zeventig kwam nog meer naar Den Haag. In 2006 vroeg Suriname de archie ven terug. Hierin is toegestemd door de ministeries van BuZa en OC&W. Dat dit tot op heden niet is gebeurd, is een kwes- |_*5 en een gemeen schappelijk begrip penkader voor de e-overheid. NORA kan ervoor zorgen dat archivarissen niet met voldon gen feiten gecon fronteerd worden doordat hun eisen al bij de inrichting van de informatie huishouding wor den meegenomen. Chido Houbraken (provincie Flevo land) ging in op Janus, of beter: de rol van de archiva ris in het verhaal. Dat deed hij aan de hand van zijn erva ringen in de provincie. Archivarissen moe ten bij het ontwerp van de eigen gemeen telijke, provinciale of andere architectuur vooraf betrokken zijn. We moeten vooraf meepraten. Het is erg lastig, haast onmo gelijk, om na vaststelling van de architec tuur nog wijzigingen in die architectuur aan te brengen. Jeroen Barendse (partner van LUST, bureau voor interactief digitaal gra fisch design) en Koos Bosma (hoog leraar Architectuurgeschiedenis en Erf- goedstudies aan de Vrije Universiteit Amsterdam) vroegen zich in een theoreti sche en experimen tele sessie af of een fundamenteel andere technologie nieuwe mogelijkheden biedt voor de interpretatie van content en het ordenen van kennis? Virtuele ruimtes wor den vaak met analoge ruimtes vergeleken, zoals de digitale snel weg, de digitale stad en dataclouds. Onder druk van het ministerie van •i. Lijn 5: Architectuur 1 archievenblad juli 2009 Lijn 4: (Web)omgeving in beweging Samen op de foto: archief voor later (foto Jac. Biemans). Judith van Kranendonk krijgt uit handen van KVAN-voor- zitter Fred van Kan het eerste exemplaar van de visie van BRAIN en KVAN op de toekomst van het archiefwezen (foto Paul Maessen). Samen op de foto met Eric Ketelaar (foto Jac. Biemans). Yvonne Bos-Rops, voorzitter van de S@P, en Lieuwe Zoodsma, directeur van het Noord-Hollands Archief, met het Jaarboek 2007 in zijn handen (foto Paul Maessen). archievenblad 1 juli 2009 Lijn 6: de internationale ruimte

Archievenblad | 2009 | | pagina 7