in groepsverband worden gevolgd onder begeleiding van coaches. Overigens, en dat kwam niet in de presentatie naar voren, is 23-archiefdingen.nl onderscheiden van 23dingenvoorarchieven.nl, wat door Yola de Lusenet en Marie-José Klaver gekaapt is. Een 'ding' is zoiets als een mogelijke toepassing voor archiefdiensten om mee te werken, onderling en mogelijk in de dienstverlening, zoals Instant Messaging, RSS, microbloggen (twitteren), fotosha ring, et cetera. Iedereen moet onbezorgd met deze dingen spelen op en in het soci ale web. Voor begeleiding van de inzet van 23-archiefdingen.nl bij instellingen riep het NA de hulp van Coers in; de cursus zelf werd opgezet door de Archief 2.0-community. Het NA wil naar een ren. De archivaris (of beter: enkele archi varissen) moet(en) zich bezighouden met digitaal archive ren en ontsluiten en moet(en) iet-kennis krijgen. De moraal van het verhaal is dat de archivaris de hoe- 1 der van het geheugen van de samenleving is. Hij moet zich blij ven ontwikkelen om die rol te kunnen blij ven vervullen en met hem moeten oplei dingen en profielen mee-evolueren. Hierna presen teerde Thijs Laeven het Nederlands Archivaris- en Recordsmanager register (NARM) in oprichting. Het beleid van de KVAN voorziet in een systeem van certificering en instelling van een regis ter. Met subsidie van OCW is gewerkt aan de ontwikkeling van het systeem. Veel collega's hebben bijgedragen aan de totstandkoming en de veldproef. Naar verwachting kan het systeem begin 2010 via een website in werking treden. Behalve de KVAN willen ook BRAIN en vereniging SOD ermee gaan werken. In de presentatie kwamen de hoofdlijnen van het systeem naar voren. Behalve een relevant diploma en een relevante werk- kring wordt van de kandidaat verwacht dat hij/zij werkt aan verdere professiona lisering met een registerpuntensysteem. i De professional haalt punten door aller lei activiteiten. Ook wordt verwacht dat de beroepsbeoefenaar handelt volgens de ethische code en aan administratieve ver- I plichtingen voldoet. Bij de start van het I systeem kunnen alle actieve collega's vrij wel drempelloos instromen. Zij worden 'voorlopig' geregistreerd. Binnen een ter mijn van vier jaar maken zij hun registra tie 'volwaardig'. Hiervoor is het nodig dat de kandidaat een portfolio aanlegt met de stukken die zijn beweringen aanto nen. Een toetsingscommissie beoordeelt de aanvragen en doet voorstellen aan het bestuur van de onafhankelijke stichting NARM. Dit bestuur beslist. Jonge beroeps genoten stromen in als 'basisarchivaris'. de periode 1900-1940. Het grip krijgen op de fysieke en maatschap pelijke ruimte begint met het verzamelen en centraliseren van de informatie over die ruimte. Voor Otlet lig gen documenteren, plannen en ingrijpen in eikaars verlengde. dNA (digitaal Nationaal Archief), waar door iedereen - alle medewerkers - naar een digitale werkomgeving gaan. Om een idee te krijgen van wat dat in zou kunnen houden, is 23-archiefdingen.nl bij het Nationaal Archief ingevoerd. Coers ver telde hoe zo'n project loopt en ingericht is, Den Dobbelsteen vulde hem aan voor wat betreft ervaringen bij het Nationaal Archief. Wouter Van Acker hield een boeiende lezing over Paul Otlet. Een aanvulling en extra verdieping op zijn artikel dat in het vorige Archievenblad verscheen, verduide lijkt met veel ruimtelijke afbeeldingen. Paul Otlet vatte kennis ruimtelijk op en had dan ook grote invloed op de moder ne stedebouwkundigen en architecten in Lijn 3 werd afge trapt door Yvonne Bos (NA) en Bart De Nil (FARO, Vlaams Steunpunt voor Cultureel Erfgoed). Ze spraken over de comfortzone van de archivaris. Archivarissen hebben zich steeds aangepast aan de verande rende omgeving, waarmee zij steeds een nieuwe, verder opgerekte comfortzone kregen. Uit deze zone treden zorgt voor stress, maar kan ook de focus en concen tratie vergroten. Dit kan niet onbeperkt, je moet niet te lang buiten de comfortzone zijn. Bos en De Nil pleitten ervoor dat de archivaris uit de eigen comfortzone moet (blijven) komen en over de heg van het erfgoed leert kijken naar de informatie kunde. Archivarissen moeten wel bij hun culturele leest blijven, maar tegelijkertijd moeten zij andere competenties aanleren door de noodzaak van digitaal archive- educatie en communicatie educatie en communicatie Daarna geldt ook voor hen herregistratie tot 'volwaardig' na vier jaar. Vanuit de records continuum-gedachte zijn er twee registraties mogelijk: als archivaris en/of als records manager. De keus is aan de kandidaat. Na de presentatie kwamen de vragen los en werd er flink gediscussieerd. Een aantal punten passeerde de revue, zoals de status en de onafhankelijkheid van de stichting en van de toetsingscom missie; de procedures rond bezwaar en beroep en rond privacy; de dubbele regi stratie; de diploma-eis en andere diplo ma's; en natuurlijk de vraag: 'Waarom zou ik me laten registreren?' Thijs Laeven gaf enkele redenen: het mogelijk wegvallen van de bescherming van de beroepsti tel in de nieuwe Archiefwet, de herken baarheid van beroepsgenoten die werk maken van hun education continuum en de beroepstrots. In de derde presentatie brachten Albert Koevoet (NA) en Christian van der Ven (BHIC) webcare voor het voetlicht. Grote organisaties houden bij wat er over hen op het internet wordt gemeld en rea geren daarop. Een firma als Telfort die op weblogs geconfronteerd wordt met klachten, kan contact zoeken met de klagers en oplossingen bieden. Je betreedt als organisatie het domein van de klant (een webforum of weblog) en je hebt je te schikken naar de conventies die daar gelden. Dat is een heel ande re situatie dan reageren op een klacht die bij de organisatie per mail of brief binnenkomt. situatie juist handelen en de juiste toon vinden. Webcare was voor de meeste aan wezigen een eye-opener. Sceptici zagen vooral praktische bezwaren: wie binnen de organisatie voert het uit? De eerste dag werd afgesloten met diverse presentaties. Luud de Brouwer en Tom Cobbaert lanceerden de Archiefwiki, de digitale Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen. De wiki is te raadplegen en verbeterbaar op www. archiefwiki.org. Yvonne Bos presenteerde het Jaarboek 2007. Lezen! en reikte het eerste exemplaar uit aan Lieuwe Zoodsma, als gastheer én als representant van lei dinggevende directeuren in de vakgroep: dat hij eenieder maar mag stimuleren de aanbevolen teksten ook daadwerkelijk te lezen. Fred van Kan besloot met een ver rassing door namens het KVAN-bestuur de Hendrik van Wijn-penning toe te kennen aan Rienk Jonker. Voor wie zich daarvoor had aangemeld, was er daarna een diner. De tweede dag begon de keynote- lezing van wetenschapsjournalist Govert Schilling. Onder de noemer 'Hoe archiveer Van der Ven liet zien dat op sommige fora, bijvoorbeeld van genealogen, bezoekers klagen over de dienstverlening van een bepaalde archiefinstelling. Daar geen weet van hebben en daar niet op inspelen is niet handig. Of en hoe je rea geert moet je per geval bekij ken. Het heeft bijvoorbeeld weinig zin om je in bepaalde discussies op Geen Stijl te mengen. Als je op een genea- logenforum een bericht plaatst waaruit blijkt dat je de klachten serieus neemt en verbeteringen doorvoert, dan laat je zien dat je om je klanten geeft. Monitoren kan onder meer met behulp van Google Alert en RSS. Als organisatie zul je moeten regelen wie er berichten op internet bekijkt en wie er in welke gevallen (liefst zoveel mogelijk) zelfstandig mag reageren. Je moet in de juiste Meet and greet tijdens de lunch(foto Jac. Biemans). die ook uit gezond fruit bestaat (foto Jac. Biemans). Lijn 3: Het speelveld van de archivaris archievenblad juli 2009 ■gr-.njg-'-.-L. - juli 2009 archievenblad L'histoire se répêce. In 1913 hielden de leden van de VAN hun 22ste jaarvergadering ook al in Haarlem, in de oude Vleeschhal die toen dienst deed als archiefgebouw (uit: Nederlandsch Archievenblad 48 1940-1941 Slot eerste dag Archiveren van de ruimte Sprekers Floor Geraedts en Christine Martinez (foto René Spork).

Archievenblad | 2009 | | pagina 6