iducatie en communicatie educatie en communicatie 10 I langer in instituties plaats, maar vooral in de huishoudelijke en persoonlijke sfeer. Hoewel Web 2.0 een hypeterm is waarop wel wat is af te dingen - en we groeien naar Web 3.0 en 4.0 - blijft de essentie ervan overeind, namelijk dat het gewor teld is in sociale netwerken die nu ook waarde opleveren voor de informatiesa menleving. Dit komt door de meerwaar de door de bereidheid om te delen, tot samenwerking en de fundamentele vaar digheid tot openheid. Was het publiek vroeger 'eindgebruiker', nu heeft het een meer gedifferentieerde en actieve rol. Tot slot ging Valerie Frissen in op de beteke nis van dit alles voor de archiefwereld, die volgens haar al een positieve grond houding ten opzichte van dit alles heeft maar goed moet bijhouden wat hierin de kansen en mogelijkheden zijn. Steeds meer worden de informatieverbindingen gekoppeld aan de sociale verbindingen en netwerken. Daarmee wordt informa tie gepersonaliseerd en lijkt collectieve kennis verloren te gaan. Er is ook sprake van een 'googlisering' van kennis, waar bij systemen als Google als poortwachter worden gezien van de informatietechno logie. Een en ander roept de vraag op: is slimme technologie ons te slim af? De belangrijkste uitdaging voor archieven is daarbij de vraag wie de poortwachters van de informatie zijn: wie bewaakt het juiste gebruik van de informatie? Hierna presenteerden, geheel onder toe zicht van archivarissen, vijf sponsoren zich gedurende een minuut met zoge heten elevator pitches: Devent-it, Janssen Film Audio, Adlib, X-cago en Goldfire. De mogelijkheden om met behulp van geodata historische gegevens te ana lyseren en te presenteren, zijn legio. Peter van Doorn, directeur van DANS (Data Archiving and Networked Servies), liet hiervan een aantal sprekende voorbeelden zien. Door gebrek aan geld en/of kennis op dit terrein wordt door geesteswetenschap pers nog onvoldoende gebruikgemaakt van geodata. DANS tracht hierin te voor zien door middel van drie projecten: een geodataloket, de ontwikkeling van een eigen Nederlands historisch geografisch informatiesysteem en het Alfalab, waarin vijf KNAW-instituten samenwerken. Zijn boodschap: je hebt niets aan alleen mooie kaartjes. Wanneer er geen goede analyse aan ten grondslag ligt, blijven het alleen mooie praatjes. Volgens Van Doorn zijn nog maar weinig GIS-data beschikbaar en de beschikbare gegevens zijn moeilijk onderling vergelijkbaar en vaag. Uit de discussie die volgde, bleek dat de samen werking met in het archiefwezen bekende partijen als WatWasWaar of vrijwilligers nog niet structureel is. In de tweede presentatie liet Jan Druijff (hoofd Facilitaire Zaken gemeente Overbetuwe) zien dat GEO en DIV onlos makelijk verbonden zijn. Hij presenteerde het project IRIS: Integraal Raadpleegbaar Informatie Systeem, een integratie van de primaire applicaties van de gemeen telijke afdelingen met de documenten in het DMS, ontsloten via de geografi sche invalshoek. Door middel van een rechtstreekse koppeling met Overbetuwe demonstreerde hij de werking van het systeem. Daarna beschreef hij wat er allemaal gedaan is om tot dit resultaat te komen. Belangrijk is vooral het vastleg gen van de uitgangspunten van de betrok ken systemen. Bij de integratie van alle data bleek een informatiebeveiligingsplan onontbeerlijk. Deze presentatie liet zien wat er mogelijk is binnen een gemeente als de medewerkers van informatisering, automatisering, DIV, geografie en de web site hun krachten bundelen op basis van een gedeelde visie. Lijn 1 werd afgesloten door Milko Wansleeben (Universiteit Leiden, Archeo logie) en Wim de Haas (Rijkswaterstaat). Zij gaven een korte presentatie, waarna zij met de zaal in discussie gin gen onder leiding van Peter Doorn. Wansleeben legde uit dat een opgraving een worden opgeslagen in een objectgericht GIS-systeem. Aan de inpassing van de geodata in het primaire proces wordt nog gewerkt. Bij Maarten Brinkerink, Judith Moortgat en Christian van der Ven stond social tagging centraal. Archivarissen spre- Het tweede deel van opening was voor KVAN-voorzitter Fred van Kan. Hij legde de rol en ruimte van de professional uit. De professional - zowel de archivaris als de records manager - moet zich bemoei en met alle vragen die met informatie te maken hebben. Daarom zoekt de KVAN ook nadrukkelijk samenwerking met SOD en NVBA. Die professional heeft ook een (internationale) maatschappelijke verant woordelijkheid. De professional promoot het belang van good governance, van vrije toegang tot informatie. Speciaal daarvoor zal de KVAN, samen met de VVBAD, op 30 en 31 augustus 2010 een internatio naal congres in Den Haag organiseren waarin good governance het hoofdthema is. Van Kan benadrukte dat het hebben van een ethische code voorwaarde is voor het certificeringstraject. Keynote-spreker prof. dr. Valerie Frissen (bijzonder hoogleraar ICT en Sociale Verandering aan de EU Rotterdam en senior strateeg bij TNO) opende haar bijdrage met het illustratieve Youtube- filmpje 'Did you know? Shift happens', dat in een waar bombardement van geluid en beeld fei ten het publiek in schoot over de informatie samenleving. In onze tijd speelt ICT een sleutelrol in het maatschappelijk verkeer, is er daardoor sprake van globalisering en exponentiële innovatie, maar ook een groeiende samensmelting van mens en tech niek. Innovaties op ICT-gebied vinden niet eenmalig waarnemingsproces is, waarbij de bron wordt vernietigd. Voor duurzame opslag van de beschikbare data is het E- Depot Nederlandse Archeologie (EDNA) ontwikkeld. Het concept van EDNA is dat alle (archiefwaardige) datafiles die archeologen aanbieden worden opgeno men, mits aan bepaalde eisen is voldaan: selectie, beschrijving onderzoeksproject, databasestructuur en datafiles. De Haas liet zien dat bij RWS de levenscyclus van de objecten het uitgangspunt is van de informatievoorziening. De objecten wor den in opdracht van RWS door de markt gebouwd én onderhouden. Dit resulteert in een ingewikkeld informatiemodel van de informatiebehoefte van zowel RWS als de aannemers en de archieffunctie, in relatie tot de levensduur en het onder houd van het object. De benodigde data ken niet de taal van de gebruikers. Om dit probleem te verhelpen kan er gebruik wor den gemaakt van zogeheten user generated content. Enerzijds schakel je hierbij de gebruikers in voor het toegankelijk maken van een collectie, terwijl je anderzijds een verrijking van de toegankelijkheid mogelijk maakt. Binnen 'Beelden voor de Toekomst' deed het Nationaal Archief op dit gebied een pilot waarbij ruim achthon derd foto's op FlickrCommons geplaatst werden. Alle foto's zijn door hen bekeken en bijna driekwart is door het publiek van tags voorzien. Opmerkelijk is dat gebrui kers vaak geen feitelijke informatie plaat sen, maar persoonlijke herinneringen. Rob Coers en Maurice den Dobbelsteen hielden een lange elevatorpitch over 23- archiefdingen.nl, en dan met name bij het Nationaal Archief. 23-archiefdingen. nl is er voor iedereen, het is een open cur sus, maar deze online training kan ook KVAN-dagen samein de ruimte Door Hans Berende, Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Otto van der Mei], Joost Salverda, Fransien Smeets, René Spork en Ruud Yap archievenblad juli 2009 Lijn 1: Ruimte als structuur Lijn 2. Markeer de Ruimte De sprankelende opening in het vlakkevloer- theater de Toneelschuur was aan gastheer Lieuwe Zoodsma. Hij liet zien hoe Haarlem mers er al eeuwen in slagen de eigen geschiedenis op te bouwen door een goede combinatie van feit en fictie, ter meerdere eer en glorie van hun stad. Zo blijkt de bekende Laurens Janszoon Coster, uitvinder van de boekdrukkunst, waarschijnlijk niet eens bestaan te hebben. En is het hoofd van zijn beeld in de stad niet van hem afkomstig, maar van de beeldhouwerervan: Louis Royer. Zoodsma verzocht de congresbezoekers dit nog niet te verklappen aan Haarlemmers zelf tot aan de gemeenteraadsverkiezingen. Tot (en na) die tijd is elke archiefonderzoeker uitgenodigd onderzoek te komen doen naar feit en fictie van Haarlem en omgeving. Bijpraten in de foyer van de Toneelschuur (foto Paul Maessen). Poortwachters Noteer en archiveer! (foto René Spork). Eva van Oene, studente van de Reinwardt Academie, wijst de bezoekers van de KVAN-dagen de weg naar de Toneelschuur in Haarlem (foto Paul Maessen). juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 5