U I ^•kwaliteitsaward Hendrik van Wün-penning voor Rienk Historisch Goud in Limburg Wetenschappelijke bibliotheken starten digitalisering werken uit late achttiende eeuw Ulebsite Regionaal Archief üijmegen uitgebreid Gezamenlijk visiedocument KVAN en BRAIN gepresenteerd Verhuisplannen Stadsarchief 's- Hert ogen bosch Mailprofs Kwaliteitsaward: aanmeldingen bekend! nieuws uit het veld Rienk Jonker heeft op 15 juni de Hendrik van Wijn-penning ontvangen. Fred van Kan, voorzitter van de KVAN, reikte deze verenigingspenning uit tij dens de KVAN-dagen. Jonker ontving de pen ning omdat hij al tien jaar actief en zonder winstoogmerk infor matie verzamelt, struc tureert en verspreidt onder vakgenoten. In januari 2000 begon Jonker met het verstu ren van een overzicht van interessante nieuwe publicaties die in december 1999 waren verschenen aan een kleine groep geïnteresseerde collega's. Deze overzichten werden al snel popu lair onder vakgenoten. Vanaf november 2002 werden de overzichten gepubliceerd via de website Digidiva. Al ruim vijf jaar publiceert Jonker nu op zijn portalsite Informatiebeheer (labyrinth.rienkjonker. nl). De site bevat verder veel inhoudelijke informatie, nieuwsberichten, een termi nologie en links. De site is een waardevolle portal voor iedereen die zich met informatie voorziening bezighoudt. De Hendrik van Wijn-penning is in 1987 door het bestuur van de toenmalige VAN ingesteld. Hendrik van Wijn (1740-1831) was van 1802 tot en met 1812 archivaris van de Bataafse Republiek en van 1814 tot zijn dood in 1831 archivaris van het Rijk en grondlegger van het Algemeen Rijksarchief. De penning wordt toegekend aan personen die zich op bijzonder wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het Nederlandse archiefwe zen. In 1987 is de Van Wijn-penning voor het eerst toegekend aan prof. dr. F.C.J. Ketelaar, emeritus-hoogleraar archivis- tiek aan de Universiteit van Amsterdam. Daarna is de penning uitgereikt aan prof. De Smidt en Joan van Albada, Theo Thomassen, prof. dr. O. Dasscher, Peter Horsman en Arnold den Teuling. Rienk Jonker is de achtste laureaat. De Koninklijke Bibliotheek en de bibliotheken van de Universiteit van Amsterdam en de Universiteit Leiden star ten met het digitaliseren van circa 7.500 boeken uit de periode 1781 tot 1800. Onder de naam Dutch Prints Online wordt gestart met de opbouw van een digitale collectie van in Nederland gedrukte boe ken uit deze periode. Het resultaat, circa 1,3 miljoen gedigitaliseerde pagina's, is medio 2010 voor het publiek te zien op www.dutchprintsonline.nl. Nieuw Land antvangt yeluïdsarchïef ziekenomroep Eind juni is de eerste cd van het digi tale geluidsarchief van de OZO overhan digd aan Nieuw Land in Lelystad. De OZO is de Omroep voor Zieken en Ouderen in de Noordoostpolder. Het totale OZO- archief omvat 42 jaar geluidsfragmenten en reportages over de Noordoostpolder en Urk. Een archief van zo'n grote cul tuurhistorische waarde verdient het om bewaard te blijven in het Flevolandse erf goedcentrum. Nieuw Land is er erg blij mee, omdat aan de hand van deze archie ven de plaatselijke geschiedenis van dag tot dag gevolgd kan worden. De OZO heeft in 2009 een begin gemaakt met het digitaliseren van vieduizend uur geluids banden. Dit was nodig omdat de informa tie op deze banden dreigt te vergaan. HetThermenmuseum Heerlen, Kasteel Hoensbroek en het streekarchief Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis, bundelen hun krachten in een nieuw instituut met de naam' His torisch Goud'. Historisch Goud is een regionaal cultuurhistorisch bedrijf met als doel het 'goud' dat wordt beheerd in de vorm van archieven en documentaire collecties, museale collecties, een kasteel en een archeologische opgraving op aanspreken de wijze te presenteren en te exploiteren. Historisch Goud wil verbinden, innove ren, getuigenis geven van het verleden, authentiek zijn en gastheer zijn bij de ontdekkingstocht in het verleden. De individuele instellingsnamen zullen blij ven functioneren als baken voor de gas ten en klanten van de drie instituten. Vanaf 15 juni is de website van het Regionaal Archief Nijmegen (RAN) uitge; breid met een nieuwe zoekmogelijkheid. Bezoekers van onze site kunnen nu van thuis uit een groot deel van de zogeheten nadere toegangen van het RAN raadple gen. Voorheen moesten onderzoekers hier voor naar de studiezaal aan de Mariënburg komen. De nadere toegangen bevatten gede tailleerde informatie over personen, locaties en dergelijke zaken vanaf circa 1600. Deze informatie is onder meer afkomstig uit ker kelijke doop-, trouw- en begraafboeken van vóór de invoering van de burgerlijke stand in 1811, en bestektekeningen van bouw werken uit de periode 1873-1941. Vele tien tallen vrijwilligers van het RAN werken al jarenlang hard aan het toegankelijk maken van deze archiefbronnen. De nadere toe gangen vormen een ware Fundgrube voor genealogen, onderzoekers en andere belang stellenden. Op dit moment zijn al meer dan 400.000 records beschikbaar. De URL is: www.nijmegen.nl/archief. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl De archiefwereld moet, veel meer dan voorheen, professionele eensgezind heid tonen. Tegelijk doen de gezamen lijke archiefinstellingen een beroep op de overheid. Dat staat in de visie Archiveren is vooruitzien die op 16 juni, bij het slot van de succesvolle KVAN- dagen, werd gepresen teerd aan Judith van Kranendonk, directeur- generaal van het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW). De visie is een gezamenlijk product van KVAN, de vereni ging van archivarissen, en BRAIN, de vereniging van archiefin stellingen. Honderden leden van beide verenigingen hebben zich in een digitale raadpleging uitgesproken over de toe komstige koers en inrichting van de sec tor. Archivarissen willen de handen ineen slaan om de Archiefcollectie Nederland open te stellen en te beveiligen. Forse investeringen zijn nodig om de belang rijkste archieven te digitaliseren en online beschikbaar te stellen. Haken archiefin stellingen daar niet bij aan, dan blijft een belangrijk deel van het historisch erfgoed in donkere depots verborgen. Wat niet online staat, blijft voor velen onbekend. Investeringen zijn ook nodig om de dagelijks groeien de digitale bestanden te behouden. Delen van het erfgoed lopen het gevaar voor goed op de digitale schroothoop belan den. Daarom roepen BRAIN en KVAN de hulp in van mede-verantwoordelijken bij de overheid: de ministeries van OCW en Binnenlandse Zaken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Interprovinciaal Overleg. Zij vragen de overheid om samen dit belangrijke erf- goed voor de toekomst veilig te stellen. Archieven zijn van onschatbare waarde: zij zijn geheugensteun, bron van infor matie, lering en vermaak. Ze zijn waar devol als bron voor kennis van het verle den. Archieven zijn van wezenlijk belang voor bedrijfsvoering en kenniseconomie en onmisbaar om democratische controle te kunnen uitvoeren op bestuursorganen. Van Kranendonk reageerde positief op het stuk. Ze prees de verenigingen om hun constructieve samenwerking en zag inhoudelijk raakvlakken met de richting die OCW in wil slaan met het archief- beleid. Ook OCW is uit op herstel van de balans tussen het erfgoedbelang en het openbaarheids- en het bedrijfsvoe- ringsbelang van archieven. Ook een interbestuurlijk convenant waarin rijk, provincies en gemeenten zich com- miteren aan gemeenschappelijke doel stellingen op archiefgebied lijkt tot de mogelijkheden te behoren. De complete tekst van de gezamenlijke visie op de toekomst van het archiefbestel is als aparte bijlage bij deze editie van het Archievenblad bijgevoegd. In 2009 kunnen DIV-afdelingen mee dingen naar de prestigieuze Mailprofs Kwaliteitsaward. Deze award wordt uit gereikt aan de DIV-afdeling die in 2009 haar dienstverlening het meest heeft verbeterd en waarvan de resultaten bij dragen aan kwaliteitsverbetering in de informatievoorziening. Maar liefst twaalf organisaties hebben zich dit jaar ingeschreven: Capelle a/d IJssel, DCMR, Gemeente Beek, Gemeente Gemert-Bakel, Gemeente Lelystad, Gemeente Lisse, Gemeente Losser, Gemeente Reeuwijk, Gemeente Waddinxveen, Gemeente Zwolle, MN Services en Provincie Overijssel. De samen werkende organisaties Mailprofs, SOD Opleidingen, GO opleidingen, OZO- Netwerk, NVBA en Document@work hebben inmiddels drie organisaties geno mineerd. Deze worden binnekort door de jury bezocht. Tijdens het congres Information Document Manager van Heliview op 23 september 2009 zal de 'DIV-afdeling van het jaar 2009' bekend worden gemaakt. Meer informatie: www.kwaliteitsaward.nl. jTm ailprofs mms NIEUWS Rienkjonker onvangt de Hendrik van Wijn-penning uit handen van KVAN-voorzitter Fred van Kan (foto Paul Maessen). historisch archievenblad juli 2009 het veld Judith Kranendonk (ministerie OCW) reflecteert over de zojuist door haar in ontvangst genomen Archiefvisie van de KVAN en BRAIN (foto René Spork). Het college van B&W van 's-Hertogen- bosch maakte 11 juni bekend dat het de raad gaat vragen de ontwerpfase te mogen starten voor de herhuisvesting van Stadsbibliotheek en Stadsarchief op het terrein van het binnenkort te slopen GZG-ziekenhuis in het centrum van de stad. Naast de twee genoemde hoofd bewoners komt er een 'etalage' voor de gemeentelijke afdeling Bouwhistorie, Archeologie en Monumenten. Verder zullen diverse andere organisa ties, zoals City Change Center, VVV en de Volksuniversiteit er mogelijk een plek gaan vinden. De oplevering is voorzien in 2015. juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3