burgerlijke stand 1966 SOD I en II Hoe heb je de stap naar het archiefwezen gemaakt? "Ik werd bij het ministerie weggekocht door Jensma, de archivaris van Dordrecht, en in korte tijd werd ik daar adjunct archivaris. In Dordrecht ben ik tien jaar gebleven en in 1978 heb ik gesol- waren, dan naar de VAN-dagen te gaan. Maar voor de dienst was het wel goed om dat te doen, want dan blijf je op de hoogte van de moderne ont wikkelingen. Ach ja. Achteraf denk ik dat, maar ik moest toen keuzes maken." liciteerd als directeur bij het toenma lige TBC-archief (Tiel-Buren-Culemborg). Gekscherend zei ik altijd dat je echt besmet kon raken met archiefbacillen als je bij ons kwam voor onderzoek." Inmiddels 31 jaar in Tiel. Geen spijt? "Nee, absoluut niet! In die tijd bouw je aan een hele grote kring van relaties en aan begrip van de burgerij en besturen. Misschien wordt het vooral bestuurlijk niet altijd gewaardeerd, maar zoals mijn vader al zei: ik ben in dienst van de maat schappij en niet van de gemeenten. Waar ik wel achteraf een beetje spijt van heb, is dat ik op een gegeven moment de contac ten met het werkveld ben kwijtgeraakt. Ik was een tijdje penningmeester van de VAN - met een miljoen aan budget in een gewoon kasboekje - en dit kostte veel tijd. Tijd die ik beter kon spenderen aan het lokale werk en achterstanden die hier verplicht is en 50% wat daar niet in staat, bijvoorbeeld educatie. En het doet me nu zo goed dat onze Rijksarchivaris roept dat we meer met de particuliere archieven moeten doen, want die zijn maatschap- In het kader van het voorgaande: wat voor stempel heb je gedrukt op de organisatie? Wat heb je bereikt? Waar ben je het meeste trots op? "Waar ik meeste trots op ben? Op jou, (op dat moment houdt de schrijver dezes het ook niet meer droog en de tranen vloeien aan beide kanten). "Wat ik in jou zie en wat ik zelf ook heb meegemaakt, is dat je de jonge mensen een kans geeft om te groeien en dat ze die met verve aangrijpen, hard werken en alle aspecten van het archiefvak leren. Het bereiken van de nieuwbouw, dat is wel leuk, maar het is niet het belangrijk ste: het is een middel en niet het doel. Wat ik wel het belangrijkste vind en wat ik denk, is dat we in de afgelopen jaren bereikt hebben dat de dienst heel dicht bij de burgerij en bij de collega's in de gemeentehuizen is gebleven. Een schit terend voorbeeld hiervan is ons project 'Reizen in de Tijd', waarin bijna alle kin deren van alle klassen van de basisscholen in Tiel kennismaken met hun eigen voor geschiedenis. Dat is pas zinnige besteding van archieven. Want alleen bewaren om te bewaren is zonde van het geld." Denk je dat dat de grootste verandering is van de afgelopen tijd in archievenland? Het andersoortig gebruik van bronnen uit archie ven? "O ja! We hebben daarbij in ons gebied voorop gelopen. Het naar buiten treden, houden van lezingen en tentoonstellin gen, met een eigen historisch tijdschrift de boer op, met de archieven zou je kun nen zeggen. Nou roepen de RHC's en het Nationaal Archief om zich meer op het publiek te richten. Dat doen wij al jaren! Ik heb altijd geprobeerd, en daar ben ik trots op, om mijn taken fifty-fifty te doen. Dus 50% wat door de Archiefwet burgerlijke stand Nog een slotwoord voor de lezers van het 'Archievenblad'? "Dat voor de archieven en mensen die daar werken zou moeten gelden, wat wij bij het RAR als onze missie en manier van werken zien, namelijk: betrouwbaar, betrokken en bekwaam." pelijk veel relevanter dan de overheidsar chieven! Dat heb ik dertig jaar geleden al gezegd en in ons beleid ingevoerd." Als huiswerk voor het gesprek heb ik van jou een lijst gekregen van jouw bezigheden bui ten het archief. Het is een drie pagina 's lange opsomming met soms verrassende activitei ten. Om er maar een paar te noemen: voorzit ter van de Stichting Zieken Omroep Tiel, Lid van de Rotaryclub Tiel-Waalstreek, Voorzitter van de Stichting Scouting Phoenix Tiel, Bestuurslid van het Boerenwagenmuseum, Presentator van 'Tiel Toen' van StadsTV Tiel, Voorzitter van de Mij. Tot Nut van het Algemeen - district Westelijke Rivierengebied, Buitengewoon Ambtenaar van de Burgerlijke Stand, et cetera. Ik kan nog heel lang door gaan, maar hoe zit het eigenlijk? "Nou, dat komt allemaal door de archie ven. Weet je, de maatschappij zoekt altijd mensen die het karretje willen trekken en die een maatschappelijke betrokkenheid tonen. Ze kennen mij allemaal van het archief, komen dus bij mij met een vraag en een slechte eigenschap van mij is dat ik heel moeilijk nee kan zeggen." Ik zou je willen vragen naar je hobby, maar uit dit hele gesprek blijkt dat je werk je hobby is en je hobby je werk. Klopt dat? "Ja, dat is ook lastig. Als ik ergens op visite ben, of zelfs in het buitenland op Maar zijn er dingen die je in je vrije tijd doet die niets te maken hebben met archieven? "Ja, ik vind het leuk om model len van historische schepen te bouwen, te boekbinden en te restaureren. Nou, eigenlijk heeft dat ook met archieven te maken. Ik vrees dat ik niet meer te redden ben", zegt Wim met een grote grijns op het gezicht, "en dat vind ik heel fijn". Maar binnenkort ga je met pen sioen. Wat ga je dan doen als je werk je hobby is? "Het collega's in de archieven moeilijk maken met mijn bezoek... Nou nee, daar heb ik nog niet veel over nage dacht. Maar ondertussen ben ik voorzitter van het Nut van het Algemeen en zal ik me er sterk voor maken om dit een nieuw leven in te bla zen, naar ik hoop samen met het archief. Ik zit ook in de projectgroep voor oprichting van een nationaal historisch landbouwmuseum, in de Stichting tot behoud van historische begraafplaatsen en bij de Stadsomroep. Misschien ga ik ook alle arti kelen afma ken die in mijn map lig gen en waar ik tot nu toe niet aan toe kwam. En heel mis schien ga ik nog kunst geschiedenis studeren. Dat zal even wen nen worden, maar ik ga me niet verve len en ik zie er zeker niet tegenop. Maar ook nu kun je zien dat het allemaal te maken heeft met geschiedenis en de mens die als rode draad door de archieven loopt. En stie kem hoop ik toch wel dat ik gevraagd wordt om de eerste paal van onze nieuw bouw te komen slaan." vakantie, en ik praat met mensen - soms vreemden daar, want ik vind mensen het meest boeiende wat er is - dan vraag ik altijd: heb je ook archieven en wat doe je ermee?" Burgerlijke Stand Naam: Wim Veerman Geboren: 20 augustus 1944 Burgerlijke staat: gehuwd met Maria den Hollander (Ria) Kinderen: Frans (37) en Ingrid (34), vier kleinkinderen en pleegkind Willem Opleiding: 1962 MULO-B 1971 Middelbaar archiefambtenaar Particuliere lessen in houtbewerking en handboekbinden Werk: Chemisch-analist bij Kaarsenfabriek 'Gouda-Apollo' Archiefmedewerker bij het Arbvo Chef örchief ABA bij het Ministerie van Sociale Zaken Archivaris/documentalist St. Mij en Onderneming Archivaris bij centraal oud archief bij het Ministerie van Sociale Zaken Adjunct-archivaris bij het gemeente archief Dordrecht Directeur/streekarchivaris bij het Regionaal Archief Rivierenland Bijzonderheden: 1994 benoemd tot Commandeur van de jan van Riebeeckstigting te Pretoria, uitgereikt door de Zuid-Afrikaanse ambassadeur 2000 Lid in de Orde van Oranje-Nassau archievenblad juli 2009 Het drogen van de schenking van 'stuiver romans' in de achtertuin, september 1994. Wim met in zijn handen een groot privilege van Maria van Bourgondië, gemeentearchief Dordrecht, foto uit 1977. Impressie van de studeerkamer van Wim Veerman: er is nog genoeg te bestuderen na zijn pensionering! Ter gelegenheid van de pensionering van Wim Veerman wordt er op 3 sep tember 2009 een symposium geor ganiseerd, met lezingen van prof. dr. F.C.J. Ketelaar en drs. C.O.A. baron Schimmelpenninck van der Oije. Het begint om 14.00 uur in het Agnietenhof Theater, St. Agnietenstraat 2 in Tiel. Ella Kok-Majewska is negen jaar werkzaam bij het Regionaal Archief Rivierenland (RAR). Ze is benoemd tot de opvolger van Wim Veerman als directeur/streekarchivaris bij het RAR. juli 2009 archievenblad Interview voor de Zieken Omroep Tiel, september 1980.

Archievenblad | 2009 | | pagina 22