Mens achter de archieven en archiaris van de mensen In gesprek met Wim Veerman burgerlijke stand burgerlijke stand Je bent geboren en opgegroeid in Gouda. Hoe was dat? "Nou, mijn beide ouders zijn Goudenaren. Het verzamelen heb ik van mijn moeder geërfd. Ze was heel belezen en zeer geïn teresseerd in geschiedenis en kunst. Van mijn vader heb ik het technisch inzicht. Ik ben zo'n beetje de Black&Decker-archi- varis. Hoe vaak ik zelf niet tentoonstel lingsmateriaal als kasten en wissellijsten heb gemaakt..." Uit wat voor gezin kom je? "Ik kom uit een gezin van vijf kinderen. Ik was een nakomertje. Het heeft z'n voor- en nadelen. Ik ben in 1944 geboren, net voor de Hongerwinter. Daarom ben ik zo klein gebleven. Klein maar dapper, zeg ik altijd. Mijn oudste broers gingen allemaal in militaire dienst, bij de landmacht en de marine. Toen mijn oudste broer terug kwam uit Amerika en Turkije, waar hij uitgezonden was, had hij voor zijn jonge re broertjes een cadeautje meegenomen. In eerste instantie kwam een officiële enveloppe thuis. Moeder schrok meteen - dat moest slecht nieuws zijn, maar er werd alleen maar naar de maten van de jon gens gevraagd. Toen kregen we als cadeautje een spijkerbroek en een T-shirt. Nu niets bij zonders, maar toen... We waren de eersten in heel Gouda die een T-shirt en een spijker broek hadden. We kre gen heel veel bekijks op het schoolplein. Zo veel dat mijn moeder zei: 'Dat doen we niet meer.' Ze vond niet dat je in de belangstelling moest staan, of in ieder geval het niet moest gaan opzoeken. Ze zei ook altijd: 'Wees jezelf maar, dat is genoeg. En als je iets goeds doet, dan valt het toch wel op.'" Je bent een ambtenaar. Was je vader dat ook? "Ja, het grootste gedeelte van zijn leven. Toen ik van de chemische industrie, waarvoor ik geleerd heb, de overstap ging maken, raadde mijn vader het me af. Het zou in mijn geval gaan om een kantoor baan, en daar had mijn vader in Gouda niet zo'n goede ervaringen mee. Hij zag de kantoormensen komen en gaan wan neer ze wilden en maakten nooit hun uren vol, terwijl hij op de werkplaats zijn werkkleding pas na vijf uur mocht wisselen voor zijn gewone kleren. Toen was er nog een groot verschil tussen het kantoor- en het werkpersoneel. Maar als ik toch zou besluiten om die switch te maken, dan moest ik van hem onthouden dat ik in dienst was van de gemeenschap. Niet van het Rijk, niet van de gemeen te, maar in dienst van de gemeenschap, want die betaalde mijn salaris. Dus staken was er niet bij - en je moet weten: mijn ouders waren zo rood als een kroot. 'Dus ben je 24 uur per dag in dienst van de gemeenschap', zei mijn vader altijd. Dat voel ik nog altijd. Als ik bezoek krijg in de studiezaal en ze vragen me hoeveel het kost, dan zeg ik altijd: 'Mevrouw, mijn- heer, dat kost u niets, want u betaalt er al jaren belasting voor en nu krijgt u daar een stukje van terug.'" Maar voordat je dus ambtenaar was, heb je een hele andere weg gekozen. Hoe was je schooltijd? "Ik was altijd de beste van de klas. Niet de knapste, dat was de eerste prijs voor het leren, maar de beste - dat had te maken karakter of zo. Ik had nooit met iemand ruzie en kon met iedereen goed opschie ten. En als iets me niet beviel, liet ik het heel discreet weten. Voordat ik naar de MULO ging, moest ik nog een jaar naar het VGLO (voortgezet lager onderwijs). Ze dachten dat ik het niet zou redden op de MULO, omdat ik nooit liet merken dat ik iets wist. Ik was echt een verlegen jon getje. Je zou het echt niet zeggen hoor! Bij het VGLO ging het zo goed dat ze zeiden dat ik echt naar de MULO of HBS moest. Helaas hadden mijn ouders geen geld voor de HBS, dus het werd MULO, maar dan zowel met de A- als de B-vakken. Ik kon niet kiezen, alles vond ik heel boei end. Ik wou ook iets met geschiedenis doen, maar daar had je in die tijd nog HBS voor nodig en dat had ik niet. Het is dus scheikunde geworden. In Gouda hadden ze de kaarsenfabriek en eigenlijk heb ik de keuze voor scheikunde al op de basis- school gemaakt. Naast onze speelplaats bij de school stond een laboratorium van de fabriek en als klein jochie stond ik op mijn teentjes door het raam te kijken en dacht: 'Dat wil ik later ook worden.'" En toen? "In de fabriek kon je op kosten van de baas verder studeren en chemisch- analist worden. Dat heb ik ook gedaan. Een tijdje later was er een fusie en toen tertijd - ik was al in die tijd lid van de historische vereniging en was vaak te vinden in het archief in Gouda - heb ik gevraagd naar de omscholingsmoge lijkheden. Dat werd geho noreerd en ik ging werken als archiefmedewerker bij het Directoraat voor de Arbeidsvoorziening, met vooruitzichten op verdere scholing in die richting. Later heb ik voor eigen rekening lesboeken van de Rijksarchiefschool gekocht en ging ik inventariseren. In die tijd heb ik SOD I en SOD II gedaan." auu Maar je had nog steeds niet de archiefoplei ding gedaan? "Nee, ik heb twee keer een aanvraag gedaan, maar die werd afgewezen. Uiteindelijk werd ik een tijdje later door de Archiefschool opgebeld en moest ik komen voor een gesprek met de net benoemde directeur van de Rijksarchiefschool, Eric Ketelaar. Ik keek heel verbaasd toen hij een dik dossier tevoor schijn haalde. Dat was een dossier over ene Wim Veerman, die naar zijn mening als bijzonder geval bij de Archiefschool aange meld kon worden. Hij zou de minister advi seren om mij ondanks de vastgestelde toegangseisen met ingang van komend schooljaar (1971) toe te laten. En even later kwam een officiële brief van Marga Klompé met een beschikking om Wim Veerman als bijzonder geval inge volge artikel zoveel van de Archiefwet toe te laten tot de opleiding voor middelbaar archiefambtenaar. Tijdens de opleiding - die ik helemaal niet moeilijk vond want ik had alle schoolboeken zelf al doorgewerkt - heb ik een heel menselijk en dramatisch archief van het Staatstoezicht op het krankzinni genwezen geïnventariseerd. Ik werd bege leid door de heer Van Meerendonk, zeker bekend bij ouderen onder ons. We heb ben toen heel democratisch de werkweek in Woudschoten ingevoerd, ook zeker bij velen bekend. Wat ik ook heel erg leuk vind is de peri ode waarin ik les heb gegeven tijdens de latere werkweken. Ik moest dan onder andere vertellen uit de praktijk van een streekarchivaris. Om te laten zien dat de archieven meer zijn dan alleen papier, haalde ik altijd mijn eigen beschikking van Marga Klompé tevoorschijn. Dan ver telde ik - met de tranen in de ogen, ik zal het maar meteen toegeven - wat een stuk papier kan betekenen in het leven van een mens. Kijk zelfs nu", zegt Wim reikend naar een zakdoek, "kan ik het niet droog houden. Maar het is voor mij nog steeds de mens achter de archieven die ik het belangrijkste vind in mijn werk." Door Ella Kok-Majewska Onder het genot van een boterham met - uiteraard - Goudse kaas begon ik een gesprek met Wim Veerman, die per 1 sep tember aanstaande na 31 jaar als directeur van het Regionaal Archief Rivierenland met pensioen zal gaan. Wim Veerman, tot I september 2009 directeur/streekarchi varis bij het Regionaal Archief Rivierenland (foto's part. coll.). archievenblad juli 2009 Wim Veerman met zijn moeder-foto uit 1945. Pinksterkamp van de Jan van Hoof-groep, patrouille de Houtduiven. Foto ca. 1963.Wim Veerman is de tweede van rechts (met de meest rechte hoed). wnd. directeur van de Hijksarchie fochooH Mr. K.C.J. Kotelaar, K. 503. Afdeling en nummer RIJ SWIJ K (ZH) O/MA-15?.191 DF. MINISTER VAN CULTUUR, RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK Gezion het verzoekschrift van de heer Voerman van 11 Juli 1970 en het daaromtrent door de end. directeur van de rijksarchiefschool uitgebracht advies d.d. 17 Juli 1970, nr. 335" Overwegende, dat zich een bijzonder geval voordoet als bedoeld in het tweede lid van artikel 31 van kot archiefbeslult; de heer v,Veerman tc Gouda toe te laten tot de opleiding aan de rijks archiefschool tot middelbaar archiefarab tennar Afschrift dezes aal ln tweevoud worden gezonden aan de wnd. directeur van de rijksarchiefBChool ter mededeling aan belanghebbende. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Kerk, namens de Minister, de Chef van de onderafdeling Monumentenzorg en Archiefwezen, (Mr. J.D.Chr. de Vries) Ministerieel besluit met toelating van W. Veerman tot de Rijksarchiefschool, 1970. juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 21