JAN I IB I N N E N E ITENLANDSE EVENEMENTEN Exposities In de KunstKerkBakenes in Haarlem is momenteel de tentoonstelling 'Haarlem op de kaart gezet - historische kaarten en hun functies' te zien. Op deze tentoonstelling hangen circa zestig stads plattegronden, op één na alle afkomstig uit de collecties van het Noord-Hollands Archief. Die ene kaart maakt deel uit van de collectie van het Algemeen Rijksarchief te Brussel. Het betreft de oudste kaart van Haarlem, die in 1539 is vervaardigd door Simon Meeuszoon. Deze kaart werd gemaakt in verband met een grenscon flict tussen Haarlem en Heemstede en diende voor het proces dat hierover werd gevoerd voor de Grote Raad vanMechelen. Bij de vervaardiging van de kaarten waren vele specialisten betrokken: de cartograaf of landmeter, de graveur, de drukker, de uitgever en natuurlijk de opdracht gever. Dat waren vaak overheden, hoogheemraadschappen, polderbesturen, charitatieve instellingen of welgestelde particuliere grondbezitters. Een aantal mogelijke functies van kaarten zijn: juri disch, militair-strategisch of economisch. Ook werden kaarten vervaardigd in ver band met de veiligheid, bevolkingsgroei of trots op de eigen woonomgeving. Op de tentoonstelling wordt het gepresen teerde historische kaartmateriaal behan deld aan de hand van deze functies. Locatie: Haarlem, KunstKerkBakenes Info: www.noordholiandsarchief.org >--.-y Het verhaal van gast conservator Jan Marijnis sen over de dagelijkse strijd om het bestaan van de Twentse fabrieksarbeider tussen 1900 en 1950 PE FABRIEK met aansluitend de fototentoonstelling 'Meisjes van de fabriek' van het Nationaal Archief met zwart-wit foto's die door de Arbeidsinspectie gemaakt zijn in diezelfde periode. "Arbeid is de bron van alle wel vaart", zegt Jan Marijnissen in een van zijn films op de tentoonstelling. De Twentse fabrieksarbeiders verdienden rond 1900 ondanks hun lange werk week net genoeg om van te leven. Langzamer hand kwa men zij in verzet tegen de uitbuiting door de fabrikanten. Ze richtten de eerste vakverenigingen op, weliswaar verzuild, maar toch. Er volgden grote en beruchte stakingen, die landelijk veel aandacht kregen. Twente geldt dan ook als de bakermat van de moderne vak beweging. Hoe uiteindelijk rond 1950 de welvaart toch bereikbaar werd voor de arbeiders, is de leidraad in de tentoonstel ling. De fototentoonstelling 'Meisjes van de fabriek' toont de omstandigheden waar onder vrouwelijke arbeiders in de eerste helft van de twintigste eeuw hun werk in de fabrieken moesten doen. Soms waren deze arbeidsters nog heel jong; bijvoorbeeld de meisjes die elke dag in een benauwde en stoffige ruimte uren lang stonden te strijken. Maar er werkten ook oudere vrouwen en moeders die wel gedwongen waren in de fabriek te werken om het karige loon van hun man aan te kunnen vullen. Deze zomer laat Het Utrechts Archief zien hoe de Domstad vroeger werd bezocht en beleefd door (buitenlandse) bezoekers. In deze expositie komen beroemde en minder bekende gasten aan het woord. Beklom men in de zeventiende eeuw de Domtoren, of maakte men een boottochtje over de gracht? Hoe vond men deze stad, en waar werd er uitgerust van alle bele venissen? Aan de hand van persoonlijke notities, prenten, postkaarten en teke ningen toont de expositie een beeld van een stad die met veel plezier is bezocht. Een van de hoogtepunten is de tekening die Pieter Saenredam in 1636 maakte, waarmee hij een prachtig eigentijds inkijkje geeft in wat toen als topattractie van Utrecht werd gezien: de Mariakerk. Maar ook de vele negentiende- en twintigste- eeuwse 'Groeten uit Utrecht' geven een persoonlijk beeld van wat toeristen in de stad hebben meegemaakt. Huidige bezoe kers worden uitgenodigd om de expositie ter plekke aan te vullen met hun eigen ervaringen in de stad. mussen Komend najaar starten bij de Archief- school, onderdeel van de Hogeschool van Amsterdam, verschillende cursussen. Hieronder een greep uit het aanbod: In deze cursus komen de volgende stappen van archiefbewerking (klassiek inventariseren) komen aan bod: context van het archief en de voorbereiding en planning van een archiefbewerkingsplan; analyse van het archief, waarbij aandacht is voor verschillende ordeningsstelsels; beschrijven van de verschillende onder delen van het archief met behulp van de Archiefterminologie en internationale standaarden als ISAD(G) en ISAAR(CPF; het maken van een archieftoegang; aan dacht voor de keuzes die archiefbewerker maakt: soorten toegangen, gebruikers groepen en mogelijkheden om de toe- 40 agenda gang te presenteren; het verantwoorden van de keuzes bij de bewerking. Na afronding van de cursus is de deel nemer in staat zelfstandig een archief te bewerken vanuit archivistische methoden en principes. De deelnemers doorlopen de stappen van archiefbewerking aan de hand van een eigen archief. Digitaal depot In deze cursus raakt u vertrouwd met het duurzaam toegankelijk houden van digitale documenten en leert u hoe u een digitaal depot introduceert binnen uw eigen archiefinstelling. De cursus is gebaseerd op learning by doing: u schrijft een plan van aanpak voor het beheer van het digitaal erfgoed waarvoor uw organisatie verantwoording draagt. Het gaat om gedigitaliseerde documenten en om oorspronkelijk digitaal materiaal. U maakt een analyse van de mogelijkhe den die digitalisering biedt: verbetering van de dienstverlening of vergroting van het publieksbereik voor uw organi satie. De documenten moeten natuurlijk duurzaam toegankelijk blijven. Het leren van elkaar wordt ondersteund door een digitale leeromgeving: een platform waar casussen, vragen, oplossingen en ervaring kunnen worden uitgewisseld. In deze cursus staat het schrijven van een acquisitieplan voor een archiefbehe- rende instelling centraal. De deelnemers werken aan opdrachten tussen de cursus dagen. Stapsgewijs maakt u een plan van aanpak voor de acquisitie van uw organi satie. Onderwerpen die aan bod komen zijn: Wat wil ik in huis halen en waarom? Wat houdt het in: acquisitiebeleid, -pro fiel en -plan?; Analyse praktijkvoorbeel den op acquisitieniveau; Wat moet ik nu doen om in de toekomst verzekerd te zijn van archieven?; Analyse praktijkvoorbeel den op niveau samenwerking met andere instellingen; Collectievorming en behoud van het cultureel erfgoed: afstemming en samenwerking met andere organisaties. 10 en 11 november 2009 Archiefrecht De wettelijke basis voor het archief beheer en -beleid is niet alleen neergelegd in de Archiefwet 1995, menig artikel of onderdeel uit andere wetgeving is van toepassing. Zo zijn er bepalingen in het Burgerlijk Wetboek of uit de Wet open baarheid van bestuur van toepassing op het archiefbeheer. Complicerende fac tor is dat in de wet- en regelgeving niet altijd van archiefbescheiden of archief sprake is, terwijl dit wel wordt bedoeld. De tweedaagse cursus is gericht op de dagelijkse beroepspraktijk. Elke deelne mer brengt een concrete casus of relevant beroepsprobleem naar voren. De vol gende thema's passeren de revue: vinden van relevante wet- en regelgeving over de vorming, het beheer en de beschik baarstelling van archieven; waarderen en beoordelen van wet- en regelgeving; onderkennen van de bevoegdheden en verantwoordelijkheden van de partijen die bij de archiefvorming en het archiefbeheer betrokken zijn; analyseren van de omge vingsfactoren van een casus (welke regel geving geldt?); vinden van relevante des kundigen op het gebied van wet- en regel geving. De deelnemers verwerven inzicht in wet- en regelgeving over voor hen rele vante en duidelijke beroepsproblemen. De toepassing in het dagelijkse werk en de uit wisseling van ervaringen staan centraal. Meer informatie over deze en andere cursussen op www.archiefschool.nl. Bijeenkomsten j 10 en 11 september 2009 Op 10 en 11 september vindt in de Kursaal in Oostende Informatie aan Zee plaats. Op dit ICT-congres kunnen bibli othecarissen en archivarissen kennisma ken met de nieuwste ontwikkelingen in hun vakgebied. De uitbouw van digitale depots en de verspreiding van elektroni sche boeken zijn de centrale thema's, maar er is ook aandacht voor andere onderwer- pen, zoals 'zoeken en vinden' en Web 2.0. Uiteraard is er aandacht voor Archief 2.0. Daarnaast is er een sessie over docu mentbeheer waarin onder meer ingegaan wordt op MoReq2 en op de problema tiek van digitaal klasseren. Sonja Schaule van David toont hoe je in tien stappen een digitaal archief kan uitbouwen. Filip Boudrez leidt een sessie over het digitaal depot waarin projecten van het Vlaams en Nederlands Architectuurinstituut, het Vlaams Parlement en de K.U. Leuven voorgesteld worden. En zo is er nog veel meer... Noteer alvast in uw agenda! Op 30 en 31 augustus 2010 vindt in het Vredespaleis in Den Haag een internationale conferen tie plaats over onder meer good gover nance. De organisatie is in handen van de KVAN en de VVBAD. 41 GE ND A I t/m 26 oktober 2009 Haarlem op de kaart gezet Plattegrond van Haarlem in 1575 t/m 13 september 2009 jan Marijnissen en De meisjes van de fabriek I MAMMISSEN 8 DE MEISJES VAN Fabrieksmeisjes. Locatie: Enschede, Twentse Welle Info: www.twentseweUe.nl t/m 25 oktober 2009 Utrecht on tour - reizigers over de Domstad Locatie: Het Utrechts Archief Info: www.hetutrechtsarchief.nl De Domtoren, van ouds her een van de toeristische trekpleisters van Utrecht. Najaarsprogramma Archiefschool I vanaf 16 september 2009 Archiefbewerking archievenblad juli 2009 vanaf 30 september 2009 vanaf 2 november 2009 Acquisitieplan maken Informatie aan Zee Ansichtkaart van de De Kursaal in Oostende in 1895. Locatie: Oostende, Kursaal Info: www.wbad.be/lnformatieaanZee 30 en 31 auguatsus 2010 Conferentie KVAN en VVBAD Den Haag juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 20