ARCHIEFBEHEER DIGITALISERING Op zoek naar een specialist? 0900 345 6666 HULSHOFF0 Erik van der Doe e.a. (red.), Dertig in een dozijn. Een selectie uit twaalf jaar Metamorfoze Nieuws 1997-2008 C.E.G. ten Houte de Lange m.m.v.VAM. van der Burg, Heerlijkheden in Nederland. Welke namen van heerlijkheden worden nog gevoerd sinds 1848 Opslag en beheer van alle archieven conform archiefwet (archiefruimten en archiefbewaarplaatsen). Digitale aanlevering in ieder gewenst formaat. Digitalisering van alle archieftypen (t/m Ao in kleur). Consultancy en gediplomeerd interim personeel van SOD 1 tot WA en GO. Uitsluitend eigen medewerkers. Archiefbewerking op locatie of in eigen depots. BECIS is uw partij voor: BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Voor meer informatie: of kijk op www.hulshoff.nl of stuur een e-mail naar archief@hulshoff.nl literatuur Vervolg van pagina 37 Dat het behoud van het papieren erfgoed van groot belang is voor onze geschiedenis en identiteit, behoeft in het Archievenblad niet te worden benadrukt. Maar het kan geen kwaad er nog eens op te wijzen dat er jaarlijks miljoenen euro's beschikbaar zijn om Metamorfoze - het Nationaal Programma voor het behoud van het Papieren Erfgoed; een samenwerkings verband tussen de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief - vorm te geven. Metamorfoze bindt de strijd aan met verzuring en met andere vormen van papier verval van binnenuit, zoals inkt- en koper vraat. De conservering van Nederlandse overheidsarchieven is overigens pas sedert 2005 onderdeel van Metamorfoze, dat zich voordien alleen richtte op bibliotheekma teriaal en particuliere archieven. Hoewel niet alles kan worden behouden en selec tie en prioritering kernbegrippen zijn in Metamorfoze, is het voor vrijwel elke instel ling mogelijk - mits algemeen belang van het bestand en autonoom verval kunnen worden aangetoond, en voorzien van een goed plan - een aanvraag voor subsidiëring in te dienen. Digitalisering als conversieme thode speelt daarbij een steeds belangrij kere rol. De medewerkers van Metamorfoze ondersteunen de aanvraag en het verdere proces. Inmiddels zijn 300 projecten gerealiseerd en draait Metamorfoze twaalf jaar, waaraan de titel van de hier gesignaleerde uitgave refereert. Naast een inleidend artikel waarin de ontwikkeling van het proces sinds 1997 wordt geschetst, wordt er in een dertigtal artikelen een dwarsdoorsnede gegeven van wetenswaardigheden omtrent het behoud van het papieren erfgoed; maar ook van de meest uiteenlopende conser veringsprojecten die gerealiseerd zijn, van de archieven van de Maastrichtse aarde werkfabrieken tot de Sailing Letters, onder andere zeldzame correspondentie naar en van Nederlandse zeevarenden uit Engelse oorlogsbuit omvattend. De bijdragen ver schenen eerder in Metamorfoze Nieuws, het tijdschrift waarin van meet af aan bekend heid werd gegeven aan het programma. Voor de hier besproken uitgave werden ze voorzien van een actuele component. De uitgave is boeiend omdat het in kort bestek een mooi beeld geeft van de rijke schakering van het Nederlandse papieren erfgoed, en wat er zoal mogelijk is ten aan zien van het behoud. Het boek is mooi vormgegeven en rijk geïllustreerd. Heerlijkheden in Nederland ISBN 978-90-8704-080-2, 127 blz., 19,00. Tot in de negentiende eeuw werd ons land niet alleen bestuurd door plaatselijke, regionale en landelijke overheden, maar werd een deel van de bestuurlijke, wetge vende en rechterlijke macht uitgeoefend door particulieren. Overheidsgezag in par ticulier bezit; de gebieden waar dit het geval was, worden heerlijkheden genoemd. De eigenaar van de heerlijkheid ontleent er vaak (een deel van) zijn geslachtsnaam aan. Het bezit van een heerlijkheid geeft de eige naar (de 'heer') allerlei rechten als tolrecht, banrecht, windrecht of jacht- en visrecht, maar ook de verplichting tot het goed bestuur en beheer van dat gebied. Hoewel bij de Grondwet van 1848 in ons land de heerlijke rechten formeel werden afgeschaft, zijn in de praktijk enige heerlijke rechten in privaatrechtelijke gedaante blijven bestaan. De auteurs wijzen als voorbeeld op het (vaak onwettig) voeren van de naam van de heerlijkheid achter de geslachtsnaam en op het recht om het heerlijkheidswapen door de overheid (in casu De Hoge Raad van Adel) te laten bevestigen. Het is met name vanuit de belangstelling voor deze aspecten van de geschiedenis (de familiegeschiedenis en heraldiek) dat deze uitgave is ontstaan. Het boek wil volgens de auteurs voorzien in het gemis aan een algemeen werk sinds het Handboek voor Eigenaars van Heerlijkheden (1841). Het boek bestaat uit twee delen. Allereerst enige inlei dende hoofdstukken over de betekenis van een heerlijkheid en de historische ontwik keling van de heerlijke rechten, de inhoud van die rechten, regionale verschillen in en archiefonderzoek naar heerlijkhe den. Deze inhou delijk naar mijn mening erg beknopte inleiding sluit af met een lijst van heerlijkheden waarvoor een wapen bij KB is vastgesteld, en enkele voor beelden in beeld daarvan. Vervolgens wordt ruim de helft van het boek ingenomen door een lijst van heerlijkheden, die inzicht beoogt te geven in de ligging en de eige naar. De lijst is gebaseerd op Van der Aa's Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden (1839-1851) en geeft dus grotendeels een historische werkelijkheid weer. Met de geboden inhoud van dit werk lijkt de vraag in de ondertitel van dit werk al met al dus niet goed beantwoord te worden. 39 Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer; Maatwerk DMS in Microsoft Sharepoint. Om blijvend aan de vraag van de klant te kunnen voldoen zijn we op zoek naar uitbreiding van ons team op ieder niveau. Bent je geïnteresseerd of weet je iemand? Stuur een e-mail naar info@becis.nl of bel! Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147| WWW.BECIS.NL info@becis.nl (lokaal tarief) Bureau Metamorfoze (Den Haag 2009) ISBN 978-90-811592-2-7, 152 blz., gratis te bestellen bij metamorfoze@kb.nl, o.v.v. naam en adresgegevens. Hans van Hall Uitgeverij Verloren (Hilversum 2008) Jac. Biemans juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 19