e c e n s i e s ignalementen 36 I 1 JAM. Hoekx, G. Hopstaken, A.M. van Lith-Drooglever Fortuijn en J.G.M. Sanders, Vruchten van de goede en de slechte boom. Heyman Voicht van Oudheusden over de godsdiensttwisten in zijn stad 's-Hertogenbosch en in Breda (1577-1581) P.H.J. van der Laan en R. Bessem (ed.), Resoluties van de vroedschap van Amsterdam 1551-1565 Hildo van Engen en Vincent Robijn, Op zoek naar het religieus erfgoed. Handleiding voor onderzoek in kerkelijke archieven (Zoekreeks 5) wm mm Recensies en signalementen in het Archievenblad betreffen in hoofdlijn archivistische uitgaven. Het gaat dan zowel om literatuur over archivistiek en informatiemanagement als om allerlei nieuwe (digitale) toegangen. In enkele gevallen kan een historische uitgave aan bod komen met een landelijk onderwerp en gebaseerd op uitgebreid bronnenonderzoek. Heeft u suggesties voor deze rubriek of wilt u zelf een recensie of signalement schrijven? Mail dan naar boekenredactie@archievenblad.nl ter attentie van Ernest Verhees. Op www.archievenblad.nl staat een leidraad voor recensies. ISBN 978-90-809872-9-6, 258 blz., 24,95. Al jarenlang komen Jozef Hoekx, Gerard Hopstaken, Anne Marie van Lith- Drooglever Fortuijn en Jan Sanders bij elkaar om, ieder vanuit zijn/haar exper tise en archiefachtergrond, kronieken en traktaten te bestuderen en die voor een breed publiek toegankelijk te maken, inclusief een gedegen inleiding over schrijver/opsteller en de tijd waarin deze leefde. Ingewikkelde teksten en moeilijke zinsconstructies (veelal in het Latijn) worden opengelegd en dan verschijnt er plotseling weer een prachtig boek dat tot dan toe alleen in de archieven in 's-Hertogenbosch en omgeving voor de doorgewinterde archiefonderzoeker toe gankelijk was. Kronieken en traktaten zijn niet allemaal historisch betrouw baar, maar ze leggen wel de denk- en leefwereld bloot van de opsteller en diens omgeving. Neem nu Heyman Voicht van Oudheusden. Deze "licentiaat in de beide rechten en advocaat fiscaal bij de curie van de katholieke kerk van 's-Hertogenbosch" liet zijn frustraties de vrije loop toen hij de godsdiensttwisten van de zestiende eeuw beschreef. Voicht van Oudheusden kende slechts twee kleuren, zwart en wit, en onderscheidde feilloos de rijpe blozende appel van de bruine rotte mispel. U raadt het al. In zijn beschrijving van de gods diensttwisten liet hij in niet mis te verstane bewoordingen de lezer weten dat "de nye religie" niet minder dan satansgebroed was. Hoe herkent men de boom? Aan de vruchten: goddeloosheid, rebellie, complotten en samenzweringen. De boom: het razende, misdadige, verderf- zaaiende calvinisme. Tolle lege! Uitgeverij Verloren (Hilversum 2008) ISBN 978-90-6550-993-2, 352 blz., 34,00. Deze bronnenuitgave bevat de reso luties over de jaren 1551-1565 van de Amsterdamse vroedschap, een belangrijk bestuurs- en adviescollege. Het boek kent drie grote onderdelen: de inleiding met aanwijzingen voor het gebruik, de tekst van de resoluties met noten en vermelding van (eerdere) bronnenuitgaven plus litera tuur, en de indices van persoonsnamen, topografische namen en zaken. De weerge geven teksten staan op de laatste tweehon derd bladen van het oudste resolutieboek van de vroedschap dat van begin tot eind loopt over de jaren 1536-1565. De eerste zeventig bladen van dit resolutieboek zijn tezamen met oudere vroed- schapsbesluiten uit een andere bron in 1986 uitgegeven door P.D.J. van Iterson en P.H.J. van der Laan Resoluties van de vroedschap van Amsterdam 1490-1550, Amsterdam, 1986). In de 'Inleiding' is in het kort de ontwik keling en functie van de vroedschap bin nen het stadsbestuur van Amsterdam aangegeven. De vroedschap trad op als een vertegenwoordiging van de Amsterdamse C. burgers. Sinds 1477 mocht de dan 36 leden tellende vroed schap als enig orgaan de voor stellen doen voor de benoe ming van de zeven schepe nen van de stad. De vroed schap had daarnaast onder meer drie belangrijke bevoegdheden: het adviseren van de burgemeesters in lopende zaken, het geven van haar goedkeuring aan voorstellen van de burgemeesters voor nieuwe keuren of besluiten en het deelne men aan bepaalde rechtshandelingen van de stad naast andere stadsbestuurders. De vroedschap hield zich bezig met zowel literatuur landszaken die de Staten van Holland aangingen als met stedelijke kwesties. In de weergegeven resoluties vind je dan ook uiteenlopende zaken als het bijdragen aan maatregelen ter bescherming van de zee scheepvaart, het kopen van huizen en het verbeteren van kunstwerken als sluizen in de stad (openbare werken). Het belang van deze en andere gedegen bronnenpublicaties is en blijft het feit dat op deze wijze het bestuderen van de geschiedenis van een belangrijke stad als Amsterdam vanuit de bronnen beter mogelijk wordt. De grote afschrikkende hobbel van gebrek aan paleografische ken nis wordt weggenomen en de onderzoeker kan zich volop richten op de inhoud van de vaak toch al lastige teksten uit het mid den van de zestiende eeuw. Enkele opmerkingen bij deze uitgave: voor het goed begrijpen van teksten is het naar mijn mening toch wenselijker om twee aan eengeschreven woorden die niet te splitsen zijn in twee volledige woorden, waar moge lijk toch te splitsen met behulp van een apostrof: bijv. op folio 71 v- liever 'd' offslae- ger' de afslager) in plaats van 'doffslaeger' (je zoekt je 'doff in het middel-nederlands woordenboek). De indexen verwijzen naar de foliobladen van de oorspronkelijk bron, niet naar de bladzijden van de gedrukte bronnenuitgave. Het zou makkelijker zoe ken zijn als de tussen teksthaken staande foliovermeldingen vet waren gedrukt, zeker als zij midden in de tekst staan. Het zou ook mooier zijn geweest indien enkele afbeeldingen van de door stadssecretarissen geschreven teksten zouden zijn opgeno men. We moeten het nu doen met alleen de fraaie afbeeldingen van een getekende plat tegrond van Amsterdam uit 1544 en van het Oude stadhuis op de Dam uit 1641. Blijkens de 'Inleiding' wilde de stichting H.J. Duyvisfonds in 1963 nog alle resolutie boeken van de vroedschap van 1536 tot in 1795 uitgeven. Dit streven werd later terug gebracht tot de periode tot 26 mei 1578, de datum waarop de stad Amsterdam aan de zijde komt van de opstandelingen in de Tachtigjarige Oorlog. Hopelijk zijn er voor de reeks Publicaties van het Stadsarchief Amsterdam en voor de stichting nog moge lijkheden voor de voortzetting van de uit gave van de vroedschapsresoluties, in druk of digitaal via het web. ISBN 978-8704-036-9, 180 blz., 19,00. Met dit vijfde boek in de serie 'Op zoek naar...' willen Hildo van Engen en Vincent Robijn de aandacht richten op de vaak wat 'onderbelichte' kerkelijke archieven. Terwijl die toch ook onmisbaar zijn voor de kennis van ander religieus erfgoed, zoals kerkgebouwen en kerkelijke kunst die in het Jaar van het Religieus Erfgoed vooral in de schijnwerpers zijn gezet. Hildo van Engen is op het moment plaatsvervangend streekarchivaris bij het Streekarchief Land van Heusden en Altena en Vincent Robijn is nu hoofd van de afdeling Topografische Historische Atlas van het Gemeentearchief Rotterdam, maar was eerder senior mede werker Externe Dienstverlening bij het zelfde Streekarchief. Ook al is het aan de titel van het boek niet te merken, de organisaties Cultureel Erfgoed Noord-Holland, Erfgoedhuis Zuid- Holland en Landschap Erfgoed Utrecht hebben deze onderzoeksgids laten ver vaardigen. Het is wel duidelijk te zien aan de voorbeelden en bij het overvloedige beeldmateriaal in het boek. Toch denk ik dat de auteurs deze handleiding ook hebben geschreven voor lezers in andere Nederlandse provincies. Het eerste (alge mene) deel van het boek kan zonder meer gelezen worden door elke onderzoeker van kerkelijke archieven - waar ook maar in Nederland - en ook het tweede deel ver schaft veel voor het hele land belangrijke gegevens en literatuurverwijzingen. Een sterk punt van het boek vind ik de aan dacht voor de middeleeuwse kerkelijke archieven. Als een lezer zich zou beperken tot de informatie over archieven van zijn eigen kerkgenootschap, dan zou dat een enorme misser zijn bij deze handleiding vol makkelijk toegankelijke en goed lees bare informatie. De overal in het boek voorkomende lite ratuurlijsten zijn een goede hulp voor iedereen die zich verder wil verdiepen in de materie. Heel goed vind ik het schema van archiefdiensten van de overheid in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht; helaas wel zonder vermelding van de webadressen. Handig voor mensen die niet over de laatste Almanak van het Nederlandse Archiefwezen beschikken en je kunt zo ook vinden bij welke archiefdienst de eigen (burger lijke) gemeente is aangesloten. In het tweede deel van het boek wordt in tien hoofdstukken van acht tot twaalf pagina's ingegaan op een aantal afzonder lijke onderwerpen, namelijk de kerkelijke gemeente, kerkelijke gebouwen, kerkelijke kunst, personen, bezit, sociale zorg, ver enigingsleven, geloofsleven, scholing en zending en missie. Hoewel ik bij het lezen van de hoofdstukken lang dacht dat inter net geen aandacht zou krijgen, staan er gelukkig aan het eind van het boek enkele lijsten met handige webadressen. De illustraties passen altijd heel goed bij de tekst op de betreffende pagina van dit voortreffelijk verzorgde boek. U zult het wel begrijpen, Op zoek naar het religieus erf goed is volgens mij een grote aanwinst voor elke onderzoeker van kerkelijke archieven en voor archivarissen die hen adviseren en begeleiden. Lees verder op pagina 39 37 Aan de lezer Uitgeverij Tilia Levis (Den Dungen 2008) VofcW N.oOudbruwlM fc. la tl|a slid VHcrmcraboKb ca In Bctda fl377-mi) JS J Ernest Verhees p- Resoluties van de vroedschap van /hnsterdam ifji-ifós 7 UilK«genen rfocrp.H 1 v«.ot*U*» 1 archievenblad juli 2009 H.D. Wessels Uitgeverij Verloren (Hilversum 2008) Op 2 ock ndiit het religieus c •rfgoed V,v, vivw .'--O.-nwk Dick Deuzeman juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 18