yan SNAAI: verder of niet? Lezen! yan Spreken is goud Archieven in het geding spreken I Teksten over het archief Oraties en colleges van hoogleraren en de archivistiek Is GOUDi Een Pak van Sjaalman voor Eric Ketelaar bij zijn afscheid als hoogleraar archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam op 28 mei 2009 «bet KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Dat was de grote vraag. Na lange tijd kwam het SNAAI-bestuur onlangs weer bij elkaar. Op grond van de resultaten van de enquête konden we tot maar één conclu sie komen: we gaan door! In totaal heb ben 33 leden de enquête ingevuld. Het grootste gedeelte hiervan (64%) had wel eens deelgenomen aan een excursie en was er ronduit positief over. De belang rijkste reden om niet deel te nemen aan activiteiten was tijdgebrek. Ruim 40% gaf aan SNAAI een leuke en plezierige club te vinden. De belangrijkste reden om lid te zijn, is het opbouwen van een netwerk. Wel werd terecht een aantal keer opge merkt dat het de laatste tijd stil is geweest rondom de club. Bij de open vragen wer den veel goede, leuke en inspirerende opmerkingen en tips gegeven. Sommige ideeën, zoals het organiseren van work shops en cursussen, en het overnemen van de bibliotheek van de Archiefschool, gaan ons net iets te ver. Maar het enthou siasme vormt een prachtige basis om mee verder te gaan. Op de cruciale vraag of we SNAAI nieuw leven moeten inblazen reageerde 78% positief. Een fantastisch resultaat en zeer bemoedigend voor het bestuur. We zien de komende fase als een nieuwe start en daarin beginnen we klein met het organiseren van activiteiten. Daar hebben we ervaring mee. We willen eerst SNAAI weer goed op de rails krijgen en niet te veel op onze hals halen, waar door er helemaal niets van alle prachtige ideeën terechtkomt. Komend najaar orga niseren we weer een interessante en leuke activiteit bij een collega-instelling. Het is de bedoeling om vaker van ons te laten horen, per e-mail of op de website. We hopen er samen met jullie weer een leuke, leerzame en actieve vereniging van te maken. Input van jullie als leden is altijd welkom, in welke vorm dan ook. Heb je zin om mee te helpen SNAAI weer op de kaart te zetten? We zoeken nog bestuurs leden! Je kunt je hiervoor aanmelden door een mail te sturen naar snaai@kvan.nl. De Stichting Archiefpublicaties lan ceerde tijdens de KVAN-studiedagen in Haarlem het Jaarboek 2007: Lezen! Teksten over het archief. Een drietal gerenommeer de hoogleraren (Gustaaf Janssens, Charles Jeurgens en Eric Ketelaar) heeft een beargumenteerde literatuurlijst gemaakt van boeken en artikelen, die naar hun mening de standaard-bibliotheek van de Nederlandse en Vlaamse archivaris zou den moeten vormen. Elk zichzelf respecte rend vak beschikt tegenwoordig over een canon. Geheel in lijn met de oorspronke lijke betekenis van het woord - volgens Van Dale: "het geheel van door de kerk erkende Bijbelboeken" - heeft deze canon de vorm gekregen van een lijst boeken die in brede kring als klassiekers worden erkend. Het Jaarboek is echter veel meer dan alleen een literatuurlijst. Uit de lijst is een aantal artikelen gekozen waarvan een herdruk in een S@P-jaarboek waard geacht werd. De Leeslijst omvat twaalf rubrieken - van archief en maatschap pij, beroepsprofiel en beroepsethiek tot acquisitie, waardering en selectie. De lijst, met in totaal 243 titels, vermeldt voor elk archief van de twaalf onderdelen de belang rijkste titels. De samen- stellers hebben op iedere rubriek een beknopte inleiding geschreven waarin ze op infor matieve wijze het belang van de opgeno men titels uiteenzetten. Deze inleidingen bieden een snelle toegang tot de verza melde kennis over archieven. Niet alleen archivarissen, maar iedere in archieven geïnteresseerde lezer zal in dit Jaarboek veel van zijn gading kunnen vinden. Daarmee is het een waarachtige canon van het archiefvak geworden! Eric Ketelaar erelid Prof. dr. Eric Ketelaar is benoemd tot erelid van de KVAN. Tijdens de afgelopen Algemene Leden vergadering hebben de leden ingestemd met een voordracht daartoe door het bestuur van de KVAN. Conferentie Den Haag 2010 Noteer alvast in uw agenda! Op 30 en 31 augustus 2010 vindt in het Vredespaleis in Den Haag een internationale con ferentie plaats over onder meer good governance. De organisatie is in handen van de KVAN en de VVBAD. 32 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws Het Jaarboek 2008 van de Stichting Archiefpublicaties (S@P) is verschenen. Ter gelegenheid van het emeritaat van prof. dr. F.C.J. Ketelaar is een selectie van ora ties en afscheidscolleges van hoogleraren gebundeld in een nieuw Jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties. De bundel bevat niet alleen de redes van hooglera ren in de archiefwetenschappen - tot nu toeJ.L. van der Gouw (Amsterdam 1973- 1980), C. Dekker (Amsterdam 1981-1996), K.J.P.EM. Jeurgens (Leiden 2005) en F.C.J. Ketelaar (Leiden 1992-2002 en Amsterdam 1997-2009) zelf - maar ook van profes soren die bewust of onbewust thema's aansnijden die in relatie staan tot de archivistiek. De besproken thema's vari eren van informatierecht, informatie- en communicatietechnologie en bestuur lijke informatievoorziening, tot bestuurs recht en bestuursgeschiedenis. De hier verzamelde teksten zijn soms makkelijk te verkrijgen, al dan niet full-text via het internet, of in het verleden gedrukt of herdrukt in het Nederlands Archievenblad. Maar ook enkele bekende en belangrijke 'archieforaties1 waar moeilijk aan te komen was, zijn nu weer voor handen. Bovendien is de tekst van het afscheidscollege van Ketelaar zelf, uitgesproken op donderdag 28 mei 2009, nu al in druk beschikbaar. Het is met name de context waarin de redes zijn geplaatst, die het voor archi varissen interessant maakt om er kennis van te nemen: de al genoemde bewuste of onbewuste keuze om te oreren over gege vens en gegevensverwerking, informatie en informatieobjecten, archiefbescheiden en archieven. Over archiefbeheer in het verleden en het heden. Dicht bij huis en in verre landen. Informatie als deel van de administratie, tot de rol en functie van het gebruik. Historisch geanalyseerd of in een meer filosofische context geplaatst. Kortom: archivistiek vanuit verschillende disciplines. Tevens is bij de Stichting Archief publicaties (S@P) verschenen: een liber amicorum voor Eric Ketelaar, aangebo den door docent-onderzoekers van de Archiefschool. De speciale band tus sen (voorheen) de Archiefschool en de emeritus-hoogleraar archivistiek aan de Universiteit van Amsterdam komt in deze bundel tot uiting in de bijdragen geleverd door (oud-)medewerkers van de Archiefschool. De nadruk van de artikelen is een juridische, zowel rechtshistorisch als contemporain. Ook in Ketelaars werk zijn de juridische aspecten van het archief, van het archiefbeheer en van omgang met archieven onmiskenbaar aanwezig. Niet altijd, maar wel vaak. Reden genoeg voor de auteurs om een reis door de tijd te maken. Een reis die begint in het zestiende-eeuwse Kennemerland en West- Friesland (Streefkerk) en die via de zeven tiende en achttiende eeuw in Dordrecht (Horsman) voert langs de problematiek, uitdagingen en schetsen van waardering en selectie (Waalwijk) en de Wet bescher ming persoonsgegevens (Lulofs). Maar niet alleen deze onderwerpen spelen een rol. Archiefvorming en het archief van de eerste Nederlandse studente in de rechten in de eerste helft van de twintigste eeuw (Neugebauer) en het belang - en daarmee gebruik - van archieven, zowel vanuit het perspectief van de historische weten schappen (Brouwer), als democratisch beginsel Jonker) en de gebruiker/onder- zoeker, al dan niet gestuurd door inter pretaties van de archivaris aan het roer - die daarmee soms het heft in handen heeft (Thomassen). Zo is het een mooie gevarieerde bundel geworden, een klein 'pak van Sjaalman', dat probeert recht te doen aan het brede scala van onderwer pen waarmee de scheidende hoogleraar zich heeft beziggehouden. Ged in p 33 archivarissen Jaarboek 2007: Lezen! Teksten over het archief is te bestellen op www.archief- publicaties.nl, ISBN 978-90-71251-29-0, prijs: 32,00. archievenblad juli 2009 archivarissen °raties en colleges van ho°gleraren... en de ^chivistjek Het Jaarboek 2008 staat onder redactie van Hans Waalwijk en Jorien Weterings en is te bestellen op www.archiefpubti- caties.nl, ISBN/EAN 978-90-71251-28-3, 392 pagina's, prijs 47,50 (incl. 3,50 verzendkosten). i ce" P.Ik vjm C £3 voor £,V t .VMllW] - Archieven in het Geding staat onder redactie van Peter Horsman en Chris Streefkerk en is te bestellen op www.archiefpublicaties.nl, ISBN 978-90-71251-30-6, prijs 23,00 (incl. 3,50 verzendkosten). juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 16