digitaal beschikbaar I documenten Wacht übervere in ons cultureel verleden anno nu: Paraplu overeenkomst COLUMN Gad a m i te i te nservice, zorg en behee r DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN UUU.GMSNL.COM Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: /isotron Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com column Als een zilvervisje tot een pak 'stukken betreffende orgiën', zó werd ik aange trokken door de KVAN-studiedagen. Wat de attractiewaarde voor de overige 250 deelnemers was, weet ik niet, maar voor mij was die duidelijk: beide dagen von den plaats in de Haarlemse Toneelschuur! Kijk, dan heb je me helemaal, tot de dood ons scheidt. Bereids sinds 1984 mag ik mij lid noemen van de toen nog onkoninklijke. Destijds was het usance dat leden bij hun eerste vergadering opstonden om zich even aan de oude garde te tonen. Deed ik niet, belandde dus nimmer in zelfs maar een subcommis sie en kreeg mooi geen speldje voor 25 jaar betalen. Nog zeven jaar eer der betrad ik als klant het archievenpad. Interessant zou in dat verband zijn een nul meting naar de verlok kingen waardoor wij in dit vak belandden. Konden we nou echt niks anders? In mijn archiefklasje zat slechts één schoolverlater, die dus niet eerst in een ander métier was mis lukt, zoals ik in het onderwijs. Maar goed, mijn coming-out: ik zat in 5-atheneum en diende voor geschiedenis toch wel een scriptie te schrijven. Als bewoner van een Haarlemse wijk toog ik naar het archief en wenste daarvan "alles" te weten. Inmiddels begrijp ik waarom zo'n vraag een studiezaalambtenaar tot wanhoop drijft. Geen bron, geen richting, dan maar Van der Aa's Aardrijkskundig Woordenboek. Dit fenomenale werk is uitgegeven in mijn huidige standplaats Gorinchem. Het heeft zo moeten zijn. Mijn scriptie vond de leraar (oud-voorzitter der jongelings vereniging der Christelijk Historische Unie) ruim voldoende en ja, geef mij één vinger.... Daarnaast zond zijn niet onknap collegaatje Nederlands ons naar de Toneelschuur voor heerlijk geëman cipeerde voorstellingen van Nouchka van Brakel. En de Toneelschuur, zij het op een andere plaats, was thans het Ruimtestation. Zo'n Delila wenste, nee kon ik niet weerstaan. Als oud-Haarlemmer moest ik de dag studenten een gids kunnen zijn! Opdat ze niet verzeilden in de aanpalende rosse buurt, maar een half uur mee gingen wandelen naar het legendarische veldje aan de Engelandlaan waar ik ooit een hat trick scoorde. En dan het studiedagenthema: Ruimte! Niet het aldus getitelde schilderij van de Gorcumse kunstenares Miny van Leeuwen, geen zwetsen in de, maar een strak program. Nadat drie personen ons welkom heetten, kwam de niet te missen keynote-lezing van een in Puth geboren hooglerares, die nu in Haarlem woonde en geregeld cultuur opsnoof in de Toneelschuur, maar bekende niets te weten van wat onze beroepsgroep deed. Soms nam ze een slok water en ze wou niet met mobieltje en allerlei ict-toepas- singen overal sporen achterlaten, want transformatie in de gevreesde datawolk. In de pauze waren tien rokers buiten getuige van een vermoedelijk geval van selectie voor vernietiging: bouwvakkers verwijderden het naambord Cicero van het café aan de overkant, dat een door start ging maken als Ierse pub. Vervolgens konden we kiezen welke presentatie we bijwoonden. Ik vernam dat 800 gedigitaliseerde foto's bij het Nationaal Archief al een miljoen hits opleverden en er moeten nog 1,2 miljoen foto's volgen. Digitale bezoekers kunnen tags toekennen, zoals "hé, da's m'n ex". Tot heden waren geen "ongewenste tags" toegekend, te preciseren als "vieze woor den". Iemand zonder begrip voor de running- gag in mijn columns presenteer de het Nederlands Archivaris- en RecordsManager-register, het NARM. Alleen al het bijwonen van deze studie dagen leverde vier punten op, maar ove rigens voldeed hij naar eigen zeggen niet aan de meeste criteria. Wie door de toetsingscom missie, waarin je kunt proberen zelf te gaan zitten, niet te licht wordt bevonden, gaat 60 tot 100 euro per jaar betalen. Maar de proefkandidaten kon den vaak geen bewijs stukken overleggen en waren dus afgewezen. Wat een narmoede! De laatste presentatie ging over een tooi die verklikt wat op inter net voor lelijks over je archief staat. Ik wist niet dat Geenstijl enige interesse in ons toont. En toen de borrel. Ik hield het bij één witbier. Eerder die dag genoot ik van twee spa, een jus en drie broodjes. Buitengetreden bezocht ik een café van een klasgenoot die op de lagere school een heel goeie schuine mop vertelde. Op zijn terras beoordeelde ik de dag als professioneel. Bij die club wil ik nog wel 25 jaar horen. Komt zonder toetsing van de tweede dag in mijn Register van Gecertificeerde Verenigingen. 31 Edisonweg 50 d 2952 AD ALBLASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel. +078- 69 31 300* Fax+31 (0)78-69 31 123 info@gmsnl.com www.gmsnl.com Gedrukte boeken Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen Op onze website vindt u een overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. 16 uren deskundige beredderingshulp. inpakmaterialen, 1 transport met eigen gekiimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. I 1A Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Door René van Dijk René van Dijk doet de ballotage bij de Stichting Vrienden van het Regionaal Archief Gorinchem. r.v.diik@gorinchem.nl Tekening: Peter Vlot. juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 15