DOX Internationaal Archiefsymposium Archief van de 21e eeuw ^Support BBOMEFA U kunt ons inschakelen voor Bewerking van archiefbestanden Advisering over informatiebeheer en -beleid Assistentie en detachering raining, begeleiding en opleidingen buitenland Op de eerste dag werd een discussie gevoerd door politici en archivarissen. Karl-Heinz Lambertz (minister-president Duitstalige gemeenschap in België), prof. dr. Thomas Sternberg (cultuurpolitiek zegsman CDU) en Gerard van den Hengel (wethouder gemeente Barneveld) spra ken over hun verwachtingen ten aanzien van archivarissen en archieven. Sternberg verwacht van archivarissen vooral een onafhankelijke positie, waarbij door het bewaren van de juiste historische docu menten "alternatieven worden geboden voor de momentgebonden visie op de geschiedenis". Waar een politiek-correcte weergave van de geschiedenis soms het heersende beeld bepaalt, moeten archie ven in staat zijn om andere blikken op dezelfde gebeurtenissen het beeld te laten scherpstellen en soms wijzigen. In zijn optiek ligt het politieke belang vooral bij de keuzes die bij selectie en vernietiging worden gemaakt. Van den Hengel was van mening dat er meer geïnvesteerd moet worden in archieven, met name in edu catie en informatietechnologie. Lambertz benadrukte de rol van archieven in het bewaren van het collectief bewustzijn van een gemeenschap. Volgens hem is er een stevige en blijvende lobby nodig om bij de politiek voldoende aandacht te krijgen. Archivarissen moeten zorgen voor goede en snelle acties: 'quick wins' zijn uitermate belangrijk voor de beeldvorming. Nationale politiek Vervolgens kregen enkele archiefcol lega's de gelegenheid om hun verwach tingen aan de politiek toe te lichten. Prof. dr. Wilfried Reininghaus (president Landesarchiv Nordrhein-Westfalen) bena drukte dat het vooral belangrijk is de poli tiek duidelijk te maken dat er goede zorg nodig is voor de archiefstukken die op dit moment ontstaan. Standaardisering, concurrentie met ICT en het zoeken van de juiste oplossingen vergen veel tijd en energie: daarvoor is voldoende - lees: meer - geld nodig. Josée Kirps (directeur Nationaal Archief Luxemburg) stelde dat we er zelf voor moeten zorgen dat we gehoord worden. Algemeen rijksarchi varis van België, prof. dr. Karei Veile, gaf aan dat in zijn land met name de aan passing van de archiefwetgeving en de informatie-inrichting van groot belang zijn. Hierbij hebben politiek en archie ven gemeenschappelijk grote belangen voor de toekomst. Mr. Martin Berendse benadrukte de wenselijkheid van interna tionale schaalvergroting en wees daarbij op digitale archivering. Voor Nederland Koblenz gaf haar ervaringen met een goede advisering naar bestuurders weer. Prof. dr. Karei Veile sprak over de com plexe voorbereiding en aanpak van de nieuwe archiefwetgeving in België. Op 6 mei 2009 is de nieuwe wetgeving als aan passing van de Archiefwet uit 1955 vast gesteld. Het meest bijzondere hieraan is de terugbrenging van de openbaarheids beperking van honderd naar dertig jaar. Mede op verzoek van een groot aantal vooraanstaande historici is deze wetswij ziging vrij makkelijk tot stand gekomen. gaf Berendse aan dat geschiedenis op dit moment nationale politiek is, verwijzend naar de discussie rondom het Nationaal Historisch Museum. Op de tweede dag werd onder leiding van mr. Jacques van Rensch (RHC Limburg) gesproken over praktijkervaringen. Zo vertelde dr. Urs Diederichs (Deutsches Werkzeugmuseum/Historisches Zentrum Remscheid) over de verplaatsing van zijn archiefdienst en sprak Josée Kirps over de aanstaande nieuwbouw van het Nationaal Archief in Luxemburg. Prof. dr. Alfred Minke van het Staatsarchiv Eupen vertelde dat als gevolg van de ver zelfstandiging van het Duitse taalgebied de politiek in de jaren tachtig koos voor de instelling van een eigen staatsarchief voor de Duitstalige gemeenschap. Dr. Beate Dorfey van het Landeshauptarchiv Voor de komende maanden staan diver se uitvoeringsbesluiten op de planning. Veile verwacht dat deze meer politiek stof zullen doen opwaaien. Gastheer Reininghaus sloot het sym posium af met een nabeschouwing. Zijn conclusie: we moeten meer van elkaar weten en leren. De archivarissen hebben het gevoel meer aan de politiek te vertel len te hebben dan omgekeerd. Toch is het goed om deel te nemen aan de politieke discussie, zonder zelf direct in 'het spel' betrokken te worden. Wij zullen vanuit onze beroepsgroep de verwachtingen hel der moeten maken, anders zal de politiek ons niet als transparant maar als gesloten ervaren. Er is behoefte aan archivarissen die politiek-strategisch denken. 29 PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Bomefa kent u waarschijnlijk al als leverancier van (archief) kasten. De flexibiliteit van ons archiefsysteem is echter ook uitermate geschikt voor het invullen van totaalconcepten op het gebied van archiefinrichting. We zoeken, passen en meten net zo lang tot de puzzel compleet is, want Bomefa heeft professionele antwoorden op vragen waar u niet omheen kunt. Een moderne of juist een klassieke uitstraling? Bomefa heeft al veel uiteenlopende gebouwen ingericht, want door een uitgebreid assortiment aan kleuren en materialen kunnen onze archiefkasten volledig aangepast worden aan uw wensen. En door het gebruik van verlichting in de kasten en accessoires in dezelfde of afwijkende kleuren kan de juiste sfeer gecreëerd worden. v.bomefa.nl 038 337 04 44 Een frisse kijk op informatiebeheer DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorzienina. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM Postbus 18, 1474ZG Oosthuizen Tel.: 0299 - 40 21 30 Fax:0299-40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl Münster Door Peter van Beek Op 15 en 16 juni 2009 kwamen ongeveer vijftig archivarissen uit Nederland, België, Luxemburg en Duitsland bij elkaar in Munster. Het thema van deze besloten ontmoeting, die al jarenlang bestaat, was 'Archive und Politik'. Vanuit Nederland waren veertien vakgenoten aanwezig. Deelnemers aan het Internationaal Archiefsymposium Münster (foto Kristian Peters). Ervaringen met archieven en politiek Transparant Peter van Beek is gemeentearchivaris van Ede, Scherpenzeel en Barneveld. Hij is tevens lid van de Leitungskreis van het Internationales Archivsymposion. m juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 14