Meer ikfkmckt dm rnmenwerkm^ Nieuw leven voor het Oost-Gelder.Archivarissen Overleg i management management De samenwerking tussen de vier Gelderse archiefdiensten is niet uit de lucht komen vallen. Begin 2007 teken den het Regionaal Archief Zutphen en het Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg een samenwerkingsconvenant. De archivarissen Femia Siero (RAZ) en Alex Koster (SALD) zagen toen al kansen, mogelijkheden en voordelen in een nau were samenwerking. Deze bundeling van krachten heeft geleid tot kennisdeling. Ook heeft het convenant, zeker in de regio, bijgedragen aan een betere profile ring van beide diensten. Het combineren van een aantal projecten en activiteiten heeft ertoe geleid dat deze efficiënter zijn uitgevoerd. Zo is in 2007 een gezamen lijke cursus paleografie ontwikkeld die in beide plaatsen gegeven kan worden, en hebben de archiefdiensten samen vrijwil ligers opgeleid voor het maken van plaat singslijsten. Een ander voordeel wordt behaald door dat de beide archieven elkaar specifieke diensten aanbieden. Hierdoor is het in een aantal gevallen niet meer nodig die bij een andere (commerciële) partij in te kopen. Zo beschikt men in Doesburg bijvoorbeeld over oude filmapparatuur. Toen de archiefdienst in Zutphen oud filmmateriaal wilde bekijken, bood Koster het gebruik van zijn apparatuur aan: "Medewerkers uit Zutphen kunnen hier oude films afspelen om te kijken wat er nu eigenlijk op staat. Zo kunnen zij hun filmmateriaal eenvoudiger inventarise ren." Het Regionaal Archief Zutphen op zijn beurt beschikt over een eigen res tauratieatelier en heeft een professionele restaurator in dienst. Zij restaureert inci denteel archiefstukken en voert nu desge wenst ook voor het Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg schimmel- of insec- tentesten uit. Naar aanleiding van de positieve resultaten is binnen de regio gekeken naar uitbreiding van de samenwerking. In het kader daarvan zijn de banden met het Achterhoeks Archief en het Waterschap Rijn en IJssel weer aangehaald. Tot enige jaren geleden was er een 'Oost-Gelders Archivarissen Overleg', maar vanaf onge- van de ondervonden knelpunten wor den geleerd. Verder wordt geprobeerd de dienstverlening aan de klanten te verbe teren door diensten, producten en acti viteiten beter op elkaar af te stemmen. Uitgebreide werkbezoeken bieden daartoe veel inspiratie. De meest recente activiteit die de vier archiefdiensten samen hebben georganiseerd is een studiedag voor de DIV-medewerkers van de zestien aan- veer 2004 leidde dat een slapend bestaan. Halverwege 2008 hebben de archivarissen Femia Siero (RAZ), Alex Koster (SALD), Henriëtte Marsman (WRIJ) en interim directeur Henk Dijk (AA) besloten dit overleg nieuw leven in te blazen. Door de personele wisselingen bij de betrokken archiefdiensten en de ontwikkelingen bij zowel de betreffende diensten als lande lijk op archiefgebied, bleek daar een grote gezamenlijke behoefte aan te zijn. De diensthoofden komen met een fre quentie van ongeveer één keer per zes weken bij elkaar. Dan worden kennis en ervaringen uitgewisseld. Vooral de inspectietaak is hierbij een belangrijk punt van gesprek. Dit heeft in die korte tijd al geleid tot meer samenwerking van de betrokken archiefinspecteurs. De archiefgebouwen staan ook op de agenda. Drie van de vier archiefdiensten waren recentelijk of zijn nog steeds bezig met een verbouwing, nieuwbouw of herin richting. Door het gezamenlijke overleg kon veel van elkaar en met name ook gesloten gemeenten en het waterschap. Digitalisering is en blijft een 'hot item' en de uitdagingen waar de DIV voor staat zijn legio. Op 7 april werd dan ook een studiedag met als thema 'Digitalisering: probleem of uitdaging?' georganiseerd voor de DIV-medewerkers van alle aan gesloten gemeenten, gemeenschappe lijke regelingen en het waterschap. Een unieke DIV-dag, niet alleen omdat deze georganiseerd werd door de vier samen werkende archiefdiensten, maar ook van wege de kleinschaligheid, het niet-commer- ciële karakter en de gratis deelname voor "alle DIV'ers". De doelgroep was duide lijk bepaald: niet alleen de senior-mede werkers, hoofden DIV of Facilitair, maar ook de postregistratiemedewerkers en de dossiervormers. Het ochtendprogramma bestond uit drie lezingen. Allereerst een voordracht over verandermanagement door Hans de Wit, manager Facilitaire Zaken bij het water schap. Hij vertelde hoe de invoering van het DMS en het digitaal werken binnen het WRIJ vorm heeft gekregen. Vervolgens sprak Geert-Jan van Bussel, universitair docent bij de UvA, over de verhouding tussen DIV en I&A/ICT. Hij gaf aan hoe uit de praktijk blijkt dat vele projecten nodig zijn om digitalisering tot stand te brengen. Hoofd Informatiebeheer van het RHC Eindhoven, Ferdinand Ector, sloot de serie lezingen af met een presentatie over de substitutie van bouwvergunnin gen; een voorbeeld van samenwerking tussen de DIV en de archiefdienst. Na de lunchpauze waren er vier verschillende workshops waaruit de bezoekers konden kiezen. Deze work shops werden gegeven door de archiefin specteurs. Daar was bewust voor gekozen. Juist zij lopen bij hun werkzaamheden en contacten met de DIV tegen de knel punten aan. Ook wilden zij de rol van de archiefdienst bij de ontwikkelingen op digitaal vlak duidelijk maken aan de DIV- medewerkers. De workshops hadden de volgende the ma's: Overdragen? Dat doen we niet meer; Classificaties toekennen in een digitale omgeving? Overbodig!; Selecteren is niet meer nodig, alles is toch digitaal; Scannen betekent weggooien. Bij alle workshops gingen DIV'ers aan de slag met uitda gende stellingen waarbij veel discussie en onderlinge uitwisseling tot stand kwam. De studiedag was een enorm succes. Dat bleek uit de opkomst van ruim 80 DIV'ers én uit de positieve reacties van de deel- nemers, zowel tijdens de dag zelf als later uit de evaluatieformulie ren. "Hier had ik echt behoefte aan", schreef een van de deelnemers. Een ander liet weten: "Goed georganiseerd, heel interessant, graag volgend jaar weer." De roep om een vol gende studiedag was zo groot dat de organise rende archiefdiensten al hebben besloten om vol gend jaar weer een DIV- dag Oost-Gelderland te organiseren. De vier archiefdiensten hebben bewust voor schaalvergroting gekozen, maar dan wel kleinschalig. De contacten met de ove rige (Gelderse) archiefdiensten zijn goed, maar leiden niet tot gezamenlijke projecten op provinciaal niveau. Vanwege het aantal en de diversiteit van de diensten - van 'één- manspost' tot grote instelling - blijft het voornamelijk bij elkaar informeren en ken nis delen. Met z'n vieren zijn de diensten daadkrachtig en kunnen sneller resultaten worden behaald. Hoewel er op dit moment alleen nog tus sen het RAZ en het SALD een getekend samenwerkingsconvenant ligt, is het wel de bedoeling te komen tot een convenant waar alle vier de diensten bij betrokken zijn. Overigens staat het ontbreken hiervan de huidige samenwerking niet in de weg. Op verschillende gebieden zijn er al toekom stige activiteiten en projecten benoemd, zoals natuurlijk de DIV-dag in 2010. Maar ook is er een speci fiek overleg tussen de archiefinspecteurs; zij vullen elkaar aan en maken gebruik van de voorhanden zijnde inspectie-instrumen ten, zoals vragenlijsten. Het Waterschapsarchief neemt deel aan het themajaar van het Regionaal archief door ook een activiteit te organiseren met het thema 'Belastingen', en wordt daarom vermeld op de Zutphense activiteitenkalender. Tot slot maken de Zutphense en Doesburgse archiefdiensten een gezamenlijke opzet voor een workshop 'Kadasteronderzoek', zodat deze op beide plekken gegeven kan worden. Ook de bestuurders van de archiefdien sten juichen de samenwerking toe. Het moet nog nader worden uitgezocht, maar gezamenlijke projecten zullen zeer waar schijnlijk ook voor provinciale bijdragen in aanmerking komen. Er zijn genoeg redenen om aan te nemen dat de onderlinge samenwerking zich nog verder zal ontwikkelen. Niet alleen omdat qua omvang en werkgebied de vier archiefdiensten vergelijkbaar zijn. Gezien de ontwikkelingen op het vakgebied is het noodzakelijk om elkaar meer op te zoeken en gezamenlijk activiteiten en taken te ont plooien. Een overigens niet onbelangrijke randvoorwaarde voor de goede samenwer king is dat het ook op persoonlijk vlak tus sen de verschillende partners goed klikt. Dat is een voorwaarde waar bij de samen werking tussen de archivarissen van het Achterhoeks Archief, het Waterschap Rijn en IJssel, het Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg en het Regionaal Archief Zutphen zeker aan wordt voldaan. 23 Door Femia Siero Vier Gelderse archiefdiensten hebben vorig jaar een oud samenwerkingsverband nieuw leven ingeblazen: het Oost-Gelders Archivarissen Overleg. De betrokken diensten zijn het Regionaal Archief Zutphen (RAZ), de archiefdienst van Waterschap Rijn en IJssel (WRIJ), Streekarchivariaat de Liemers en Doesburg (SALD) en het Achterhoeks Archief (AA, voorheen Streekarchivariaat Regio Achterhoek). De herleving van dit regionale overleg komt voort uit de wens van de vier om de aanwezige kennis meer met elkaar te delen. De DIV-dag Oost-Gelderland afgelopen april was de eerste grootschalige activiteit die de archiefdiensten samen organiseerden. Banden aangehaald DIV-dag Oost-Gelderland Deelnemers aan de DIV-studiedag in de Burgerzaal te Zutphen (foto's Edith de Geest/SALD). Workshops DIV'ers in discussie tijdens een van de workshops. Kennis delen Alex Koster van het Streekacrhivariaat de Liemers en Doesburg (links) en Femia Siero van het Regionaal Archief Zutphen (rechts). Goede persoonlijke klik Femia Siero is streekarchivaris bij het Regionaal Archief Zutphen. 22 archievenblad juli 2009 juli 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 11