WAD Archiefbewaarplaats nodig? Eind 2010 in Alphen a/d Rijn beschikbaar Depots voldoen royaal aan eisen Archiefwet U bepaalt de beste beheersvorm Gebouw heeft autarkische eigenschappen Gebruik van duurzame materialen en innovatieve technieken Exploitatiekosten zijn hierdoor zeer laag Stichting waarborgt continuïteit depotcomplex Hoe langer de huurtermijn hoe lager de huurprijs WAD Archief Depots B.V. Javastraat 10 2585 AN Den Haag 070-3065493 info@archiefdepots.nl www.archiefdepots.nl Depots voor cultureel erfgoed De Mexicaanse vereniging van archi varissen SDCA en de Mexicaanse sectie van Archiveros sin Fronteras ondervonden veel problemen bij de organisatie van dit mensenrechtenforum. Aanvankelijk zou het onderdak krijgen bij de Universiteit van Mexico, maar een nieuw aangetreden rector wilde zijn handen niet branden aan het onderwerp. Te elfder ure moest worden uitgeweken naar een kleine zaal in het gebouw van de Mexicaanse Senaat. Dit betekende dat van de oorspronke lijke ongeveer 800 deelnemers er maar 180 toegelaten konden worden, en dan bovendien bij toerbeurt. Een aantal deel nemers uit de universitaire wereld trok zich terug uit vrees voor moeilijkheden. Die vrees was overigens niet ongegrond: Senaat en van parlementsleden van het Federale District van Mexico, en niet in het minst omdat het forum plaatsvond onder auspiciën van de ICA. Het gehoor bestond voornamelijk uit archivarissen en studenten archivistiek. Opvallend afwezig waren medewerkers van het Nationaal Archief van Mexico (Archivo General de la Nacion). Kennelijk wilde ook deze instelling zijn nek niet uit steken. Tijdens het forum kwamen onder werpen aan bod als de bewijskracht van archieven voor de bescherming van de mensenrechten, de archieven van waar heidscommissies, het archiefonderzoek naar de Mexicaanse Vuile Oorlog (jaren '70 en '80) en de verdwijningen tijdens die periode. Zelf lichtte ik de Nederlandse situatie toe. Daarbij ging ik vooral in op de openbaarheid van informatie en de bescherming van persoonsgegevens. Tijdens het forum voerden ook Noord- Amerikaanse collega's het woord, die verbonden zijn aan universitaire centra die onderzoek doen naar de schending Primer Foro Internacional de Archivos y Derechos Humanos één van de organisatoren, Maria Teresa Dorantes, voorzitter van Archiveros sin Fronteras Mexico, werd per brief met de dood bedreigd als zij zich niet zou terugtrekken. Het congres kon ten slotte doorgaan dankzij de steun van de men senrechtencommissie van de Mexicaanse van mensenrechten. Zij leggen zich toe op het verzamelen van archieven uit ver schillende continenten ten behoeve van het onderzoek. Met het herkomstbeginsel leken zij niet zoveel op te hebben, al stel den zij zelf dat door hun inspanningen archieven in ieder geval behouden blijven. Het forum werd afgesloten met een work shop door Trudy Peterson, waarbij we ons buitenland Primer Foro Internacional Archivos y Derechos Humanos bogen over de rol van de Verklaring van Rechten van de Mens en de ethische code bij de archivistische praktijk. Een eerder bezoek aan Mexico maakte mij al duidelijk dat de officiële werkelijk heid en de wereld waarin onze Mexicaanse collega's moeten leven, niet hetzelfde zijn. In die gedachte werd ik alleen maar gesterkt, niet alleen door de lezingen tij dens het forum, maar ook door persoon lijke gesprekken. Zo ontmoette ik José Sotelo Marban, die in 2001 voor de speci ale openbare aanklager het archiefonder zoek begon naar de rol van de opeenvol gende regeringen tijdens de Vuile Oorlog. Uit zijn rapport bleek dat de overheid verantwoordelijkheid droeg voor verdwij ningen, martelingen en bloedbaden. De regering had deze uitkomst niet verwacht, omdat belangrijke bestanden gecodeerd waren, maar Marban en zijn mensen had den de bescheiden toch weten te ontslui ten. Nadat één van zijn medewerkers het rapport in 2006 openbaar had gemaakt, overigens buiten zijn medeweten, werd Marban uit iedere overheidsfunctie geweerd. Hij is momenteel zonder inko men. In het licht van deze en andere ver halen realiseer ik me bevoorrecht te zijn om als archivaris in Nederland te werken en te leven. We kunnen in het openbaar discussiëren over ons vak en misstanden aan de kaak stellen. Maar al kennen we hier geen Mexicaanse toestanden, toch zullen we ook in ons land alert moeten zijn en blijven als het gaat om openbaar heid enerzijds en de bescherming van de persoonlijke levenssfeer anderzijds. Forum Archieven en Mensenrechten in Mexico Door Fred van Kan Onze Mexicaanse collega's organiseerden van 9 tot 11 december 2008 een interna tionaal forum rond archieven en mensen rechten. Zij grepen daarvoor de herdenking van 60 jaar Verklaring van de Rechten van de Mens aan. Ik genoot de eer om de International Council on Archives (ICA) bij dit forum te vertegenwoordigen. 'Herkomstbeginsel'? De buitenlandse sprekers geportretteerd (foto auteur). 9,10 y 11 de Diciembre de 2008 r-,". Senator José Luis Garcia Zalvidea, lid van de mensenrech tencommissie (foto auteur). Bevoorrecht Fred van Kan is voorzitter van de KVAN en directeur van het Gelders Archief. mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 8