juridische zaken juridische zaken Van 1939 tot 1994 hielden gemeen ten de bevolkingsadministratie bij op zogenoemde persoonskaarten. Op het moment dat iemand verhuisde of over leed, moest de originele kaart naar de nieuwe gemeente dan wel het Centraal Bureau voor Genealogie gestuurd worden. De gemeenten waren dan wel verplicht om afschriften of reproducties van de kaarten te bewaren, de zogeheten archief kaarten. In de gemeente Amsterdam omvat de periode 1939-1964 bijna een miljoen archiefkaarten. Iets minder dan eenvijfde daarvan dateert uit de periode 1960-1964 en bestaat uit via een fotografisch pro cédé gemaakte reproducties van de per soonskaarten. Deze 'fotokaarten' waren met elastieken in pakken gebundeld en werden bewaard in verhuisdozen. De circa 860.000 archiefkaarten uit de peri ode 1939-1960 zijn dubbelzijdig bedrukte formuliertjes van heel dun papier, die dicht opeengepakt in 972 metalen doos jes bewaard worden. Vanwege hun vorm worden de doosjes in de Amsterdamse wandelgangen 'broodjes' genoemd. Om de duurzaamheid van de archief kaarten te waarborgen en de toegankelijk heid te verbeteren, heeft de gemeente de archiefkaarten in de loop van 2006 laten digitaliseren en indexeren. Het doel van Amsterdam was om de originele kaarten één jaar nadat ze gescand waren te ver nietigen. De digitale reproducties zouden dan in verschillende bestandsformaten en op verschillende plekken, waaronder het digitaal depot van het gemeentearchief, worden opgeslagen. Omdat het hier bij gaat om vervanging van permanent te bewaren archiefbescheiden, heeft de gemeente daar eerst een machtiging van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voor nodig. Rond die tijd gold in de provincie Noord-Holland, net als in verschillende andere provincies, nog een beleidsregel Vervanging, die substitutie door digitale reproducties expliciet verbood. Maar, aangezien het LOPAI al een tijdje bezig was met het opstellen van een nieuwe beleidsregel die digitale vervanging zou regelen, stond de archiefinspecteur van Noord-Holland in eerste instantie welwil lend tegenover de vervangingsaanvraag. Voorwaarde was wel dat Amsterdam aan de eisen uit de toen nog concept-beleids regel zou voldoen. Op 2 januari 2007 diende de direc teur van de Dienst Persoonsgegevens, namens Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, het machtigingsver- zoek in bij het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Het verzoek ging vergezeld van een conceptbesluit tot vervanging van de archiefkaarten 1939- 1964 en het 'Handboek Digitalisering Archiefkaarten Bevolkingsadministratie Amsterdam 1939-1964'. Hierin beschrijft de gemeente in detail op welke manier de kaarten gedigitaliseerd, geïndexeerd, gecontroleerd en bewaard worden. Nadat Gedeputeerde Staten de gemeente in maart 2007 hadden laten weten dat de beslissings termijn, vanwege de complexiteit en uniciteit, werd verlengd tot 1 janu ari 2008, besloot het col lege op 19 december 2007 de gevraagde machtiging niet te verlenen. Het col lege constateerde, op advies van de provinciaal archiefinspecteur en op basis van een audit door Het Expertise Centrum (HEC), dat het scanproces en de controles daarop goed zijn verlopen, maar dat de "duurzame bewa ring in digitale vorm van deze scans nog niet is ver zekerd". In het auditrapport stelt HEC, dat "de huidige kwaliteit van het e-depot nog niet dusdanig is dat er voldoende zekerheid is dat de digitale informatie duurzaam kan worden bewaard". Hierbij tilt HEC vooral zwaar aan het niet aantoonbaar in control zijn van de orga nisatie van het e-depot en het ontbre ken van een ICT-adviseur op strategisch niveau. Daarnaast constateert HEC dat verschillende processen ten aanzien van integriteits- en volledigheidscontroles nog in opbouw zijn, en dat er nog geen sprake is van adequate depotsoftware en informatiebeveiliging. Amsterdam kon zich niet verenigen met dit besluit en diende bijna per kerende post een bezwaarschrift in. De gemeente archivaris was van mening dat het geno men besluit onrechtmatig was, omdat de omgeving waar de reproducties na vervan ging in terechtkomen, op grond van arti kel 6 van het Archiefbesluit, geen grond mag zijn om de machtiging te weigeren. De Hoor- en adviescommissie van Noord- Holland concludeerde daarop dat de provinciaal archiefinspecteur overtui gend duidelijk heeft gemaakt waarom het e-depot nog niet geschikt is voor het duurzame beheer en behoud van digitale archiefstukken. De Commissie oordeelde ook dat Gedeputeerde Staten terecht de manier waarop de reproducties bewaard zullen gaan worden, hebben betrokken bij het beoordelen van de machtigings aanvraag en adviseerde het bezwaar onge grond te verklaren. Amsterdam liet het er niet bij zitten en in januari stonden de gemeente en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tegenover elkaar bij de bestuursrechter in Haarlem. Tijdens de zitting spitste het debat zich opnieuw vooral toe op de vraag of Noord-Holland de beheeromgeving bij de beoordeling van de machtigingsaan vraag had mogen betrekken. Amsterdam beargumenteerde dat dit niet het geval is, omdat het vervangingsbesluit een besluit in de zin van de Algemene wet bestuurs recht (Awb) is - zoals expliciet vermeld in de toelichting op artikel 6 van het Archiefbesluit - en dat dit betekent dat de machtiging een goedkeuring is in de zin van de Awb. En dat zou inhouden dat alleen de gronden genoemd in arti kel 7 van de Archiefwet en artikel 6 van het Archiefbesluit in de afweging van Gedeputeerde Staten een rol mogen spe len. Noord-Holland stelde het tegenovergestel de: het vervangings besluit dat de zorg drager neemt, is geen besluit in de zin van de Awb en daarom is de machtiging die Gedeputeerde Staten afgeven geen goed keuring, maar een gewoon Awb-besluit. Hierbij verwees de Provincie naar de uit spraak van de Raad van State van 3 juli 2002, waarin vastge steld wordt dat een vernietigingsbesluit geen Awb-besluit is. En, betoogde de Provincie, zelfs als er hier wel sprake zou zijn van goedkeuring, dan zou het de Provincie toch toegestaan zijn om bij het beoordelen van een mach- tigingsverzoek de gehele Archiefwet te betrekken. Uiteindelijk oordeelde de rechtbank dat het beroep van Amsterdam ongegrond is. Ze stelt, overigens zonder naar de uit spraak van de Raad van State te verwijzen, dat een vervangingsbesluit geen besluit is in de zin van de Awb en dat bij de machti ging dus geen sprake is van goedkeuring. Verder stelt ze vast dat bij het al dan niet verlenen van een machtiging ook een oordeel over de digitale beheeromgeving betrokken mag worden en dat in dit spe cifieke geval de provinciaal archiefinspec teur op basis van het rapport van HEC terecht heeft geadviseerd de machtiging niet te verlenen. Voor de gemeente Amsterdam bete kent het in ieder geval dat de originele archiefkaarten voorlopig niet vernie tigd mogen worden. De provinciaal archiefinspecteur heeft aangegeven dat zij, wanneer Amsterdam aantoonbaar over een betrouwbaar e-depot beschikt, dit opnieuw zal toetsen. Mocht het Stadsarchief dan wel in control zijn, dan zal zij GS alsnog adviseren de machtiging te verlenen. Amsterdam is ondertussen begonnen om, mede op basis van de aan bevelingen van HEC, te komen tot een betrouwbaarder e-depot. Op het moment van schrijven van dit artikel is overigens nog niet duidelijk of Amsterdam hoger beroep gaat aantekenen. Voor verschillende provincies en minis ter Plasterk betekent de uitspraak dat zij hun beleidsregel Vervanging waarschijn lijk aan moeten passen. De rechter stelt onomwonden vast dat het vervangings besluit geen Awb-besluit is, terwijl in ver schillende beleidsregels, waaronder die van de minister en de provincies Noord- Brabant en Limburg, hier wel van uitge gaan wordt. Ten slotte betekent de uitspraak dat het degenen die de machtiging verlenen, bij het beoordelen van een machtigings aanvraag toegestaan is om naar de hele beheeromgeving te kijken. Zij hoeven zich niet te beperken tot enkel het ver vangingsproces. De komende weken zal in het LOPAI waarschijnlijk bekeken wor den hoe we hiermee omgaan. 12 13 De broodjeszaak: mag heofmag niet? Door Ingmar Koch Op 15 januari van dit jaar stonden de Provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam bij de bestuursrechter in Haarlem tegenover elkaar om een broodjeszaak. Daarbij ging het niet om de wijziging van een bestemmingsplan of een geweigerde milieuvergunning, maar om de vraag of de gemeente Amsterdam de archiefkaarten uit de Bevolkingsadministratie mocht vervangen of niet. Vervanging Amsterdams 'broodje' (foto part. coll.). Het besluit van Noord-Holland juridische strijd '"fecfirijver "RVB -=?-— 2G 4u_U_189S Amsterdam Willem-- Poster«ietrone11 Elisabeth - 'Shfiljdars, Gijsbert® 86P 96 - 6 aep Aeé ld-15 A ASH SportBtr 59 H~- 3ianAO IfesdagGtr 47-1 H 17mei'S6 mat PAG Bas slug van de Te" reu Elisabeth Cornelia GijJsberta - 1 Jul 29 *fTT" And 25 art 32 Asd zie Sneijd.WS Gijsberta Voorbeeld van een archiefkaart. Wat betekent dit? De volledige uitspraak van de rechter is te vinden op: http://tinyurl.com/uit- spraak-broodjeszaak. Ingmar Koch is beleidsmedewerker bij de Provinciale Archiefinspectie Noord-Brabant en Limburg. archievenblad mei 2009 mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 6