Omdat het SCdlUIGIl van gebonden documenten in kleur veei eenvoudiger en slimmer kan i 1 We hebben het in Keulen horen IDONDERENI Zl KON ICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. archieven en collecties Om 06.45 uur werk ik voor het eerst in een grote hal in het zuiden van Keulen in het Erstversorgungszentrum (EVZ) voor de archiefstukken van het voorma lige Historisches Stadtarchiv Köln in de Severinstrasse. Om 06.10 uur zijn we met een 'shuttlebus' van ons verblijf in de Boltensternstrasse naar het werk ver voerd. 'We', dit zijn medewerkers van archiefdiensten uit diverse Duitse bonds- landen, uit Bazel en Arnhem. Gerhard Frühmetz en Daniel Burger zijn met zeven studenten van de archiefschool München komen helpen. Uit Zweden is Per Culhed van het Conservation Department van de Universiteitsbibliotheek Uppsala overge- komen en conservator Lieve Watteeuw is met haar studenten Ilona Lahoye, Sofie Meeuws en Chantal Brugmans van ARTESIS, Hogeschool Antwerpen, Afdeling Conservatie, aanwezig. In het EVZ werken we samen met inwoners van Keulen en gemeenten uit de omgeving. In de Severinstrasse hebben archivarissen de door het Technisches Hilfswerk en de brandweer gebor gen archiefstukken al gescheiden in dozen met geheel droge en dozen met gemengd droge en klamme inhoud. Deze 'Überraschungskisten', 'surprise-boxen' met gemengde inhoud, worden door ons onder handen genomen. De ene keer tref je een mix van video- en geluidsbanden en personeelsdossiers uit de vorige eeuw aan. De volgende doos bevat justitiële stuk ken uit de zestiende eeuw, bouwdossiers uit de negentiende eeuw en één charter van 1368. De toestand van de archiefstuk ken is divers. Uit veel stukken komt puin rollen, op sommige pagina's heeft zich het gruis diep in het papier ingegraven. Er zijn (deel-)series van op elkaar volgende stukken, die je zonder meer aan bezoekers zou kunnen verstrekken, en er zijn dos siers die in alle staten van beschadiging verkeren, tot aan snippers toe. Monika Schulte van het Kommunalarchiv Minden constateert dat stukken die in liggende archiefdozen zijn bewaard, de ramp over het algemeen beter hebben door staan dan staande archiefstukken. Onze ploegleiders, vaste medewerkers van het Stadtarchiv Keulen zoals 'Archivar vom Dienst' Max Plassmann en 'Restaurator vom Dienst' Imke Henningsen, beant woorden geduldig onze vragen. Ze zijn sinds 3 maart continu aan het werk. Met een kleine stoffer of brede kwast reinigen we de stukken en vermelden op de lijst bij de desbetreffende blauwe bak het blok- en inventarisnummer, mocht dit nog leesbaar zijn, c.q. de afdeling van het stadsbestuur, de periode en eventueel andere informatie die tot identificatie van de stukken kan leiden. De droge of in de marge klamme stukken worden losjes in grote vellen vochtabsorberend 'keukenrol papier' verpakt; twee verdiepingen hoger worden de stukken in droogrekken uitge waaierd en gedurende ongeveer acht uur aan circulerende warme lucht blootge steld. Elke 'waaier' komt overeen met een eerder als eenheid geïdentificeerd (deel van een) archiefstuk. De rekken bevat ten telkens de stukken van een van de genummerde blauwe bakken. Vervolgens verpakken vrijwilligers de luchtbehan- delde stukken in liggende archiefdozen, voorzien ze van hun 'baknummer' en maken pallets klaar voor het transport naar archiefdiensten die plankruimte ter beschikking hebben gesteld. Natte en door schimmel aangestaste stuk ken worden beneden door de 'schoon- maakbrigade' in stretchfolie verpakt, de schimmelgevalien worden van een 'S' voorzien. Voor elke 'natcontainer' wordt eveneens een lijst aangemaakt. Op 6 april werk ik in de middagploeg van 14.00 tot 21.00 uur. Tn de vroege avond wordt een container met 'verse oogst', natte en beschimmelde stukken, de werkruimte binnengereden. Deze vracht heeft priori teit. Met verbazing zie ik dat alle archief stukken binnen anderhalf uur verpakt en geregistreerd zijn, zodat deze vracht nog dezelfde avond naar de vriesdroog- instaliatie van het Landschaftsverband Westfalen-Lippe (LWL) in Münster kan gaan. 'Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd'; dit geldt ook voor het toekom stige Stadtarchiv Köln, maar het komt eraan en niet alleen met digitale bestan den. 11 M—MB Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@konicaminolta.nl Door Irene Chr. Blasczyk Dinsdag 3 maart stortte het gebouw van het Stadsarchief Keulen in. Onze Duitse collega's ontvangen hulp uit de hele wereld. Voor Nederland coördineren Blue Shield en BRAIN de hulp. Irene Chr. Blasczyk was, op eigen initiatief, van 2 tot en met 8 april aan het werk in een grote hal en doet verslag. Het ingestorte Stadarchiv Köln (foto part. coll.). Suprise-boxen Kleine stoffer en brede kwast Vrijwilligster in het Erstversorgungszentrum in Keulen. Foto gemaakt door Dr. Monika Schulte, Kommunalarchiv Minden. Irene Chr. Blasczyk is als publieksadviseur werkzaam bij het Gelders Archief in Arnhem. mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 5