Ruimte voor de nieuwe archivaris? In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voorde toekomst We weten wel dat er van alles moet ver anderen, maar blijven in dezelfde richting voorthobbelen. Van koers veranderen gaat immers niet vanzelf. Het manifest voor de archivaris 2.0 is een inspirerende aanzet om buiten de eigen veilige ruimte te stappen en in een nieuwe archief wereld te treden. Wat vinden we van begin selen uit het manifest als: "Ik laat bestaande praktijken los als er een betere manier komt om dingen te doen, zelfs als deze bestaande praktijken ooit zo goed leken". Of: "Ik kies een experimentele benadering ten aanzien van verandering en ben bereid fouten te maken"?1 Natuurlijk doet u dat al... toch? De web 2.0 beweging komt in archie- venland echter maar langzaam op gang. Laat staan dat we ons al bezighouden met het semantisch web. We zijn nog zo gericht op het ontsluiten van archieven op een 'papieren' manier, zelfs in de web- based programma's die we gebruiken. We gebruiken metadata waar de gemiddelde bezoeker van een archiefsite weinig van begrijpt. Blijkbaar is het idee dat klanten fouten maken nogal hardnekkig en diep in ons denken ingesleten. Je zou zelfs kunnen zeggen dat wij simpelweg dingen maken die gewoon niet te snappen zijn. Dingen die in ieder geval niet aanslui ten bij wat normale mensen verwachten, kunnen, willen en proberen. Normale mensen? Onze klanten dus. Durven we daadwerkelijk een stap te zet ten naar deze klant? Die stap kan heel eenvoudig zijn, maar blijkbaar oh zo eng. Tijdens usabilitytesten van archiefweb sites blijkt bijvoorbeeld dat het woord t\ddK PL00TS VOOR Dé K/iEtv/E 3RCHjV3Rj$ 'beeldbank' niet werkt voor mensen die naar foto's of plaatjes zoeken. Beelden staan namelijk in een park, een museum of midden op een plein, maar zitten zeker niet in een bank. En foto's vind je er al helemaal niet! Dat een beeldbank beeld bank heet, heeft te maken met ons. Want in een beeldbank zit immers méér dan alleen foto's. Het woord 'fotodatabase' zou dus niet de hele lading dekken. En dat kan natuurlijk niet. Wat hebben onze websitebezoekers echter met onze drang naar volledigheid en juistheid te maken? Niet zo veel eigenlijk... Naast een usabilityverbeterslag zou het archiefwezen intelligente systemen kun nen gaan benutten om de kloof tussen webbezoekers en ontsluitingssyteem te overbruggen. In hoeverre zijn we bekend met de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie? Het verlaten van de vertrouwde ruimte vraagt om ontvankelijkheid voor nieuwe metho des, vakoverschrijdend denken, openheid voor nieuwe ontwikkelingen en durf. Alleen daarmee kunnen we de vitale en relevante taak van archiva rissen in iedere toekomstige vorm van informatiecultuur bevestigen. Deze thematiek staat centraal tijdens de KVAN- dagen 2009: archieven de ruimte. In de Toneelschuur in Haarlem zal gediscus sieerd worden over ruim telijke onderwerpen zoals web 2.0, en verder over geografische informatie systemen, de invloed van de omgevingsvergunning op archief- en informatiebeheer, architectuur van informatie, archieven over de grens en het ruimtelijk inzichtelijk maken van data. En natuur lijk ook over de vraag welke nieuwe ruimte de archivaris moet innemen. Hoe stappen we uit onze eigen vertrouw de ruimte, onze 'comfort zone'? Wat betekent dit? En hoe kunnen archivarissen in situatie de kwaliteit en profes- waarborgen? de nieuwe sionaliteit 34 de kwestie gebruikt, vertelt Jennifer Laarman. "Deze hebben naden en zijn vrij dik, waardoor het gevoel met de stukken minimaal is en de kans op beschadigen des te groter. Bovendien zijn ze gekrompen na ver schillende wasbeurten. Vanwege deze redenen hebben we onder andere bij de Koninklijke Bibliotheek navraag gedaan en besloten om een nieuwe werkwijze toe te passen. Men zal per situatie moeten beoordelen of met handschoenen óf met blote handen de archiefbescheiden inge zien kunnen worden. In dit laatste geval zal de bezoeker zijn handen moeten was- sen met een dispenser. De nieuw aan te schaffen handschoenen zullen naadloos, dun en een goede pasvorm moeten heb ben, en moeten bovendien goed wasbaar zijn." Bert Sliggers van Teylers Museum ziet toch nog enig voordeel in het gebruik. Hij her innert zich de tijd dat Boudewijn Biich het witte handschoentje op televisie introdu ceerde, "terwijl in diezelfde tijd collega's Volgens Martin Bergevoet van het Gemeentearchief Venlo worden handschoe nen alleen bij fotonegatieven, perkamen ten oorkonden, oudste stadsrekeningen en ander gevoelig materiaal gebruikt. "Verder eigenlijk niet. Het zou ook te onpraktisch worden om de hele dag met handschoenen aan te moe ten lopen. Want waarom zou dat wel moeten bij oude archivalia, en niet bij modern papier, dat even goed niet tegen vet en zuur kan?" in vakbibliotheken de lang gekoesterde handschoentjes al eens links lieten lig gen omdat er meer schade zou ontstaan mét dan zonder die witte vingertjes. Maar zijn de handschoentjes nu helemaal van het toneel verdwenen? Nee. Voorop staat dat iemand met goed gewassen handen de minste schade aanricht. Waar zijn die handschoentjes dan wel goed voor: geen zweethanden aan het papier, afscher ming van eventuele sieraden en voor de show. Dat showelement moeten we niet onderschatten. Bij een rondleiding durft geen sterveling met zijn klamme hand jes zelf te gaan bladeren, als ik in het wit gestoken voorzichtig een blad omsla. Op zo'n moment is er niet alleen ontzag voor de boeken, maar ook voor degene die in ze bladert. Dus: witte handschoentjes moeten blijven!" Gabriëlle Beentjes van het Nationaal Archief stelt dat het gebruik van handschoenen averechts werkt. "Het belemmert het gevoel in de vingers en bladzijden kunnen bij het omslaan juist beschadigd raken. Bij dikker papier, bij zilverbeslag op een band of bijvoorbeeld bij een perkamenten kaart, kan men ervoor kiezen toch handschoenen uit te reiken. Hoe strakker de hand schoenen aanzitten, hoe beter het gevoel in de vingers zal zijn en dus minder risico op beschadiging. Wanneer de bezoeker alleen maar foto's of (glas)negatieven wil raadplegen, moeten handschoenen verstrekt worden. Bijvoorbeeld gladde, katoenen handschoenen die na gebruik gewassen worden, maar eenvoudiger zijn misschien de ongepoederde, nitrile hand schoenen die gewoon weggegooid kun nen worden." In het Regionaal Archief Nijmegen worden tot op heden katoenen handschoenen In de Groninger Archieven ligt vol gens Albert Beuse in de studiezaal een voorraadje handschoenen in verschillende maten, die bezoekers moeten aantrekken wanneer ze bijzonder kwetsbaar materiaal wil len inzien. "Het is niet zo dat de handschoenen standaard worden verstrekt. Wij denken namelijk dat het gebruik van handschoenen de kans op beschadiging van archief stukken juist vergroot. Eigenlijk zou je bezoekers die de collectie willen raadple gen langs een fonteintje willen leiden om hun handen te wassen. Bezoekers hebben er in de regel alle begrip voor wanneer ze handschoenen moeten gebruiken, al was er een keer een bezoeker die dacht dat hij in de maling werd genomen, de handschoenen wegsmeet en uitriep: "Ik bin toch Sunterkloas nait!" van archivarissen Door Julia Romijn-Wixley Hij zoekt zijn plek op de snelweg van de in hoog tempo veranderende informatiemaat schappij. Oude werkstructuren passen niet in de global village. Het virtuele is doorslag gevend. De archivaris moet zich vandaag de dag heen en weerverplaatsen tussen de fysieke en de virtuele wereld. Hij moet naast de 'statische fase' ook steeds meer grip op de 'dynamische fase' krijgen. Sterker nog: hij moet het hele levenscyclusmodel verlaten en via het records continuüm de virtuele dimensie instappen. Durft hij deze stap te zetten en de 'com fort zone' te verlaten? Drang naar volledigheid en juistheid Illustratie Geert Romijn. Uit de vertrouwde ruimte Julia Romijn-Wixley is hoofd van de afde ling Publiekszaken bij het Archief Eemiand in Amersfoort. Noot Christian van derVen, 'Manifest voor de archivaris 2.0', http://archief20.ning.com/ De KVAN-dagen vinden plaats op maan dag 15 juni en dinsdag 16 juni. Meer informatie is te vinden op www.kvan.nl. archievenblad mei 2009 mei 2009 archievenblad LIL 1 il.lMMi: Door Fransien Smeets Handschoenen vind je in het archiefwezen in diverse soor ten en maten (foto Ernest Verhees). In 'De Kwestie' bespreken we kleine onderwerpen die niet kunnen worden gerekend tot de vele grote keuzes waar het moderne archiefwezen voor staat, maar die het archiefwezen niettemin intensief bezighouden. Dit keer het gebruik van hand schoentjes bij het ter beschikking stellen van originelen. Fransien Smeets is beheerder collecties bij het gemeentearchief Weert en redacteur van het Archievenblad.

Archievenblad | 2009 | | pagina 17