Doe Consult WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult «UB* COLUMN Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Restauratie-Atelier Helmond bv ISO Gecertificeerd 9001:2000 Restauratie, en conservering van papier, leer en perkametit Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. column Is in marinekringen een ketelaar iemand die als laatste aan de beurt is om te eten, in archiefkringen is een ketelaar iemand die juist als eerste aanschuift. Bij ons zit ketelaar, als hij dat wil, zelfs op de eerste rij bij een naar hemzelf vernoemde lezing. Onze Ketelaar, met een hoofdletter K, is dan ook op geen enkele wijze te vergelij ken met een ketelaar van de marine, een onbeduidende matroos. Onze Ketelaar is kapitein, roerganger en ontdekkingsreizi- hij benoemd tot plaatsvervangend alge meen rijksarchivaris en van 1989 tot in 1997 was hij het zelf. De KVAN koos hem als voorzitter. In 1987 ontving hij van de vereniging de eerste Hendrik van Wijn-penning, voor zijn werk als eindredacteur van de veertien delen tellende serie Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland. ger tegelijk, een man van aanzien die zijn vakgenoten geleid heeft naar onbekende verten over heel wat woelige baren. Eric Ketelaar (1944), officieel prof. dr. F.C.J. Ketelaar, is sinds 1997 hoogleraar in de Archiefwetenschap in de leerstoel Archief- en Informatiewetenschap van de Universiteit van Amsterdam. Aan de Universiteit Leiden verwierf hij in 1967 de graad van meester in de rechten en in 1978 promoveerde hij cum laude op het proefschrift Oude zakelijke rechten, vroeger, nu en in de toekomst. Hij was onder meer secretaris van de Archiefraad en directeur van de Rijksarchiefschool. In 1980 werd "Nou en", zullen brutale jonge vakgenoten zeggen, opgegroeid als ze zijn met een digitaal archievenover zicht. Niks "nou en". In het pre-internet tijdperk begon Ketelaar aan een klus die bovenmenselijk, dus goddelijk, genoemd moet worden. De gedrukte archievenoverzichten, voor het Algemeen Rijksarchief en elke provincie, beoogde de buitenwereld inzage te geven in de archiefrijk- dommen. Deelnemende archiefinstellingen moesten ineens weten wat ze in huis hadden en hun gegevens op een uniforme wijze volgens een rubriekenstelsel aan de buitenwereld presenteren. In die tijd vormde het archiefwezen nog één front tegen de bezoekers. Wat kwamen die gasten eigen lijk doen? Je had een min derwaardig soort bezoekers, genealogen, die doorgaans werden bediend door een collega die binnen de dienst de reputa tie had dat hij of zij daarvoor het meest geschikt was. Daarnaast waren er geleer den die door de chef studiezaal ont vangen werden op een manier die zelfs John Cleese in zijn rol van hoteleigenaar in Falwty Towers het schaamrood op de kaken zou hebben bezorgd. "Ah, profes sor!" Tussen de genealogen en geleerden laveerden dan nog wat gewone bezoekers, door iedereen genegeerd. Ketelaar heeft met zijn archievenover zichten veel meer dan een handreiking gedaan naar onze bezoekers. Hij heeft hen het archiefwezen geopenbaard. Alleen al om die prestatie gun je Ketelaar zijn eerse plaats en dan laat ik zijn grote internatio nale reputatie nog buiten beschouwing. Ketelaar is een man met vele verdiensten, maar hij is vooral een man van series. Van 1964 tot en met 1972 verscheen de beroemde Fibulareeks onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdbond ter bestude ring van de Geschiedenis. In de redactie zat mr. F.C.J. Ketelaar. De bond wilde met prettig leesbare boekjes de belangstelling voor en het onderzoek van alle facetten van de geschiedenis stimuleren. In de reeks verschenen bijna vijftig deeltjes met een hoog educatief gehalte. Onderzoekers hadden baat bij deeltjes als Gids voor de Nederlandse Archieven (21), Heraldiek (26) en Handleiding voor de beoefening van de lokale en regionale geschiedenis (32). De deeltjes 41 en 44 zijn nooit versche nen. Het is de enige smet op de carrière van professor Ketelaar. Aangezien hij bin nen afzienbare tijd met emeritaat gaat, breekt voor hem de tijd aan om deze deel tjes alsnog zelf te produceren. Het verlost mij en velen met mij van een probleem. Als vrienden in mijn boekenkast neuzen zeg ik: "Ach ja, de Fibulareeks, die heb ik al heel lang en helemaal compleet." De oplettende beschouwer smaalt: "Nou, compleet... de nummers 41 en 44 ontbre ken." "Die zijn nooit verschenen", mompel ik, tegelijkertijd beseffend dat de leugen soms als de waarheid klinkt, maar helaas de waarheid ook wel eens als een leugen. Ik Eric Ketelaar deel 1 (Fibula 41) en Ik Eric Ketelaar deel 2 (Fibula 44) zouden in de serie niet misstaan: "Zomer 1968, mijn secretaresse komt binnen. Waren haar benen nou zo lang of was haar rok zo kort? In elk geval had ik eigenlijk deel 41 en 44 van de Fibulareeks moeten redige ren, maar ik ging met mijn secretaresse op mijn Puch naar het strand... het strand van Ibiza. We kwamen als laatsten op de veerboot van Valencia; dat zou me niet nog eens gebeuren." 33 Uitgave van de Koninklijke Vcrenigli Mv\ ANSA i:. 3ttentie DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en II, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. Re Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel,+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Leden van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en vermelders in de Almanak v/h Nederlands Archiefwezen: Medio juli verschijnt de geheel bijgewerkte editie 2009/2010. Daarom heeft u medio april een e-mail ontvangen ter mutatie voor gratis deelname in de almanak. Graag ontvangen wij uw eventuele correcties voor l6 mei 2009- Geen correctieformulier ontvangen en toch graag een vermelding? Mail uw gegevens dan naar snsdtp@planet.nl Sales Services Postbus 2317 1620 EH Hoorn tel. 0229-211 211 fax 0229-270 404 E-mail: sns@wxs.nl E-mail studio: snsdtp@planet.nl Renê Spork Tekening: Peter Vlot archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 16