@llBidigit Group Discussiebijeenkomsten k\\\ over het archiefbestel 1 het goed geordend moet Sam point voor: detachering/vervanging selectie en vernietiging inventarisatie advisering begeleiding projecten Hans Lievestro Hazendiekske 4 management Voor de discussiebijeenkomst in Zwolle trad het Historisch Centrum Overijssel op als gastheer. Als voorzitter van de KVAN heette Fred van Kan zo'n veertig tot vijftig KVAN-leden van harte welkom. Ongeveer een even groot aantal was in 's-Hertogenbosch aanwezig. Peter van der Zant van Bureau ART kreeg daarna de gelegenheid om de uitslag van de digi tale peiling onder KVAN- en BRAIN-leden toe te lichten. Aan deze peiling hebben 310 KVAN- en/of BRAIN-leden deelgeno men, van in totaal 125 aangeschrevenen bij BRAIN en 600 bij de KVAN. Op grond van de uitkomsten van de peiling heb ben KVAN en BRAIN stellingen geformu leerd waarover op de bijeenkomsten kon worden gediscussieerd volgens de 'open space'-methode. Deze methode hield in dat er in elke hoek van de zaal over een stelling kon wor den gediscussieerd onder leiding van een gespreksleider, meestal geassisteerd door iemand die op een flapover aantekenin gen maakte over het verloop van de dis cussie. De deelnemers hadden de vrijheid om te wisselen van stelling of bij dezelfde stelling te blij ven. De volgeschreven flap- overs werden bij de stelling opgehangen, zodat iemand die zich later bij de discussie voegde, kon lezen wat er al besproken was. Iedereen deed goed mee, maar deze metho de was voor de meesten toch even wennen. Tijdens de eer ste ronde bleven mensen lang staan bij een tafeltje, in de tweede ronde werd er meer gewisseld. In de eerste ronde van drie kwartier werd gediscussieerd over de volgende vier stellingen: 1. OCW is verantwoordelijk voor de inrichting van het archiefbestel en de bijbehorende ondersteuningsstructuur (opleiding, sectorinstituut, kenniscen tra). 2. BZK is verantwoordelijk voor over heidsarchieven in de administratieve fase; OCW is verantwoordelijk voor te bewaren overheids- en particuliere archieven in de erfgoedfase. 3. Het archieftoezicht moet worden gecentraliseerd omwille van de slag kracht, de professionalisering, de ken- nisopbouw en de onafhankelijkheid. 4. Certificering van instellingen en beroepsbeoefenaren is een kwestie van zelfregulering binnen de branche c.q. de professie. De overheid heeft hierin geen rol. De tweede ronde had dezelfde opzet, maar dit keer ging het over de volgende stellingen: 5. Standaardisering van digitale toegan kelijkheid en van dienstverlening is nodig. De overheid bepaalt deze stan daarden. 6. Overbrengen is onzin in het digitale informatietijdperk. 7. Na het afsluiten van een te bewaren bestand/dossier heeft de archivaris zeg genschap over een archief en de open baarheid daarvan. 8. Het recht op inzage van overheidsar chieven, hetzij digitaal, hetzij fysiek, moet kostenloos blijven. Na de twee discussieronden werd tijdens een plenaire afsluiting in het kort gerap- porteerd over de discussies bij de stel lingen. Tijdens de rondvraag in Zwolle stelde Hans Waalwijk voor om - met de Archiefwet 1918 als historisch voorbeeld - als archivarissen te komen tot een com missie concept-wetsvoorstel. Op de opmerking dat er naar verhou ding (te) weinig leden naar de discussie waren gekomen, werd geantwoord dat de resultaten toch even zwaar zouden wegen als bij een veel grotere opkomst het geval zou zijn geweest. In 's-Hertogenbosch werd de vraag gesteld wat de meerwaarde was van deze bijeen komst, aangezien de resultaten uit de enquête duidelijk waren. Fred van Kan antwoordde daarop dat door de discus sie het voor het KVAN-bestuur duidelijker werd waarom de leden voor een bepaal de optie hadden gekozen. De resultaten worden bovendien meegenomen in het visierapport dat het KVAN-bestuur na de discussies in Zwolle en 's-Hertogenbosch gaat samenstellen. 15 7245 TA Laren (Sld.) Internet: www.archiefburo.nl Tel. 0573 - 22 15 26 E-mail: info@archiefburo.nl Mobiel 06 - 10 93 40 76 Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! Bellweg 11 - 6101 XA Echt utilize your knowledge van bilsen consultancy Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 0475-411170 fax: 0475-411741 info@scanpointnl.nl www.scanpointnl.nl Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS tel: 0475-411481 fax:0475-411741 info@vanbilsenconsultancy.nl www.vanbilsenconsultancy.nl Zwartevenstraat 17 1911 TN Uitgeest tel: 06-51996435 e-mail: info@archiefbc.nl internet: www.archiefbc.nl Door Dick Deuzeman Op 19 en 26 januari waren in Zwolle en 's-Hertogenbosch de discussiebijeenkom sten van de KVAN over het archiefbestel. Aan de bijeenkomst in 's-Hertogenbosch ging een vergadering van BRAIN over hetzelf de onderwerp vooraf, zodat zij die lid waren van beide organisaties, beide bijeenkomsten konden bezoeken.1 Discussieren volgens de'open space'-methode. Stellingen Discussiebijeenkomst over het archiefbestel: niet massaal bezocht, maar toch waardevol (foto's Dick Deuzeman). Meerwaarde? Dick Deuzeman is redacteur van het Archievenblad. Noten 1 Dit artikel werd mede mogelijk gemaakt dankzij de aanvullende opmerkingen van Hella Brandt, aanwezig in 's-Hertogenbosch. Zij is lid van het KVAN-bestuur en werkzaam bij het Regionaal Archief Nijmegen. maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 7