12 I archieven en collecties Instituut te Amsterdam had als doel het verzamelen en verbreiden van kennis over de overzeese gewesten. Na 1950 richtte het zich meer op de tropen in het algemeen. Het geselecteerde deel omvat tevens de archieven van de voorgan gers: het Artis Ethnografisch Museum in Amsterdam (opgericht in 1858) en het Koloniaal Museum in Haarlem (1864). Het door verzuring aangetaste archief is een unieke bron voor de geschiedenis van de verankering van het koloniale verle den in Nederland en vertelt niet alleen de geschiedenis van het (persoonlijke) leven in de koloniën, maar ook het ontstaan en de ontwikkeling van het instituut en hoe daar in Nederland destijds tegenaan werd gekeken. Door het Duitse bombardement op Rotterdam van 14 mei 1940 zijn de bouwtekeningen van na 1905 verbrand. De vooroorlogse situatie kan alleen nog gereconstrueerd worden aan de hand van de negentiende-eeuwse bouwteke ningen in het archief van het Bureau der Bouwpolitie en zijn voorganger de Inspectie over het bouwen. Bovendien is bij de wederopbouw het stratenpatroon ingrijpend veranderd. Veel van de sterk door verzuring aangetaste tekeningen, deels in kleur, hebben ook een kunsthis torische en architectuurhistorische waar de vanwege de vele details van het oude Rotterdam. In de negentiende eeuw vestig den veel Nederlandse bedrijven zich in Nederlands-Indië, veelal op West-Java. De familie Birnie uit Deventer had gedu rende ruim een eeuw op Oost-Java een succesvol conglomeraat van NV's met de directies in Deventer. De belangrijkste cultuuronderneming was de Landbouw maatschappij Oud-Djember. De selectie bevat niet alleen documenten over het per soonlijke leven, ook kan een beeld worden gedestilleerd van een bedrijfstak in een vrij onbekend deel van Nederlands-Indië tot en met de eerste jaren na de onafhanke lijkheid. Unieke foto's en kaarten illustre ren zowel het zakelijke als het privé-leven. de archief van het in 1853 door Pieter van den Bergh-Krabbendam opgerichte textielbedrijf (kortweg BeKa) is één van Nederlands meest compleet bewaarde archief en omvat de inhoudelijk zeer bijzondere weversboeken, ketting- en inslagboeken, receptenboeken en wol- en spinboeken. Zelfs de ingrediënten van het productieproces en welke weefgetouwen zijn gebruikt, zijn uit het archief te ach terhalen. Het in 1910 opgerichte Koloniaal archieven en collecties (1895-1951) Het Gerechtshof Leeuwarden heeft sinds het eind van de negentiende eeuw een aantal geruchtmakende zaken te behandelen gehad, die in drie gevallen nationale bekendheid kregen en zelfs leidden tot Nederlandse speelfilms en aanpassing van (nationale) wetgeving: de zaken Hogerhuis (gerechtelijke dwaling en klassenjustitie, 1895), Eije Wijkstra (veld- wachtersmoord, 1929) en Kneppelfreed (proces tegen de veearts die weigerde Nederlands te spreken, 1951). Twee zaken zijn exemplarisch voor de strijd van de arbeidersbeweging en de derde zaak heeft geresulteerd in de erkenning van de Friese taal als tweede rijkstaal. In de eerste helft van de twintigste eeuw speelde Nederland in het interna tionale modernisme een toonaangeven de rol. De bekendste vertegenwoordiger van het Nieuwe Bouwen was Jan Duiker (1890-1935), die met zijn eerste ontwerp uit 1917 voor de nieuwe Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam de eerste prijs won. Zijn bekendste gebouw is het sanatorium Zonnestraal. Dit opval lende gebouw oogstte nationaal en inter nationaal veel lof als een icoon van het modernisme. Andere beroemde ont- werpen van Duiker zijn hotel Gooiland in Hilversum, de Nirwanaflats in Den Haag en de Amsterdamse Cineac en Openluchtschool. Niet alleen zijn cor respondentie, maar ook zijn tekeningen, vrijwel allen uniek, zijn bewaard geble- De tijdens de Tweede Wereldoorlog in Londen gevestigde Netherlands Shipping and Trade Commission (NSTC) trad namens de Nederlandse regering op als vertegenwoordiger van en belan genbehartiger voor de Nederlandse koopvaardijschepen en besliste daarbij over bestemming, personeel en lading. De Commissie bevindt zich op het snij vlak van overheidsbemoeienis en particu liere belangen en heeft zowel een politie ke als een maatschappelijke component. De NSTC legde ook de basis voor uni forme regelgeving voor de Nederlandse koopvaardijvloot. Naast het beleidsar- chief worden ook de verzuurde scheeps- bewegingskaarten geconserveerd. Inmiddels is Metamorfoze zijn vier de vierjarenprogramma ingegaan, het tweede met het archieventraject. Het beschikbare budget is gelijk gebleven. Het vorig jaar uit gevoerde onderzoek naar de verwach te behoefte voor archievenpro j ecten heeft uitgewezen dat het beroep op de benodigde mid delen de komende jaren onvermin derd groot zal zijn. Immers, niet alleen archieven betreffen de (inter)nationale historische ont wikkelingen, maar ook archieven die een kenmerkend onderdeel van de Nederlandse cultuur weerspiegelen, en archieven met gegevens over gebeurtenis sen, personen of bedrijven met een lan delijke uitstraling of die enig in hun soort zijn, vallen onder het criterium 'nationaal belang'. Als handvatten bij de voorbereiding voor digitalisering zijn in 2008 twee aanvul lende modellen voor inktvraatbehande ling gereed gekomen. Na het basismodel conservering (uit 2006) is er door de TNO- statisticus Peter Defize een steekproef- model ontwikkeld, gebaseerd op UPAA, om de omvang van de inktvraat in een archief vast te stellen. Daarnaast is een beslissingsmodel verder uitgewerkt door de papierrestauratoren Robien van Gulik (Teylers Museum) en Karin Scheper (UB Leiden) om op het niveau van het con crete document te bepalen wanneer over te gaan tot inktvraatbehandeling. Naast het archieventraject blijven ook projecten in de trajecten Cultuurhisto rische collecties en Internationaal waar devolle collecties mogelijk. Het traject Literaire collecties is afgesloten. In 2008 werden in deze trajecten onder andere goedgekeurd de projecten voor de archie ven van Kamerlingh Onnes (Museum Boerhaave), de Leidse Sterrewacht en Domela Nieuwenhuis (IISG), de dag boeken van het NIOD, de kinderboe kencollectie Landwehr-Vogels (Zeeuwse Bibliotheek) en de bibliotheek van de Stichting Papua Cultureel Erfgoed. Op de door ruim 180 deelnemers bezochte Metamorfoze-bijeenkomst van 12 februari j.l. werd de publicatie Dertig in een dozijn gepresenteerd, met de dertig mooiste en meest opmerkelijke artikelen uit twaalf jaar Metamorfoze Nieuws. In de bundel is tevens een overzicht opgenomen van alle projecten sinds 1997: in totaal ruim 300 grote en kleine projecten in bijna 100 erfgoedinstellingen. Ook is er nu een her druk van de Schadeatlas archieven (2007), omdat de eerste oplage van 1500 intussen volledig zijn weg heeft gevonden naar het veld. Tevens werd de vernieuwde website geïntroduceerd, met daarop onder meer voor komende digitaliseringsprojecten het nieuwe Handboek Preservation imaging. Neem voor mogelijke projecten contact op met Bureau Metamorfoze. De volgende ronden zijn in juni 2009 en eind 2009. 13 Gemeentearchief Rotterdam: Archief Bouwpolitie Rotterdam (1861-1895) Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer: Archief Landbouwmaatschappij Oud-Djember (1894-1957) Winnend maar nooit uitgevoerd prijsvraagontwerp van Jan Duiker uit 1917 voor de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam (coll. Nederlands Architectuurinstituut). 1 archievenblad Koninklijk Instituut voor de Tropen: Archief Koloniaal Instituut (1858-1950) maart 2009 Tresoar: Archief Gerechtshof Leeuwarden Nederlands Architectuurinstituut: Archief )an Duiker (1917-1935) J. Duiker. Warenhuis Winter, Weteringschans, Amsterdam, 1934. Foto: Collectie NAi DUIK 164a,fotograaf onbekend. Nederlands Instituut voor Militaire Historie: Archief Netherlands Shipping and Trade Commission (1940-1945) Nieuw vierjarenprogramma 2009-2012 Erik van der Doe is Coördinator Archieven Metamorfoze. Voor meer informatie zie de website www.metamorfoze.nl. maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 6