Metamorfoze archievegaat door |l| archieven en collecties Archieven kunnen voor subsidie in aanmerking komen als er sprake is van autonoom verval van de drager (verzu ring, inktvraat, kopervraat). Daarnaast moet het gaan om een archief van natio naal belang, dat wil zeggen dat de inhoud belangrijke informatie bevat over histo rische gebeurtenissen, verschijnselen of ontwikkelingen in Nederland of over de relaties met het buitenland. Nadrukkelijk wordt gesteld dat ook regionale en loka le archieven wel degelijk van nationaal belang kunnen zijn. Grote dingen begin nen vaak klein, en ook bedrijven, per sonen en families hebben in nationaal opzicht vaak een bijzondere rol gespeeld. Zowel overheids- als particuliere archie ven (of selecties daaruit) komen voor 70% subsidie van de kosten voor digitalisering (of microverfilming) en behandeling van de originelen in aanmerking. Verpakking en uren voorbereiding en projectmanage ment zijn eveneens subsidiabel. Zie voor selectiecriteria en eerdere projecten het Archievenblad van maart 2006, februari 2007, juli 2007 en februari 2008. Op 18 juni en 10 december 2008 keurde de Beoordelingscommissie Metamorfoze in het archieventraject zestien projectaan vragen goed, die zowel de politieke als de economische, sociaal-culturele en water staatkundige geschiedenis van Nederland betreffen, van de late middeleeuwen tot de twintigste eeuw. Met de Zoen van Delft in 1428 (het vredesverdrag tussen Jacoba van Beieren en Filips de Goede) kreeg de Raad van de graaf van Holland, Zeeland en West- Friesland (later het Hof van Holland genoemd) de status van permanent 10 I bestuurs- en rechtscollege, tot de Staten van Holland de bestuurlijke bevoegdhe den van het Hof overnamen in 1572. Het is het oudste, grootste en meest volledig bewaarde van de archieven van de gewes telijke gerechtshoven in de Republiek. De selectie van de door inktvraat aange taste 'dingtalen' (registers met de conclu sies van antwoorden, repliek en dupliek) bevat een schat aan informatie over per sonen en gebeurtenissen waarover geen andere bronnen bestaan. In de zeventiende eeuw speelde Breda even een rol op het internationale politieke toneel. Na de verovering door Spinola (1624/1625) werd de stad ver volgens bevrijd door Frederik Hendrik (1637). In 1667 werden er de onderhan delingen gevoerd die een eind maakten aan de Tweede Engelse Oorlog (1665- 1667) en onder meer resulteerden in de overdracht van Nieuw Amsterdam (het latere New York) aan de Engelsen in ruil voor Suriname. Bijna vier maanden waren binnen- en buitenlandse diplomaten en hun uitgebreide gevolg in Breda onder gebracht. De deels door inktvraat aange taste besluiten, correspondentie en stads rekeningen met gedetailleerde bijlagen vormen daarmee een aanvulling op de bekende militaire en politieke geschied schrijving. Door de verovering van Suriname op de Engelsen in 1667 door Abraham Crijnssen kwam het gebied in Nederlandse handen. Doordat Crijns sen in opdracht van de Staten van Zeeland had gehandeld, kwam het gebied na de Vrede van Breda later dat jaar onder Zeeuws bestuur. In het archief van de Staten van Zeeland (en de daaron der ressorterende Reken kamer) bevindt zich de correspondentie en de deels door inktvraat aan getaste financiële admi nistratie van de kolonie over de periode van de verovering in 1667 tot 1684, toen het bestuur werd overge dragen aan de West-Indische Compagnie en vervolgens aan de daartoe opgerichte Geoctroyeerde Sociëteit van Suriname. Het vormt daardoor een unieke bron over de vroegste geschiedenis van de Nederlandse bemoeienis met Suriname. De projecten van het Regionaal Archief Alkmaar, het Waterlands Archief en het Noord-Hollands Archief geven samen een prachtig overzicht van een belangrijke episode in de Nederlandse geschiedenis van inpoldering, bedijking en droogmakerij, van de eerste landwin ning met molens tot het leegpompen met behulp van stoomgemalen. De eerste grote bedijking, en een voorbeeld voor latere inpolderingen, was die van de pol der Zijpe in 1597. De polder Schermer, het voorbeeld voor doelmatigheid, kwam in 1635 to stand en markeert het einde van een periode waarin nagenoeg alle grote meren in Noord-Holland werden droog gelegd. De selectie omvat de oudste delen van de archieven van de polders Zijpe (1556-1650) en Schermer (1630-1670). Als een van de oudste polders (1612) heeft de Beemster (inmiddels opgenomen in de werelderfgoedlijst van de UNESCO) model gestaan voor vele andere droog makerijen in het land. Daarna volgden de Purmer (1622) en de Wijde Wormer (1626). Met het technisch innovatieve karakter en het succes van de landwin ning vestigde Nederland wereldwijd zijn reputatie als landschapsmaker. De selectie uit de drie archieven omvat niet alleen de droogmaking zelf maar ook de wijze van beheer in latere tijd. Het sluitstuk van de inpolderingen en bedijkingen in Noord-Holland en één van de grootste infrastructurele werken in Nederland was de droogmaking van de Haarlemmermeer. In 1839 werd de Commissie van Beheer en Toezicht over de Droogmaking van het Haarlemmermeer ingesteld. Met behulp van drie stoomge- malen (de Cruquius, de Leeghwater en de Lynden) werd de 18.000 ha. water in ruim tien jaar leeggepompt. Het was een van de eerste grote droogmakingsprojecten onder verantwoordelijkheid van het rijk en was een voorbeeld voor latere inpolde ringen in de Zuiderzee. In 1615 werd de Amsterdammer Adriaan Pauw participant in de Hollandse Compagnie, die in Drenthe de eerste verveningen uitvoerde. De familie van de raad pensionaris van Holland, Zeeland en West-Friesland werd in 1634 met de heerlijkheid Hoogersmilde beleend. Dat Hoogersmilde een heerlijkheid werd en geen onderhorig schuit ambt, verhoogde het belang van Drenthe voor de Hollandse investeerders. Het archief van de Heren van Hoogersmilde, die als lagere overheid het bestuur over de venen op zich namen in plaats van een op winst beluste com pagnie, documenteert de oud ste vervening in Drenthe. De in 1818 door Johannes van den Bosch opgerichte Maatschappij van Weldadig heid had tot doel armlastige Nederlanders te verheffen door boerenarbeid. In de op de Drentse woeste gronden gestichte koloniën (zoals Frede- riksoord en Wilhelminaoord) konden geselecteerde gezin nen uit het hele land een zelf standig boerenbestaan opbou wen. Daarnaast kwamen er in Veenhuizen en Ommerschans onvrije koloniën of gestichten voor weeskinderen en landlo pers. Het was daarmee een van de eerste en grootste sociaal- economische experimenten archieven en collecties in de Nederlandse geschiedenis. De gese lecteerde serie ingekomen brieven uit de beginperiode 1818-1847 geeft een indrin gend beeld van het dagelijkse leven van een grote groep uit de onderklasse van de samenleving. Met als voorbeeld een justitieel jon gensinternaat in het Franse Mettray spande de filantroop W.H. Suringar zich vanaf 1847 in voor de oprichting van een la, V protestants-christelijke landbouwkolonie voor Nederlandse jongens die dreigden te ontsporen. In 1854 kocht de vereniging Nederlandsch Mettray daarvoor het land goed Het Rijsselt bij Eefde. Het archief geeft een uniek inzicht in de wijze waarop men sinds de tweede helft van de negen tiende eeuw dacht over hulp aan jonge potentiële delinquenten en een positieve ontwikkeling bij hen teweeg wilde bren gen, zodat ze volwaardig lid van de maat schappij zouden zijn. Een selectie van het verzuurde archief omvat tevens een steek proef van de pupillendossiers. Van 1850-1920 verviervoudigde het aantal inwoners van Tilburg door de tex tielindustrie en in het bijzonder door de vraag naar wollen stoffen tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog. Het verzuur- 11 1 Record aan projecen in 2008 Door Erik van der Doe Metamorfoze, het Nationaal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed, is een samenwerkingsverband tussen het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek en subsidieert sinds 2005 de conservering van waardevolle en bijzondere archieven. In 2008 is een record aan projecten gehonoreerd. In totaal werd ruim twee miljoen euro sub sidie in het archieventraject uitgedeeld. Inmiddels zijn al ao projecten gesubsi dieerd en ook de komende vier jaar blijft Metamorfoze subsidie verstrekken bij het conserveren en digitaliseren van archieven. Nationaal Archief: Archief Hof van Holland (1469-1572) Stadsarchief Breda: Oorlog en Vrede Oud stadsarchief Breda (1624-1667) Zeeuws Archief: Suriname/Archief Staten van Zeeland (1667-1684) Regionaal Archief Alkmaar: Archieven polders Zijpe en Schermer (1556-1670) Waterlands Archief: Archieven polders Beemster, Purmer en Wijde Wormer (1607- 1929) Kaart uit 1635 met de uitgegeven kavels van de eerder dat jaar drooggemalen polder Schermer door landmeter PieterWils (coll. Regionaal Archief Alkmaar). Noord-Hollands Archief: Archief Commissie Droogmaking Haarlemmermeer (1839-1858) Ontwerp van het Bureau van Inlandsche Kunstvlijt uit 1818 van een reddingvest met kurk om door de nieuw opgerichte Maatschappij van Weldadigheid te laten produ ceren (coll. Drents Archief). O- Drents Archief: Archief Heren van Hooger- smilde (1615-1817) Drents Archief: Archief Maatschappij van Weldadigheid (1818-1847) Regionaal Archief Zutphen: Archief Neder- landsch Mettray (1850-1960) Optocht van musicerende kinderen van het jongens internaat Nederlandsch Mettray in Eefde bij Zutphen in de jaren vijftig (coll. Regionaal Archief Zutphen). Regionaal Archief Tilburg: Archief Wollenstoffenfabriek BeKa (1857-1936) archievenblad maart 2009 maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 5