O O O O O 6 O 0 O O O 'Thuis in Delft' officieel van start PERSOONLIJKE ARCHIEVEN VAN POLITICI OPENBAAR Genealogisch archief Bommelerwaard compleet digitaal nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Benieuwd hoe de zwarte band judo oorkonde en de dagboeken van Schmelzer er in het echt uitzien? Of wilt u het handschrift van Geertsema bestuderen? Sinds 4 februari zijn de authentieke stuk ken uit de persoonlijke archieven van zeven vooraanstaande Nederlandse poli tici in te zien op de studiezaal van het Nationaal Archief. Op 3 februari verzorg de het Nationaal Archief in aanwezigheid van minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen een presentatie van de archieven van W.J. Deetman (CDA), H.W. van Doorn (PPR), J. Franssen (VVD), W.J. Geertsema (VVD), Ch.A. van der Klaauw (VVD), W.K.N. Schmelzer (KVP) en H.J. Witteveen (VVD). Er was speci ale aandacht voor de persoonlijke stuk ken van de onlangs overleden Norbert Schmelzer. In het archief van Schmelzer bevinden zich brieven, waaruit blijkt hoe veel belang hij stelde in de inhoud en de vorm van het boek. De bijeenkomst in de Nieuwspoort was mede bedoeld om bij (oud-)politici het belang van het bewa ren van hun persoonlijke papieren te onderstrepen. Voor het Nationaal Archief vormen dergelijke particuliere archieven een waardevol onderdeel van de collectie. Ze geven, in aanvulling op de archieven van officiële instanties, op een unieke manier inzicht in gebeurtenissen. In brie ven of dagboeken onthullen politici bij voorbeeld achtergronden of motieven die anders verborgen blijven. Tijdens de pre sentatie werd in dit verband ook vooruit gekeken naar de ontwikkeling van archie ven in het digitale tijdperk. Informatie uitwisselingen, zoals Schmelzer die voerde, vinden tegenwoordig plaats via e-mail of sms, en worden niet of niet goed bewaard. Het is van belang dat de huidige generatie politici stilstaat bij deze ontwikkeling en met het Nationaal Archief van gedachte wisselt over de vraag hoe hun 'papieren' in het digitale tijdperk behouden kun nen blijven. De inventarissen van de archieven van de zeven politici zijn te raadplegen op de website www.nationaal- archief.nl. Met ingang van 1 januari 2009 heeft Petra Böschen afscheid genomen als redactielid van het Archievenblad. Zij was sinds 2003 redacteur met speciale aan dacht voor verschenen literatuur. Prof. Charles Jeurgens stapt per 11 mei over van het Erfgoedcentrum DiEP in Dordrecht naar het Nationaal Archief. Hij wordt verantwoordelijk voor de ont wikkeling en implementatie van het nieuwe beleid voor waardering en selectie van overheidsarchieven. Kernopdracht is om een methodiek te ontwikkelen die ervoor zorgt dat relevante overheids informatie tijdig wordt overgebracht naar het openbare archief. Daarbij moet het hoofd worden geboden aan de nog altijd exponentieel groeiende hoeveel heid overheidsinformatie en de verande- ringen in de informatiehuishouding als gevolg van digitalisering. De benoeming van Jeurgens bij het Nationaal Archief volgt op zijn voorzitterschap van de Commissie Waardering en Selectie, in 2007 ingesteld door de toenmalige alge mene rijksarchivaris. Met het visierapport Gewaardeerd Verleden heeft de commissie belangrijke bouwstenen voor een nieu we waarderingsmethodiek voor archie ven aangereikt. Jeurgens was in 2008 al betrokken bij een eerste uitwerking van deze visie. Hij blijft als deeltijdhoogleraar Archivistiek aan de Universiteit Leiden verbonden. Jacko de Groot is per 15 november 2008 benoemd tot archiefinspecteur bij de gemeente Zeist. Hiervoor was hij daar adviseur DIV, kwaliteitszorg en applicatiebeheerder Corsa. Hij is tevens parttime docent bij SOD-opleidingen. In 2003 heeft hij de opleiding aan de Hogeschool Management Documentaire Informatievoorziening afgerond. Per 1 januari 2009 is Hade Mugie werkzaam bij het Gemeentearchief Zeist, met als speciaal aandachtsgebied de digi talisering. Daarvoor was ze onder meer werkzaam bij het Nationaal Archief en het Gemeentearchief Ede. Begin 2008 heeft zij het diploma Informatiemanager/ Archivistiek-B behaald aan de Hogeschool van Amsterdam. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. Bevolkingsregisters en akten van de burgerlijke stand van de gemeenten in de Bommelerwaard kunnen tegenwoordig gewoon achter de computer bekeken wor den. Het Streekarchief Bommelerwaard in Zaltbommel is daarmee de eerste in 't- iv&smm mJrnMÊsm^ Nederland met een complete digitale index. Eerder dit jaar kon het streekar chief al melden dat alle bevolkingsregis ters vanaf 1810 tot 1938 digitaal te zien zijn. Nu zijn ook nog alle openbare akten van de burgerlijke stand geïndexeerd en gedigitaliseerd beschikbaar. Het betreft de geboorteakten van alle Bommelerwaardse gemeenten over de jaren 1811-1908, de huwelijksakten van 1811-1932 en de over lijdensakten van 1811-1958. Gegevens vóór 1811 kunnen gevonden worden in de kerkelijke registraties. Die van daarna zijn nog niet openbaar. "Iedereen kan nu gewoon van achter de computer die gegevens opvragen", reageert streek archivaris Jan Buylinckx enthousiast. "Bommelerwaarders die geïnteresseerd zijn in genealogie, kunnen nu zonder al te veel moeite een stamboomonderzoek doen." Het Streekarchief heeft voor deze groep de actie 'Echte Bommelerwaarders gezocht' opgezet, waarbij inwoners moe ten bewijzen dat hun dertig rechtstreekse Op maandag 16 februari is samen met de eerste lichting cursisten het pro ject 'Thuis in Delft' officieel gestart. 'Thuis in Delft' is gebaseerd op een succesvolle Rotterdamse formule, waarbij nieuwko mers inburgeren door bezoeken te bren gen aan culturele instellingen in hun eigen stad. Op een actieve manier maken de inburgeraars kennis met de Nederlandse geschiedenis en cultuur en maken zij zich buiten het leslokaal de leer stof voor hun inburgering- examen eigen. Doel van 'Thuis in Delft' is om door middel van historisch besef en een typisch Nederlandse ontvangst met koffie en koek de inburge raars zich sneller thuis te laten voelen. Op initiatief van het Erfgoedhuis Zuid- Holland heeft een enthousiast team, bestaande uit het Mondriaan Regiocollege voor Educatie, Museum het Prinsenhof, het Archief Delft, Museum Paul Tétar van Elven, het VAK, DOK, de Nieuwe Kerk en Sans Doute Presentations, een mooi tra ject op poten gezet. Dit initiatief is mede mogelijk gemaakt door financiële steun van van de Provincie Zuid-Holland, fonds 1818 en de gemeente Delft. Wethouder van integratie Dick Rensen, Andries Ponsteen (directeur van het Erfgoedhuis Zuid-Holland) en Cees Vanwesenbeeck, directeur van Museum Het Prinsenhof, gaven bij de presentatie een korte toelich ting op het project en reikten het eerste deelnemersbewijs aan de cursisten uit. 'Thuis in Zuid-Holland' is al op andere plaatsen een goede methode gebleken. In Dordrecht is dit pro ject met veel succes opgestart en een vast onderdeel geworden van het inburge- ringsprogramma en ook in Rotterdam en Leiden zijn zowel inburgeraars als docen ten enthousiast over de formule. Het heeft opgeleverd dat veel nieuwe Nederlanders een museum van binnen hebben gezien en meer begrip hebben gekregen voor ons erfgoed. voorouders in de Bommelerwaard gebo ren zijn. De eerste vijftien correcte inzen dingen worden beloond met een exemplaar van Het Bommelerwaard Boek. "Als we genoeg inzendingen hebben, zullen we de fami liegeschiedenissen bunde len", laat Buylinckx weten. Meer informatie over de digitale index en het doen van genealogisch onder zoek in de Bommelerwaard kunt u vin den op de website van het streekarchief: www.streekarchiefbommelerwaard.nl. Overeenkomst archief inspectie Het Utrechts Archief en Archief Eemland Het Utrechts Archief en Archief Eemland hebben een overeenkomst gesloten om de archiefinspectie te laten uitvoeren door Het Utrechts Archief. Dinsdag 17 februari 2009 hebben burge meester en wethouders van Amersfoort dit besluit bekrachtigd. Met ingang van dit jaar zal de archiefinspecteur van Het Utrechts Archief de inspectie uit voeren voor Amersfoort en de regio gemeenten die aangesloten zijn bij Archief Eemland (Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden, Soest, Woudenberg en Renswoude). Argument om de uitvoe ring van deze archiefwettelijke taak door Het Utrechts Archief te laten verzorgen is dat het de noodzakelijke kennis in huis heeft om de inspectie op een hoog niveau uit te voeren. In deze tijd van digitale overheidsinformatie vergt de inspectie van de informatievoorziening bij de gemeen telijke overheid nieuwe kennis en vaardig heden. Gemeentearchivaris Dirk Steenbeek blijft eindverantwoordelijk voor de archie finspectie en werkt daartoe nauw samen met het Utrechts Archief. Liet Utrechts Archief en Archief Eemland wisselen regel matig kennis en expertise uit. Met deze overeenkomst maken zij optimaal gebruik van eikaars kennis en kunde. NIEUWS u i th e t veld Dns. WKU Schmelzer !9-t-t976 :iujüsu. B-vanUMiwetiJiukm Judo-oorkonde (zwarte band!) uit het persoonlijk arfchief van Norbert Schmelzer (coll. Nationaal Archief). W3ÖI De Bommelerwaard op een kaart uit in 1599 (part, coll.) archievenblad maart 2009 maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3