Het Archievenblaan charter tot chip u_ Li ML colofon noot van de redactie [16 Blijft mijn RMA compliant met NEN 2082? [18 De klant is koning. [36 "Het kleinschalige verlaagt de drempel". In gesprek met Anette de Lange Vaste rubrieken [29 130 133 134 Citaat van de maand "De papieren inventaris is, met andere woor den,zélf een archiefstuk geworden, dat thuis hoortin het archief van het archief' ■HM Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur),Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, May Scheepers, Francien Smeets, René Spork, Tamara Tesselaar-Groot, PatrickTimmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland 75,00 buitenland (binnen Europa) 87,00 buitenland (buiten Europa) 104,00 losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege april 2009. N H 0 U D S P G A V E 110 Metamorfoze archieven gaat door. Record aan projecten in 2008 Archieven en collecties: Erik van der Doe Discussiebijeenkomsten KVAN over het archiefbestel Management: Dick Deuzeman Digitalisering en informatisering: Jan Beens Vijfjaar digitale dienstverlening bij het Haags Gemeentearchief Dienstverlening: Hans Peter Ros 122 Op zoek naar hotspots. Een nieuwe methode van waardering en selectie (deel 2) Onderwijs en onderzoek: Charles Jeurgens en Robbert Jan Hageman Burgerlijke Stand:Jac. Biemans De archiefervaring Nieuws uit het veld De Kwestie Column Literatuur KVAN Nieuws Agenda Hans Peter Ros, Archievenblad 2009, nummer 2 Foto's voorzijde: 2009:Jaar van de Tradities. Het Archievenblad besteedt in het traditionele themanummer van september uitvoerig aandacht aan de relatie tussen tradities en archieven. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Achtergrond: Palmpasen in de Noordoostpolder (Fotocollectie Nieuw Land, Lelystad /RIJP, J. Potuyt); boven: Carnavalsoptocht in Boeskoolstad, oftewel Oldenzaal (foto PatrickTimmermans); onder: Kerstmis bij de familie Th. van Delft in Waalwijk, 1917 (Fotocollectie Gemeentearchief Waalwijk). Metamorfoze archieven gaat door. Record aan projecten in 2008 Blijft mijn RMA compliant met NEN 2082? Door Erik van der Doe Metamorfoze, het Nationaal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed, heeft in 2008 een record aan projecten gehonoreerd. In totaal werd ruim twee miljoen euro subsidie in het archieventra- ject uitgedeeld. De klant is koning. Vijf jaar digitale dienstverle ning bij het Haags Gemeentearchief Door Jan Beens Met de vaststelling van NEN 2082 is er een toetsbaar kader voor Record Management Applicaties (RMA's). Maar de vraag is: hoe toets ik of mijn applicatie com pliant blijft "Het kleinschalige verlaagt de drempel". In gesprek met Anette de Lange Door Hans Peter Ros "In Den Haag is iedereen een beetje majesteit." Dat geldt ook voor de klanten van het Haags Gemeentearchief, ook wat de digitale dienstverlening betreft. Door Jac. Biemans Ze was de jongste gediplomeerd archivaris van Nederland. Anette de Lange werkte in diverse archie ven en trouwde met een archivaris. En toch is er ook een leven naast het archiefwezen. Een gesprek met de gemeentearchivaris van Gemert-Bakel. Vernieuwen Een toegang tot een archief is een inventaris. Het kunnen maken van een echte inventaris was voor mij de reden om de opleiding archivistiek te volgen. Inmiddels heb ik enkele archie ven geïnventariseerd, wat geleid heeft tot verschillende inven tarissen. Eindproducten om te behouden, dacht ik. Niet in Den Haag, wanneer we Hans Peter Ros mogen geloven. Het is steeds een momentopna me. Ook inventarissen (kunnen) worden aangepast, juist in de huidige digitale omgeving. Dé inventaris bestaat niet meer. Ook onze nieuwe columnist Luud de Brouwer heeft het in zijn column over de digitale inventaris, de inventaris 2.0. Jan Beens schrijft over het compliant houden van de RMA (Record Management Applicatie): wat is er nodig zodat verant woord digitaal gearchiveerd kan blijven worden? Het gaat dan om software, patches en updates, om archieven blijvend beschik baar en toegankelijk te houden. Hij roept op tot discussie hier over. Een inventaris is onderdeel geworden van de RMA. Een heel andere discussie staat in de nieuwe rubriek De Kwestie. Geen grote thema's, maar een korte bespreking van een klein (actueel) onderwerp. Ditmaal de prijs van het vertroostende kopje koffie. Wat zijn de prijzen die gerekend worden bij archiefdien sten en waarom? De digitale inventaris, op wat voor manier dan ook ingevuld, is niet de enige nieuwe ontwik keling die in het Archievenblad naar voren komt. Robbert Jan Hageman en Charles Jeurgens schrijven in deel twee uit een reeks van vier over de HMA+. HMA staat voor Historisch Maatschappelijke Analyse. Ditmaal gaan ze in op de analy se en identificatie van hotspots: de plaats van intensieve of opmerkelijke interactie tussen burger en overheid en tussen burgers onderling. En er is het nieuws dat Metamorfoze doorgaat. Voor het behoud van het papieren erf goed dat bijvoorbeeld door ver zuring of inktvraat is aangetast. Het gaat dan - gelukkig - niet alleen om digitaliseren ervan, maar ook om conservering. Graag roep ik archivarissen/lezers van het Archievenblad op om over de ontwikkelingen op deze behoudende tak van de archivis tiek artikelen in te dienen. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl archievenblad maart 2009 maart 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 2